Jánošík – veľkolepý muzikál o legende v Divadle Nová scéna ako autorsky čisto slovenské dielo


3096   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jánošík Nová céna P.Vyskočil

Jánošík. Legendárny zbojník, historická postava. Divadlo Nová scéna uvádza svetovú premiéru pôvodného slovenského rovnomenného muzikálu. Pri tvorbe muzikálu o slávnom zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával, sa stretli skúsení tvorcovia. Libreto – plné mágie a humoru – napísal Daniel Hevier. Je zároveň aj autorom textov piesní. Melodicky pôsobivú hudbu zložil Gabo Dušík. Strhujúcu choreografiu vytvoril Ján Ševčík, výpravné kostýmy a malebnú scénu navrhla Alexandra Grusková. Režisérom a spoluautorom libreta je Svetozár Sprušanský.

Spolu s predstaviteľmi hlavnej postavy Patrikom Vyskočilom a Dáriusom Kočim a kompletným hereckým i tanečným súborom divadla vznikla inscenácia, ktorá je plná živých dialógov, humoru ale aj konfliktov a dramatických zvratov.
Iniciátorom myšlienky pre vznik muzikálu o našom národnom hrdinovi Jánošíkovi bol dramaturg, režisér – a v tomto prípade i spoluautor libreta – Svetozár Sprušanský.

Jánošík, Nová scéna, lexikon, kultúra

Verná družina

Ako sa to začalo?

Svetozár Sprušanský: „Dlho som hľadal tému alebo inšpiráciu pre vznik pôvodného muzikálu, ktorý by dokázal osloviť súčasného diváka. Po dlhých mesiacoch hľadania som si uvedomil, že osoba Jánošíka je aj dnes stále vo vedomí ľudí prítomná a živá. Na tému Jánošík vzniklo množstvo ikonických umeleckých diel. Ale ani jedno nie je v žánri muzikálu. Ani slávne predstavenie Na skle maľované nie je typický reprezentant tohto žánru; a nie je to dielo pôvodné – slovenské.
A tak som si povedal: kto iní, ak nie Slováci by si mali sami napísať muzikálového Jánošíka? Kto iný, ak nie Divadlo Nová scéna (ako jediné slovenské profesionálne muzikálové divadlo) by malo byť iniciátorom takéhoto diela?“

Jánošák, Nová scéna

M. Gális Partlová ako grófka Chardonová

Neprehliadnite:
Vivat, majstre! Herec Dušan Kaprálik po 48 sezónach uzatvára svoje pôsobenie v Divadle Nová scéna

Renomovaní autori

Na spoluprácu preto oslovil skúsených tvorcov Daniela Heviera a Gaba Dušíka. Pre spisovateľa, textára, dramatika Daniela Heviera je to po dlhých rokoch návrat na Novú scénu: „Nemal som ambíciu robiť nejakú historickú rekonštrukciu Jánošíkovho života či doby, svoje libreto a texty piesní som skôr ladil ako fantasy. Jánošík je – napriek (alebo vďaka) svojej kontroverznosti – už viac fiktívna, mytologická postava, symbol, ikona, ako reálny človek. Preto som sa ponoril do množstva legiend, povestí, rozprávok, piesní, balád, “zaľudnil” som scénu vílami a inými rozprávkovými bytosťami, a tak sa mi aj reálne postavy začali meniť na fantazijné.“
Hevierove texty piesní zhudobnil skladateľ Gabo Dušík, pre ktorého je muzikál Jánošík v poradí piatym muzikálom, na ktorom sa podieľal.

Jánošík, Nová scéna

K. Čálik ako zbojník Huncaga

Skúsení tvorcovia

Osobnú skúsenosť z vlastného detstva pretavili do inscenácie o Jánošíkovi ďalší tvorcovia. Kostýmová a scénická výtvarníčka Alexandra Grusková vychádzala pri návrhu scény z architektúry amfiteátra vo Východnej, ktorý navrhol jej otec, známy architekt, scénograf, etnograf Viliam J. Gruska. Takto mu vzdala hold. Pri svojej práci na kostýmoch v duchu Jánošíkovskej legendy vychádzala zo slovenskej histórie aj tradícií. Takmer 90 kostýmov sa šilo v divadelných dielňach s veľkým dôrazom na detailné prepracovanie. Špeciálny vzťah k jánošíkovskej téme má aj choreograf Ján Ševčík. Na spoluprácu kývol rýchlo. S Jánošíkom doslova žil v jednej domácnosti. Jeho otec – známy choreograf a tanečník Milan Ševčík – bol Jánošíkom napríklad v legendárnom predstavení SĹUK-u Povesť o Jánošíkovi. Podobne televíznym Jánošíkom v poviedke Junácka pasovačka a aj členom zbojníckej družiny v kultovom filme Paľa Bielika. Úsmevným momentom inscenácie je aj fakt, že jeden z tanečníkov sa aj reálne volá Juraj Jánošík.

Jánošík, Nová scéna

Tanečný súbor

Jááááánošííííík…

Kto stvárni hlavnú postavu Jánošíka bolo už vopred jasné. Obaja protagonisti majú fyzické dispozície na hlavnú postavu, nuž nebolo o čom… 
Dárius Koči:
„Že budem hrať našu najväčšiu legendu ma veľmi potešilo a som rád, že si opäť zahrám titulnú postavu v alternácii s mojím kamarátom Patrikom. Jánošíka vnímam ako rebela, ktorý má temnú stránku, no aj tú svetlú a spravodlivú k poddaným, svojej družine, rodine a samozrejme k svojej láske Aničke. Najväčšou choreografickou výzvou bolo pre mňa narábanie s valaškou.“
Patrik Vyskočil vníma postavu ako symbol vzdoru a boja za spravodlivosť: „Vnímam ho ako ideál, ktorý si ľudia vytvorili, aby mali v koho veriť, aby mali nádej. Keď som sa dozvedel, že stvárnim titulnú postavu, pocítil som zmes radosti a strachu. Radosť z ikonickej postavy a strach z veľkej zodpovednosti, nakoľko predo mnou túto postavu stvárnilo množstvo veľkých a uznávaných umelcov.“

Jánošík, Patrik Vyskočil, Nová scéna

P. Vyskočil

Muzikál par excellance

Najnovšia inscenácia Divadla Nová scéna ctí všetky zákonitosti muzikálového žánru: prináša silný príbeh, hudobnú veľkoleposť v melódiách aj orchestrácii, špičkové spevácke výkony v sólových aj zborových piesňach. Veľké tanečné čísla a pôsobivá choreografia vychádzajú z ľudových tancov, výpravná scéna a kostýmy podčiarkujú zmysel pre detail, štylizáciu a krásu. Predstavenie dáva príležitosť pre herecké výkony, ktoré nielen vo väčších, ale aj v menších postavách dokážu divákom ponúknuť humor, zaujatie, no aj slzy a vzrušenie v emocionálne vypätých situáciách.

Jánošík, Nová scéna

Kompletný umelecký súbor prináša prepracovanú mozaiku rôznorodých postáv. Vo výsledku však ide o kolektívne dielo. Spolu s tanečným súborom je na javisku 40 ľudí. Tento príťažlivý a pritom nejednoznačný hrdina našich dejín sa vracia na divadelné javisko; v premiére 16. a 17. septembra… aby nám znova pripomenul, akí sme – my Slováci?

Text a foto: Nová scéna
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.novascena.sk