Biografia človeka, ktorý nevládol peru, no zato rozumel ľuďom a peniazom – Rudolf Krupec


3124   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rudolf Krupec Kysucké múzeum

Biografia o ďalšej slovenskej málo známej osobnosti. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vďaka podpore Fondu na podporu umenia, v predvianočnom čase vydala vzácnu knihu. Je komplexnou analýzou života a diela národovca, filantropa, bankára, podnikateľa, veľkostatkára, stavebného inžiniera, vášnivého poľovníka a predstaviteľa praktického prúdu realizmu Rudolfa Krupca.

Hovorí sa, že kto nepozná dejiny, akoby žil v tme. Historik Daniel Husárik zaplnil tmavé miesto a vo svojej novej knihe poodhalil život ďalšej osobnosti slovenských dejín. Pri písaní tejto publikácie spájal známe a objektívne fakty so subjektívnymi pocitmi a názormi ľudí z Krupcovho najbližšieho okolia. Vďaka tomu získal jedinečný pohľad na to, kto v skutočnosti Rudolf bol. Autorovi sa podarilo vykresliť jeho život na pozadí širšieho rodinného kontextu.

Rudolf Krupec, biografia

…listujeme so zatajeným dychom… Rudolf Krupec a jeho rodina na dobových fotografiách

Na 204 stranách sa dozviete, že Rudolf Krupec bol určite najvýznamnejšou zatiaľ ne/poznanou osobnosťou obce Bystrička, na ktorú nikdy nedal dopustiť a kam sa vo voľnom čase vždy rád vracal.

Priviedol Masaryka…

Zaujímavosťou je aj to, že práve vďaka nemu do Bystričky zavítal T. G. Masaryk s rodinou. Zistíte, že bol zakladateľom moderného slovenského bankovníctva a vedúcou osobnosť hospodárskeho života na území Slovenska na prelome 19. a 20. storočia. Okrem toho sa dozviete, že bol podpredsedom Národného domu, hlavným staviteľom a že v Martine nebolo hospodárskeho diela, za ktorým by nestál kapitál Rudolfa Krupca.

Rudolf Krupec, biografia

Ukážky umeleckých diel, na ktorých dpminuje manželka a dcéra R.Krupca

Podporoval národné aktivity. Bol mecénom kultúry, umenia a spoluorganizátorom národopisnej výstavy, čím boli položené základy slovenského múzejníctva. Navrhol efektívnejšiu výstavbu železnice okolo mesta Bytča. Mestu pomáhal ako dopravný inžinier a geodet viacerými cennými radami. Dočítate sa aj o tom, ako Žilinčanom venoval toľko chleba ako celé Kysucké Nové Mesto dohromady.

Neprehliadnite:

Kľačianska Magura, zimný výlet, turistikaVedeli ste, že na Kysuciach praskali koľajnice i okenné tabule? Kysucké múzeum pozýva zažiť poriadnu zimu!

Toľká energia…

Angažoval sa, ako člen výkonného výboru Slovenskej národnej strany a jeho ideou bolo pretvoriť Turčianske kasíno na veľký sociálno-kultúrny spolok pre celé Slovensko, čo sa mu však nepodarilo.
Jedinečné čaro tejto knihe dodáva to, že je popretkávaná osobnými spomienkami zo súkromnej korešpondencie. Zaujímavá je aj druhá časť publikácie, ktorá je obohatená o podrobnú genealogickú tabuľku a bohatú obrazovú prílohu fotografií, ktoré neboli ešte nikde uverejnené. Vďaka tejto knihe jedinečné životné stopy Rudolfa Krupca nezostanú zaviate prachom ani po 180 rokoch od jeho narodenia.

Biografia Rudolf Krupec

Táto neobyčajná biografia je pripravená v e-shope Kysuckého múzea.

Text a foto: Mgr. Miroslava Jančulová, Kysucké múzeum
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.kysuckemuzeum.sk