Úkryt času na klinike minulosti. Vitajte na mieste, kde zažijete nevídané veci. A budete sa aj báť…


115   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Úkrat času

Úkryt času je kniha napísaná dojímavo a inteligentne. Dokonca získala prestížnu Man Bookerovu cenu za rok 2023. Autorom je bulharský prozaik a scenárista Georgi Gospodinov, ktorého označujú za jedného z najoriginálnejších európskych románopiscov súčasnosti.

Novinka Úkryt času vyšla v edícii Odeon a rozpráva príbeh čudáckeho Gaustina, ktorý dostane úžasný nápad. Rozhodne sa založiť „kliniku minulosti“, ktorá by pomáhala pacientom s Alzheimerovou chorobou zžiť sa s realitou, v ktorej sa zasekla ich myseľ. 
Každé poschodie na klinike predstavuje jedno desaťročie. Od nábytku až po najmenší detail, ako konkrétne značky cigariet, tapety, či archívne časopisy, zachytáva danú dobu. Cieľom je preniesť pacienta späť v čase, aby si prezrel svoje spomienky. Rozprávačom je muž, ktorý má zbierať rôzne artefakty pre jednotlivé poschodia a tak cestuje po krajinách, hľadá a nachádza.

Úkryt času


Únik z monotónneho života

Ten výsledný dojem je až neuveriteľný, presvedčivý a kliniku začnú čoraz viac vyhľadávať aj zdraví ľudia, aby utiekli zo svojho monotónneho života. Berú kliniku ako takzvaný úkryt v čase. To však vedie k nečakanému rébusu. Čo sa stane, keď sa minulosť začne pliesť do prítomnosti? Gospodinov je pán rozprávač a skvele vystihol tému pamäti a zabúdania, stratených spomienok a návrat do minulosti. Výborne sa pohráva s časom, má to svoj ironický humor, trefné postrehy a krásne vykreslené postavy. Zrazu začnete uvažovať nad tým, čím je pre vás vlastne minulosť, či by ste sa do nej naozaj chceli vrátiť, ako ovplyvnila váš súčasný život a ktorými cestičkami vás viedla.

Neprehliadnite: 

seniorské desatoro

Seniorské desatoro: zásady zdravého životného štýlu vo vyššom veku.
Nič nie je nemožné… 

 

Kde našiel inšpiráciu?  

Gospodinov prezradil, že inšpiráciou na román Úkryt času bol vzostup populizmu od roku 2016, tiež Brexit a je to aj príbeh o sile nostalgie. Túžba vrátiť sa do minulosti, ktorá – domnievame sa – bola lepšia a krajšia. Ale ako sa vraví – nostalgia nie je o tom, čo ste mali, ale o spomienke na to, čo ste vlastne chceli.
„Obdivuhodné je, že napriek bohatému využitiu postmoderných postupov, prozaik dokáže byť v niektorých pasážach prekvapujúco až nežne lyrický a melancholický, smútok a nostalgia sa potom prenáša aj na percipienta. Georgimu Gospodinovovi sa podarilo napísať pútavé dielo v nekonvenčnom tvare a s veľkou výpovednou silou. Máme v rukách aj román o čase ako výhradne ľudskej kategórii, o jeho plynutí v našom bytí, o pamäti a jej strate a o tom, čo táto strata prináša,“ tvrdí prekladateľ Igor Hochel.

Úkryt času


Pár slov o autorovi

Georgi Gospodinov je bulharský básnik, prozaik, scenárista, literárny vedec a dramatik. Vyštudoval Fakultu slovanských filológií Univerzity sv. Klimenta Ochridského v Sofii a doktorandské štúdium absolvoval v Ústave literatúry Bulharskej akadémie vied. Knižne debutoval v roku 1992 básnickou zbierkou Lapidarium. Román Úkryt času bol preložený do viacerých jazykov a autor zaň v roku 2021 získal Európsku cenu Strega a v roku 2023 Medzinárodnú Bookerovu cenu.  

Svetovosť platí nielen o tomto knižnom tipe Georgia Gospodinova Úkryt času, ale aj o mnohých iných, ktoré pre vás starostlivo vyberá knižný publicista Milan Buno.

Úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk