„Principiálni ľudia“ po 50 rokoch. Spomienkové podujatie na začiatok prenasledovania statočných ľudí


641   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
principiálni ľudia

„Principiálni ľudia“. Aj tak by sa dali charakterizovať odvážni a zásadoví ľudia spred polstoročia. Po skončení Pražskej jari boli „nespolupracujúce“ náboženské cirkvi, skupiny a aktivisti ako potenciálni oponenti režimu čoraz viac vystavené tlaku, systematicky sledovaní, šikanovaní a prenasledovaní.

Zatiaľ čo etablované cirkvi mohli v tom čase ešte odolávať pomerne silnému tlaku a boli podporované aj zo zahraničia, menšie skupiny už boli likvidované, ako sa len dalo.

 

principiálni ľudia

Keď normalizácia ochromila krajinu

V období smutne známej husákovsko-sovietskej normalizácie bola masívne prenasledovaná jedna nová skupina odporcov komunistického režimu s názvom „Principiálni ľudia“. V pomerne krátkom čase sa hnutie etablovalo v 24 mestách Československej socialistickej republiky (ČSSR). Početné prednášky sa konali v súkromných domoch alebo v prírode. Bolo to približne začiatkom roku 1972, keď ich polícia začala pozornejšie sledovať. V  septembri 1973 boli zatknutí a vypočúvaní prví členovia a priebehu niekoľkých mesiacov vypočúvala komunistická Štátna bezpečnosť (ŠtB) okolo 200 osôb. Za podvracanie republiky (§ 98) bolo odsúdených na trest odňatia slobody 1 – 5 rokov 25 ľudí. 

Neprehliadnite:

Michal Mráz
Michal Mráz: TERÁRIUM –
pohľad na obmedzený priestor ľudskej slobody a na rub retušovaného sveta snov


Pozor na komunistov, ktorí sa nám tu znova rozťahujú…

Obzretie do histórie (nie však návrat do tohto obdobia!), si môžete pripomenúť na zaujímavom stretnutí s významnými osobnosťami. Viac o dramatických udalostiach spred 50 rokov porozráva napríklad historik Dr. Ľubomír Morbacher z Ústavu pamäti národa. Dotkne sa citlivej témy perzekúcií veriacich počas normalizácie a špeciálne prípadu – Causa Danišková a spol. Nebude chýbať obrazový dokument – jednotlivé príbehy (svedectvá osôb), JUDr. Štefan Detvai spomenie osobné skúsenosti zo svojho pôsobenia ako obhajcu. Nebude chýbať panelová diskusia s vtedajšími prenasledovanými, ktorú bude moderovať Soňa Gyarfášová.
Zaujímavé podujatie sa uskutoční
v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu 13. novembra o 18.00 h – Ambasáda mieru, Nám. Martina Benku 8, Bratislava.

UPF Barbara

 

 

 

Úvodné foto: pixabay
Viac na: www.upf.sk