ČARO ZIMY A FAŠIANGOV v podaní Vladimíra Kompánka osloví každého milovníka umenia. Neveríte?


7469   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ČARO ZIMY A FAŠIANGOV, GMB, Kompanek

Galéria mesta Bratislavy pripravila pre milovníkov umenia na zimné mesiace skutočnú umeleckú lahôdku. Výber z diela jedinečného slovenského umelca Vladimíra Kompánka s názvom Čaro zimy a fašiangov. Prístupná bude do 23. februára 2020.

ČARO ZIMY A FAŠIANGOV, GMB, Kompanek

Mimoriadne dielo Vladimíra Kompánka je významnou súčasťou slovenského a európskeho kultúrneho dedičstva. Pri 30. výročí Nežnej revolúcie sa podarilo na výstavu Čaro zimy a fašiangov vypožičať sto jeho diel – 66 obrazov a 34 sôch.

ČARO ZIMY A FAŠIANGOV, GMB, Kompanek

Vladimír Kompánek (1927 – 2011) patril v minulom režime k zaznávaným umelcom. Napriek tomu, že tvoril v neľahkom období, jeho dielo rozdáva radosť a hrdosť na krásnu slovensku krajinu, ktorú miloval. Okrem mimoriadneho talentu to bola práve zima, ktorá bola pre umelca možno najkrajším ročným obdobím. V tvorbe sa k nej rád vracal, aby spomínal na šťastné detstvo v rodnom Rajci. Pre Kompánka je charakteristické, že si uchovával mimoriadne vrúcny vzťah k rodisku, do ktorého sa celý život vracal po inšpiráciu.

Neprehliadnite: Obrazy a knihy – nevšedná paralela výtvarného prejavu…

Ešte predtým, ako sa stal akademickým sochárom, začal Kompánek maľovať, a to predovšetkým zásluhou svojho profesora kreslenia na gymnáziu v Žiline Stanislava Bíroša. K tejto svojej záľube sa neskôr s veľkým úspechom vrátil. Kompánek bol iniciátorom založenia Skupiny Mikuláša Galandu, ktorá vyprofilovala veľké osobnosti slovenského moderného maliarstva ako sú Milan Paštéka, Milan Laluha, Rudolf Krivoš a Andrej Barčík, ktorý o svojom najlepšom priateľovi raz povedal: „Jeho obrazy a sochy držia krok s modernou svetovou tvorbou, a pritom zostávajú špecificky slovenské… Kompánek bol vynikajúci umelec prežiarený atmosférou krajiny, z ktorej pochádza.“

ČARO ZIMY A FAŠIANGOV, GMB, Kompanek

Výstava Čaro zimy a fašiangov sa zameriava predovšetkým na Kompánkovu maľbu, ktorá je niekedy mylne považovaná za menej kvalitnú než jeho sochy. „Predstavuje to najlepšie z jeho tvorby od päťdesiatych rokov minulého storočia až po nové milénium. Som rád, že Galéria mesta Bratislavy mi umožnila túto výstavu uskutočniť. Vybrané diela nám ochotne požičalo jedenásť slovenských galérií. Prekvapivo nás neodmietol ani oslovení zberatelia, i keď obrazy so zimnými motívmi im budú počas Vianoc určite chýbať,“ vyznáva sa iniciátor a realizátor milej zimnej výstavy v Galérii mesta Bratislavy Jan Kukal.

GMB, Kompanek

Keď sa stretnete s priateľmi na tohtoročnom vianočnom trhu na Hlavnom námestí v Bratislave, neváhajte si zájsť po kúsok čistej atmosféry do susednej ulice do Mirbachovho paláca a pozrieť si jedinečného Kompánka.

Anna Konečná
Foto: GMB