Slovenský filharmonický zbor oslávi vo Viedenskej štátnej opere storočnicu Györgya Ligetiho


359   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovenský filharmonický zbor

Slovenský filharmonický zbor pokračuje v spolupráci s Viedenskou štátnou operou aj v 75. koncertnej sezóne.  Aktuálne sa podieľa na príprave novej opernej produkcie Le Grand Macabre Györgya Ligetiho, ktorú svetová operná scéna ponúkne svojim návštevníkom po prvýkrát pri príležitosti 100. výročia narodenia skladateľa. Premiéra nového titulu sa uskutoční pod taktovkou etablovaného Pabla Heras-Casada v sobotu 11. novembra 2023.

Priamy prenos z premiéry odvysiela ORF Radio Ö1. Live-stream z Viedenskej štátnej opery môžete sledovať v nedeľu 19. novembra od 19.00 h na stránke play.wiener-staatsoper.at. Zverejnený bude 72 hodín.
Predstavenia opery sa uskutočnia 14., 17., 19. a 23. novembra 2023.

Zaujímavý námet diela

Le Grand Macabre je jedinou operou maďarsko-rakúskeho skladateľa Györgya Ligetiho (* 28. máj 1923, Târnăveni, Rumunsko – † 12. jún 2006, Viedeň, Rakúsko), reprezentanta hudobnej avantgardy druhej polovice 20. storočia. Ligeti sa inšpiroval hrou belgického dramatika Michela de Ghelderodeho La balade du grand macabre (Balada o Veľkom kostlivcovi). Opera je zostavená z krátkych fragmentov, ktoré nemajú žiadnu súvislosť ani spoločné prostredie. Všetko sa točí okolo smrti. Ligeti nazval dielo provokatívne „anti-antioperou“, s citáciami zo staršej hudby napríklad Monteverdiho, Mozarta a Wagnera. Dvojdejstvová opera mala premiéru v roku 1978 v Kráľovskej opere v Štokholme.

Slovenský filharmonický zbor

Medzinárodné obsadenia sú garanciou svetovej úrovne

Vo Viedenskej štátnej opere zaznie Ligetiho opera v hudobnom naštudovaní španielskeho dirigenta Pabla Heras-Casada. Spolupracuje s poprednými koncertnými a opernými domami a festivalmi ako Berlínska a Viedenská filharmónia, Londýnsky symfonický orchester, Orchester de Paris, Viedenská štátna opera, Teatro Real Madrid, festival v Bayreuthe a ďalšími. Na svojom konte má nahrávky pre Deutsche Grammophon, Decca a.i.. Je držiteľom španielskeho a francúzskeho štátneho vyznamenania za hudbu. Slovenský filharmonický zbor pripravil Jozef Chabroň, bývalý zbormajster SFZ, ktorý od septembra 2023 zastáva vo Viedenskej štátnej opere post hudobného asistenta riaditeľa zboru. Režisérom, choreografom a scénografom je Belgičan Jan Lauwers, autorkou kostýmov Lot Lemm. Medzi sólistami sa predstavia basbarytonista Georg Nigl, sopranistka Sarah Aristidou, kontratenor Andrew Watts, sopranistka Maria Nazarova, mezzosopranistka Isabel Signoret, bas Wolfgang Bankl a ďalší.

Neprehliadnite:

Kristína Mesároš
Kristína Mésároš – Súmrak úsvitu, keď umelkyňa nachádza vlastnú, veľmi jedinečnú a originálnu cestu


Slovenský filharmonický zbor – fenomén hudobnej scény

Slovenský filharmonický zbor je už 77 rokov fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Spolupráca s rakúskou kultúrnou metropolou sa datuje od roku 1989, keď sa predstavil vo Viedenskej štátnej opere po prvýkrát pod taktovkou Claudia Abbada v Musorgského Chovanščine. Odvtedy participoval v množstve operných titulov (ako napr. Boris Godunov, Mojžiš a Áron, Rienzi, Tannhäuser, Trójania, Eugen Onegin) viac ako 150-ročnej inštitúcie. 

Slovenský filharmonický zbor


Inšpirácia pre Vesmírnu odyseu

S dielom Ligetiho sa naša zborová jednotka nestretá po prvýkrát. V septembri 2022 uviedli s Jozefom Chabroňom a capella skladbu Lux Aeterna na koncerte v nemeckom Mannheime. Toto dielo použil americký režisér Stanley Kubrick vo filme Vesmírna odysea, čím skladateľa zviditeľnil. Vrcholné árie z opery Le Grand Macabre Györgya Ligetiho zazneli v Slovenskej filharmónii na minuloročnom medzinárodnom festivale BHS v interpretácii Budapest Festival Orchestra, ktorý sa v Bratislave predstavil pod taktovkou Istvána Fischera. Zo skladateľovej jedinej opery ich pre koncertné uplatnenie vybral dirigent premiéry opery Elgar Howarth.

Slovenský filharmonický zbor

Slovenský filharmonický zbor získal vo februári tohto roku ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor a v septembri t.r. prevzal z rúk pani Silvie Hroncovej Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky.

Text: SF
Foto: archív SF
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.filharmonia.sk