Nikdy nie je neskoro na cudzí jazyk! Nedajte sa odradiť vekom a investujte do jazykovej výbavy čo najskôr


532   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Ovládať cudzí jazyk sa stalo samozrejmosťou. Najmä u mladých ľudí, ktorí sa napríklad s angličtinou stretávajú denne.  Dnes je tento jazyk pre mnoho ľudí absolútne povinnou výbavou profesionálneho života. Výnimkou nie sú ľudia ovládajúci dva či tri cudzie jazyky.

V našich končinách však najmä staršia generácia nestihla počas produktívneho veku podchytiť angličtinu, ktorá by sa im v dnešnej dobe určite zišla. Dobrou správou je, že na učenie cudzieho jazyka nikdy nie je neskoro. Začať môžete hoci aj hneď…Na dôchodku môže byť práve najlepší čas na štúdium cudzieho jazyka.

Prečo sa to oplatí?

1. Rodina. Multijazyčné rodinné zväzky sú dnes bežné, možno aj medzi vašimi deťmi či vnúčatami. Nie je nad pocit, že sa s cudzojazyčným členom rodiny dokážete porozprávať samostatne, bez toho, aby vám musel niekto iný prekladať.

cudzí jazyk
2. Naplno využitý voľný čas. Vďaka rovnomerne plánovaným hodinám angličtiny si obohatíte svoj denný režim a donútite sa k zmysluplnej aktivite. Pri klasických kurzoch sa aj prejdete do jazykovej školy a ocitnete sa v spoločnosti iných dospelých študentov, čo prispieva k socializácii.

3. Cestovanie. Už základná konverzačná úroveň angličtiny postačí, aby ste počas ciest do zahraničia neboli odkázaní na slovníky či prekladače v mobile. Dosť bolo trápnych momentov, znalosť angličtiny a schopnosť dohovoriť sa samostatne vám markantne zvýši pocit sebavedomia na cestách.

4. Zdravotné benefity. Je dokázané, že učenie sa cudzieho jazyka vo vyššom veku dokáže znížiť a oddialiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby alebo stareckej demencie. Trénujete si mozog a ten sa vám odvďačí dobrou kondíciou.

Neprehliadnite:

sebaláska
Sebaláska. Ako budovať jej zdravú podobu?
5 tipov od terapeuta, ktoré vás privedú na cestu k sebaláske

Seniori majú disciplínu učiť sa…

Kým malé deti sa cudzí jazyk naučia prirodzene a rýcho, ľudia v zrelom veku sú o niečo horší študenti. Zaujímavosťou je, že podľa jazykových lektorov majú seniorskí študenti množstvo výhod, z ktorých môžu ťažiť. Je to najmä zodpovednosť a životné skúsenosti z dlhých rokov v pracovnom režime. V zrelom a seniorskom veku máme totiž zažité isté návyky, najmä udržiavanie pozornosti, kognitívne myslenie, schopnosť plniť určené plány a úlohy, dôsledná príprava a dochvíľnosť.

Ako nájsť tú správnu metódu výučby?

Aby ste sa však jazyk naučili dobre a váš jazykový kurz nebol len zbytočná investícia, je vhodné sa zveriť do rúk skúseným lektorom. Dôležité je zvoliť si správnu metódu učenia, šitú na mieru práve pre vás. Pre seniorov je výhodná najmä konverzácia interaktívnym štýlom, zaujímavá forma výuky s primeraným tempom. Seniori na hodinách napredujú pomalšie, zato systematickejšie.

Angličtina pre začiatočníkov “vekom pokročiých”

Anglický jazyk pre zrelú vekovú kategóriu, t. j. seniorov, ponúka viacero jazykových škôl, a to vo forme osobných, aj online kurzov. Pri online vzdelávaní si takýto kurz s akreditovanou školou v jazykovom vzdelávaní môžete dopriať naozaj odkiaľkoľvek. Lektori vás pripravia na používanie komunikačných aplikácií cez internet, ako je napríklad Zoom či Skype. Prostredníctvom nich potom prebieha výuka.

Cudzí jazyk a seniori

Cudzí jazyk a individuálny prístup

Nie každý senior má však vzťah k počítačom a niektorým seniorom vyhovuje viac klasický kurz, na ktorom sa budú osobne učiť cudzí jazyk. Ani toto nie je problém, stačí si nájsť vyhovujúci model a tú správnu adresu jazykovej školy. Mnohé sú zamerané na prax a konverzáciu, čo vám umožní rýchlo napredovať a získavať praktické znalosti, ktoré viete využiť v každodennom živote a na cestách. K angličtine sa v seniorskom veku radi vracajú aj tí, ktorí ju počas pracovného života aktívne využívali a potrebujú si ju oživiť. Aj vy hľadáte ten “svoj” typ výuky, ktorý potrebujete a počas kurzu načerpáte novú inšpiráciu, slovnú zásobu aj oživenie gramatických pravidiel? Ste na správnej ceste. Je čas rozhodnúť sa, jazykové kurzy pomaly začínajú… (RE)

Ilustračné foto: pixabay