Mikrozelenina ako vianočný darček? Prečo nie? Je plný zdravia a maximálne originálny!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Microgreens zelenina

Mikrozelenina ako vianočný darček? Zdá sa vám to odvážne? Každý rok v tomto období blížiacich sa Vianoc všetci rozmýšľame, aký by bol dobrý darček našim blízkym pod stromček, aby sa tešili, aby to nebolo priveľa alebo primálo? A samozrejme, väčšina z nich aj tak nikdy nič nechce. No tomuto originálnemu tipu na darček málokto odolá. Veď je plný zdravia!

Ide bezosporu o zaujímavý tip pre nadšencov zdravej výživy, kutilov, všetkých hostiteľov, milovníkov jedla, pre tých ktorí chcú byť nezávislí a pre tých, čo chcú všetko nové vyskúšať. A aj pre tých, ktorí sa chcú stále niečo nové učiť.
Pojem mikrozelenina už začína byť pomaly medzi ľuďmi zaužívaný pojem. Ale čo to tá Mikrozelenina vlastne je? Mikrozelenina je jednoducho zelenina, ktorá sa nechá vyrásť asi 8 až 15 cm od zeme a potom sa zje.

Microgreens reďkovka

Reďkovka nikdy nesmie na čerstvom maslovom chlebíku chýbať…

Ide o mladé výhonky rastlín, teda nie dospelé rastliny. Konzumujú sa z nich listy a stonky, a to v surovom stave. Dopestovať taký hrášok, brokolicu, kapustu, rukolu, reďkovku, kel, kaleráb zvládne aj úplný začiatočník.

Ako chutí mikrozelenina?

Máme veľa druhov mikrozeleniny a tie sa od seba výrazne líšia svojou chuťou. Chuť býva často koncentrovaná a výrazná. horčica a reďkovka majú pikantnú chrenovú chuť zatiaľ čo bazalkykrásne aromatické. Pre menej náročných sa tu nájdu aj zástupcovia neutrálnych chutí ako je slnečnica alebo hrášok.

Microgreens Hrášok

Microgreens hrášok musí byť odteraz súčasťou aj vášho spôsobu zdravej výživy…

Čo nám môže mikrozelenina ponúknuť?

Mikrozelenina nám môže okrem paliet chuti a vôní ulahodiť svojím zjavom. Tieto malé zeleninky urobia z akéhokoľvek jedla majstrovské dielo majstra šéfkuchára. Ich pôvab si nejedného šéfkuchára získal a preto sa v profesionálnej gastronómií používajú bežne. Ak si chcete zlepšiť skóre za skladanie jedla na tanier pre svojich hostí a rodinu, mikrozelenina Vám s tým pomôže. Ich farby a tvary sú symbolom zdravia a jari, života a hojnosti.  Je to nádhera, ktorá dokáže osviežiť „zimnú šedivosť“. 

Neprehliadnite:

Mikrozeleniny, microgreens Slovakia, aquaponické pestovanieBudúcnosť je tu: aquaponické systémy pestovania mikrozeleniny. Zdravie pre ľudí, zdravie pre Zem

Mikrozelenina má taktiež bohatú výživovú hodnotu. Napríklad mikrokapusta obsahuje až 40x viac vitamínu C v porovnaní s dospelou kapustou. A práve preto môžu byť tieto mladé výhonky rastlín skvelým obohatením našej stravy; obzvlášť počas zimných dní.

Microgreens kapusta

Zázrak menom kapusta…

Mikrozelenina v našej kuchyni

Mikrozelenina sa už dnes dá kúpiť aj u nás, a to buď vyrastená alebo ako semienka. Jej použitie je takmer neobmedzené. Mix mikrozeleniny použite ako šalát k rizotu, cestovinám, nátierke alebo omelete. Chrumkavý chlebík s maslom posypaný mikro reďkovkou je nesmierne lahodným pôžitkom. Syry aj bryndzu výborne dopĺňa bazalka a rukola.

Microgreens bazalka

Microgreens bazalka plná zdravia

Nebojte sa experimentovať a pokojne si zakomponujte nejakú mikrozeleninu aj do wrapov alebo toastov. Skúste pridať napríklad trochu mikrohrášku a uvidíte, že pôvodnú chuť jedla to príjemne doplní a váš tanier bude pestrejší. Je to výborná príloha k mäsu, pretože vláknina podporí proces trávenia a budete sa cítiť ľahko a plní energie.

Microgreens kel

… do kelu… Nie, nie je to stratené… Microgreens pozná riešenia na ceste za zdravím…


Čo dodať viac?
Tento originálny a zdravý vianočný darček určite prekvapí a podporí aj vaše zdravie! Dobrú chuť!

Text a foto: Microgreens Slovakia
Medzititulky: redakcia