Nedostatočné dopĺňanie minerálnych látok môže ovplyvniť váš výkon. A nie iba v športe…


2862   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
minerálne látky Budiš

 

S príchodom teplých dní mnohí Slováci vymieňajú cvičenie v interiéri za exteriér. Pohyb na čerstvom vzduchu môže byť vítanou zmenou po náročnom pracovnom dni. Športová aktivita je veľmi priaznivá pre zdravie ľudského organizmu – zlepšuje spánok i náladu. Nezabúdajte však, že pri akejkoľvek fyzickej aktivite je potrebné dopĺňanie minerálnych látok. Dá sa to aj prírodnou formou, a to slovenskou minerálnou vodou s obsahom sodíka a draslíka, ktorá má funkciu ideálneho iontového nápoja.

Počas akejkoľvek fyzickej aktivity sa v našom tele deje množstvo chemických procesov. Okysličuje sa napríklad celý organizmus, uvoľňuje sa hormón šťastia, zlepšuje sa nálada, sacharidy sa metabolizujú na glukózu (energiu), uvoľňuje sa rastový hormón, zlepšuje sa prietok krvi vo svaloch. A po tréningu sa zase zlepšuje kvalita spánku. Jednou z najpopulárnejších foriem tréningu vonku je beh. Outdoorových aktivít je veľké množstvo od bicyklovania, korčuľovania, hikingu, funkčného tréningu až po chôdzu na čerstvom vzduchu. „Aby bol váš tréning chôdzou efektívny, mali by ste urobiť minimálne 8000-10000 krokov denne,“ upresňuje kondičný tréner Maroš Molnár. Tréningom môžete budovať svoju kondíciu, zhodiť prebytočné kilá, ale aj nabrať svalovú hmotu. Všetko záleží na výbere cvičenia, na jeho intenzite či pauzách medzi cvičeniami. Netreba zabúdať na dopĺňanie pitného režimu a minerálov, ktoré stratíme potením počas zaťaženia.

Prirodzené dopĺňanie minerálnych látok

Bez dobrej hydratácie ľudské telo nemôže správne fungovať. Aktívny človek, teda najmä športovec, stratí prirodzeným vylučovaním denne približne 1,5 až 3 litre tekutín. Pri fyzickej aktivite sa z tela vylučujú predovšetkým anorganické látky vo forme solí. Okrem zmienenej zlúčeniny to môžu byť aj látky organického pôvodu, ako je napr. močovina, produkty degradácie bielkovín, či tukov,“ upresňuje odborník na chémiu a technológiu potravín profesor Peter Šimko. Fyzickou aktivitou sa môže organizmus dehydrovať už za 30 minút.

Neprehliadnite:
Pravidelné lekcie nordic walkingu ako cesta za plnohodnotným zdravím

Dôsledky dehydratácie

Následne prichádza bolesť hlavy, migrény, únava, zlá nálada či nervozita, podráždenosť, zhoršenie trávenia a dokonca aj narušenie intelektových funkcií. „Prvotným príznakom dehydratácie organizmu je smäd. Je to prirodzená odpoveď organizmu na úbytok anorganických solí v tele, o ktoré telo prišlo prirodzeným vylučovaním (pot, moč, stolica). Pocit smädu býva spájaný u laickej verejnosti s potrebou prijatia tekutín, čo je však nesprávne, pretože keby sme pili len dažďovú vodu (táto neobsahuje žiadne minerálne látky), nikdy by sme sa pocitu smädu nezbavili. To znamená, že na odstránenie pocitu smädu musíme prijímať anorganické soli, ktoré sú rozpustené vo vodnom prostredí – napríklad v hydrogénuhličitanovo-síranových a sodno-vápenatých minerálnych vodách,“ približuje ďalej profesor Peter Šimko.

prírodné minerálne látky Budiš

Prírodné minerálne látky v najzdravšej slovenskej minerálnej vode Budiš

Silné argumenty

Strata 2 % tekutín z telesnej hmotnosti môže mať za následok až o 20 % nižší výkon. S vodou odchádzajú z organizmu aj dôležité minerálne látky, ktoré je potrebné neustále dopĺňať. „Minerálne látky sú nevyhnutné pre správne zabezpečenie funkcií organizmu – ich priebežné dopĺňanie je práve preto prioritou správnej výživy. Minerálne vody obsahujú viac minerálnych látok v porovnaní s pitnou vodou. Preto sú osobitne vhodné v prípadoch zvýšenej námahy – výkonu fyzickej práce, či športovej aktivity (vyšší výdaj potnej tekutiny), či vysokej teploty okolia. Špeciálne odporúčam slovenskú minerálnu vodu Budiš, ktorá je bohatá na obsah a vzájomný pomer jednotlivých minerálnych látok,“ dopĺňa profesor Šimko.

Keď chýbajú minerálne látky

Nedostatok minerálnych látok vedie k svalovým kŕčom a k únave. Pitná voda nám však minerálne látky do organizmu nevráti ani rýchlo, ani efektívne. Tie treba dopĺňať správne zvolenou minerálnou vodou, ktorá pomáha telu aj k efektívnejšej regenerácii a zmierňuje bolesť väzov a svalov po náročnom tréningu.

Výkon a regenerácia pomocou prírodného iontového nápoja

Predchádzať dehydratácii a zároveň dopĺňať minerálne látky môžeme vďaka iontovým nápojom. Sú vhodné pred výkonom na prípravu organizmu. Počas fyzického výkonu a po výkone zase na regeneráciu. Podieľajú sa aj na odstránení únavy. Väčšina iontových nápojov však obsahuje umelé farbivá a sladidlá, ktoré pre organizmus nie sú prospešné, či vhodné. Existuje však aj prírodná forma doplnenia minerálnych látok a to hydrogénuhličitanovo-síranová a sodno-vápenatá minerálna voda Budiš. Bohatý obsah minerálnych látok, napr. sodík, draslík, kremík, fluoridy, hydrogénuhličitany a vápnik, ako aj ich vzájomný pomer je pre organizmus ideálnym prírodným iontovým nápojom. Potením strácame z tela najmä sodík, ktorý sa podieľa na regulácii rovnováhy telesných tekutín. Je kľúčovým prvkom tekutinovej rovnováhy tela, acidobázickej rovnováhy a funkcie neurónov. Ak sa hladina sodíka v krvnej plazme príliš zníži, nastáva bolesť hlavy, narušenie koordinácie či dokonca strata vedomia.

Príjem minerálnych látok má vplyv aj na dobré trávenie

„Dopĺňanie sodíka podporuje fyzický výkon, preto by mal byť príjem sodíka u športovcov vyšší. Draslík sa zase podieľa na kontrakcii svalového tkaniva. Oba tieto prvky sa nachádzajú v slovenskej minerálnej vode Budiš, ktorá je svojím zložením jedinečným prírodným iontovým nápojom a ukrýva v sebe funkčné zdravotné benefity,“ radí kondičný tréner Maroš Molnár.
Pri výbere športových nápojov treba zohľadňovať aj stravu. Pri výbere iontového nápoja je dôležité myslieť aj na dopĺňanie živín zo stravy. Na rozdiel od iontových nápojov s umelými sladidlami je prírodný nápoj Budiš omnoho prijateľnejší pre organizmus. Gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček dodáva: „Pestrá, vyvážená strava a dostatočný pitný režim je cesta k dobrému tráveniu. Minerálna voda Budiš v kombinácií s pravidelnou fyzickou aktivitou zlepší aj našu mikrobiotu a trávenie.

MUDr.Radovan Juríček, Budiš, minerálne látky

Gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček

Najlepšie odporúčanie

Dopĺňanie minerálnych látok minerálnou vodou Budiš pôsobí priaznivo aj na dýchací systém, čo je napríklad pri behu alebo rýchlej chôdzi veľmi dôležité. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém a čistenie obličiek a nahrádza nedostatok minerálnych látok v tele. Podľa MUDr. Miloša Bubána treba pri dopĺňaní tekutín myslieť na tráviaci systém, pretože aj ten nám vie narušiť radosť zo športu: „Minerálna voda nezaženie iba smäd, ale vďaka bohatému obsahu minerálnych látok podporí aj správne fungovanie organizmu. Napríklad taká tradičná minerálna voda Budiš má vďaka obsahu hydrogénuhličitanov a síranov, okrem iných zdravotných benefitov, aj priaznivé pôsobenie na tráviaci systém.“

Viac na: www.budis.sk