Milan Paštéka a priatelia – výstava k jubileu aristokrata mlčania v Galérii Danubiana pokračuje

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Paštéka, Danubiana, lexikon.sk

Milan Paštéka a priatelia je aktuálna výstava, v roku nedožitých deväťdesiatych narodenín. Zároveň je pripomienkou osobných vzťahov a stretnutí, ktoré sa diali v rôznych priestoroch, v rôznych obdobiach, či pri rôznych príležitostiach. Miro Cipár v jednej z takýchto spomienok napísal: „Milan Paštéka vyjadril fascináciu umením nejako takto – ´Stojím pred obrazom, uhranutý jeho vnútornou silou. Neviem to pomenovať. Nevnímam obsah. Nevedel by som ho opísať.´”

Dnes sme podobne zasiahnutí mágiou jeho diela. Obdivuhodný je príbeh statočného a odvážneho umelca, ktorý v nežičlivých časoch vytvoril mimoriadne silné dielo. Prívlastky a pomenovania Paštéku a jeho práce siahajú po maximách. Je to aristokrat mlčania. Po úvodných pastóznych, takmer bezfarebných olejoch sa rozmaľoval do čistej farebnosti a cez rustikálne farebné kompozície až do bezpredmetovej maľby.Takto sa vyznáva Miroslav Cipár o vzťahu so súputníkom.

 Danubiana, Milan Paštéka, lexikon.sk

Korene tvorby a inšpirácií

“Žilina bola prirodzeným centrom severného Slovenska a žilinské chlapčenské gymnázium predstavovalo jeho intelektuálnu dôležitosť. Pred jeho dôstojnou budovou sme každé ráno postávali pod sochou Antona Bernoláka. Bol tam aj Milan Paštéka. Na medziposchodí boli v dlhých vitrínach vystavené najlepšie študentské výkresy – Vladimír Kompánek, Štefan Svetko, Ferdinand Milučký, Svetozár Mellner a Osvald Aurélius Klapper. V kvarte sme založili kolektív Pabla Picassa. To Milana zaujalo, prišiel do našej triedy a nárečovo sa spýtal: ´Kerý je to ten Cipár?´”.

Neprehliadnite:

Family Vintage Viktor FrešoViktor Frešo: FAMILY VINTAGE ako osobná výpoveď autora s medzigeneračným kontextom

Stručnosť je vlastnosť filozofov

Spomienky pokračujú: “Keď som prišiel na VŠVU, Paštéka bol už vtedy pojmom. O niekoľko rokov som ho navštívil v známej výtvarníckej kolónii na Drotárskej a nakukol som aj do ateliéru. Po dvoch rokoch v kasárňach som začal maľovať. Milan ma navštívil v našom byte na Michalskej. Mal som na stojane Sedimenty. Málovravný Paštéka ma len poklepal po pleci. Znelo to povzbudivo. Bol skúpy na slovo, keď už niečo povedal, malo to povahu aforizmu. Pravda, že stručnosť je vlastnosťou filozofov, sa potvrdila. Priateľstvá s filozofmi viedli k hlbšiemu záujmu o aktuálne myslenie. Odvážil sa prekladať filozofické texty, čo vzbudzovalo úctu a zdôrazňovalo premyslenosť jeho tvorby. Paštéka je osobnosť mimoriadnej vážnosti, je príkladom múdreho uvažujúceho maliara, skutočného pictor doctus.“

Danubiana, Paštéka, lexikon.sk

Ako sa k nám dostanete?       

Individuálni motoristi: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚ Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobusom: linkou č.90, ktorá premáva od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Aktuálna výstava Milan Paštéka a priatelia je predĺžená do 13. marca t.r., utorok – nedeľa 10.00 – 18.00 h.

Text: Danubiana, upravené
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Danubiana

Viac na: www.danubiana.sk