Po turistických cestách – necestách: Hnilická Kýčera – výborný tip na zimné putovanie za zdravím


5728   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Zimná turistická sezóna je poznačená aktuálnou pandémiou. Treba zvážiť všetky dostupné možnosti a veľmi opatrne rozhodovať o prípadných výletoch. Ak vám to okolnosti umožnia, radi do vašej pozornosti odporúčame vrch Hnilická Kýčera. Je to obľúbený turistický cieľ v hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry, ležiaci približne 10 km juhovýchodne od obľúbeného a vyhľadávaného mesta Rajec – cieľa turistov v lete i v zime, na jar i na jeseň.

Hnilická Kýčera dobrý tip na zimné putovanie za zdravím

Cieľ tejto zimnej túry sa nachádza v južnej časti pohoria; geomorfologicky patrí do podcelku Lúčanská Fatra a jej časti Kýčera. Vrch spravodlivo leží na rozhraní žilinského a martinského okresu a zasahuje na územie mesta Rajec a obcí Valča a Kláštor pod Znievom. Severným smerom po hrebeni sa nachádza vrch Oselná (1 095 m n. m.), juhozápadným susedom v hrebeni je Úplaz (1 084 m n. m.), juhovýchodne leží Velebná (1 188 m n. m.) a západne Skalky (1 164 m n. m.).

Neprehliadnite:
Zanietený turista nenájde pokoj ani v zime. Je výstup na Slopský vrch a Hoľazne iba pre náročných?

Vďaka svojej polohe a nadmorskej výške je z odlesneného vrcholu zaujímavý a jedinečný kruhový výhľad. Južný smer sčasti obmedzuje hlavný hrebeň a mohutný masív Kľaku. Hnilická Kýčera inak ponúka zaujímavé výhľady na veľkú časť samotnej Lúčanskej Fatry, Žilinskú a Turčiansku kotlinu. V zimnom období sú za ideálneho počasia pozorovateľné okolité pohoria Vtáčnik, Kremnické vrchy, Veľká Fatra, Západné Tatry. Oko zablúdi aj na masív Nizkych Tatier, ale aj na druhú stranu – smer Moravsko-sliezske Beskydy a Javorníky. Tak už treba iba zaželať – dobré počasie a opatrnosť na ceste za zdravím!

Autor: Tomáš Grman, KST