Zanietený turista nenájde pokoj ani v zime. Je výstup na Slopský vrch a Hoľazne iba pre náročných?


7566   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Nad obcou Dolná Poruba – neďaleko Dubnice nad Váhom – sa vypína Slopský vrch. Napriek svojej nie príliš veľkej výške – dosahuje 789 m n.m. – predsa len nestojí bokom pozornosti turistických nadšencov. Patrí do pohoria Strážovské vrchy. Jeho názov je naozaj netradičný; evokuje pitie a priam „slopanie“. No skutočný význam slova označuje podmáčané miesta a jamy naplnené vodou, ktorých je na vrchu viacero. Na tunajších svahoch sa nachádza niekoľko prameňov potokov a riečok, ktoré napájajú rieku Váh.

Slopský vrch a Hoľazne - Strážovské vrchy

Slopský vrch, najmä jeho vrchol, poskytuje krásne výhľady do priľahlej doliny a na blízke i vzdialené vrchy. Je čiastočne odlesnený a ozdobený bielym dvojkrížom. K samotnému vrcholu nevedie nijaký označený turistický chodník. No možno naň vystúpiť dobre viditeľnou neoznačenou cestou, ktorá odbočuje z turistického chodníka prechádzajúceho pod vrcholom.

Cestou – necestou sa dostávame na ďalší vrch. Nachádza sa v centrálnej oblasti Trenčianskej vrchoviny v geomorfologickej časti Holázne. Celý horský hrebeň kulminuje vrchom Hoľazne (901 m n.m.), asi 1 km severne leží 841 m n. m. vysoká Jedľovina a asi 2 km západne 808 m n. m. vysoká Beňova skala.

Neprehliadnite:
Výlet na vrch Sokolie – ako spomienka na bohatú turistickú sezónu s množstvom zážitkov

 

Na tunajších svahoch sa nachádza niekoľko prameňov, ktoré sú – aspoň zatiaľ – istotou pre najdlhšiu slovenskú rieku Váh. Pramení tu viacero jeho prítokov. Napríklad Dubnický potok odvodňuje západné svahy celého masívu, južné zasa Teplička a východné Porubský potok. Asi sa celé veky dohadovali a “dohodli”, že spoločne budú ústiť do Váhu a prispejú k jeho renomé.

Východiskom túr na Slopský vrch a Hoľazne môžu byť obce Dolná Poruba, Horná Poruba a Omšenie. Jesenné prechádzky, blížiaca sa biela zima a opar nad dolinami sú v tomto kraji očarujúce kulisy. Moje odporúčanie patrí náročnejším turistom, ktorí svoje zážitky nikdy neoľutujú. Ani v čase nastupujúcej zimy.

Tomáš Grman, KST