Výlet na vrch Sokolie – ako spomienka na bohatú turistickú sezónu s množstvom zážitkov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Sokolie je v komunite turistov známy ako neoznačený a ťažšie dostupný vrch v divočine Strážovských vrchov. Bližšia lokalizácia je preto – aj s ohľadom na ostatných – isto užitočná a praktická. Vrch dosahuje nadmorskú výšku 1032 m a nachádza sa asi v polovici trasy medzi obcami Zliechov a Pružina.

Keďže naň nevedie žiadne turistické značenie, nestretnete tu (všade v horách obávané) davy turistov. A o to – nám zanieteným – ide predovšetkým. Veď iba takáto túra má svoje čaro a punc pravej túry s batohom na pleciach. A ak k tomu pridáme aktuálny novembrový bonus – šuchotavé lístie v neskorej jeseni vo farbe i v cene zlata –  polemizovať niet o čom. Tu, doslova na každom kroku, príroda prekvapuje odkrývaním plného priehrštia svojho bohatstva a ponúka ďalšie tajomstvá. Mnohé sú rozpoznateľné naozaj asi iba v tomto ročnom období.

Neprehliadnite:
Jesenný tip pre skalných a náročných turistov: bivak na kremencovej hôrke Čierna skala v pohorí Tribeč

Túra do tejto krásnej lokality s veľmi peknými výhľadmi je motiváciou aj do nasledujúcej zimnej sezóny. Už teraz sa teším. Ale najmä na jar a tým skôr, že v najbližšom i trošku vzdialenejšom okolí sa nachádza aj niekoľko jaskýň. Tie sú potvrdením známeho faktu, že naše Slovensko patrí k skutočným svetovým veľmociam s množstvom dostupných a v prevažnej miere (zatiaľ) nedostupných jaskynných útvarov.

Strážovské vrchy budú odpočívať až do jari. Posledný výlet Sokolie

Stručne o obľúbenej lokalite

Strážovské vrchy ležia na západe Slovenska a vďaka svojej jedinečnosti a bizarnosti skalných útvarov sú súčasťou rovnomennej Chránenej krajinnej oblasti. Zaujímavé tvary skalných útvarov dopĺňajú husté lesy a malebné kotliny a doliny. CHKO Strážovské vrchy bola vyhlásená v roku 1989. Územie s rozlohou 30 979 hektárov zasahuje do dvoch pohorí; leží na území Strážovských a Súľovských vrchov.

Aj tento “prívlastkový” výlet sa vydaril. Spomienka na túru na vrch Sokolie bola práve ten chýbajúci odtieň v palete bohatej doterajšej tohtoročnej turistickej sezóny. V pamäti i v nohách sú uchované sebamenšie detaily. Tých však naše Slovensko ponúka ešte o čosi viac ako si vieme predstaviť a vyjadriť pojmom – nekonečné úlomky mozaiky slovenských hôr. Na početné stretnutia – zima nebude výnimkou – sa už teraz netrpezlivo teší zanietený turista

Tomáš Grman, KST