Ďalšia strávená noc pod hviezdami. Zážitky na najvyššom vrchu Nitrianskeho kraja Panská Javorina


4689   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Panská Javorina (942,6 m n. m.) je vrch v severovýchodnej časti turisticky obľúbeného slovenského pohoria Považský Inovec. Východné a sčasti severné svahy sú odlesnené a slúžia ako pasienky. Bočné svahy sú pokryté hustými lesmi a tvoria poľovnícke revíry vysokej a diviačej zveri. V sedle je dôležitá križovatka turistických trás.

Noc na najvyššom vrchu Nitrianskeho kraja – Panská Javorina

Panská Javorina je druhý najvyšší vrchol na hrebeni Považského Inovca. Je to vynikajúce miesto, ak chcete aspoň na chvíľku zrelaxovať a užiť si prírodu a ničím nerušenú atmosféru.

Neprehliadnite:
Spomienky na prázdninové dobrodružstvá – bivak na vrchu Vres v pohorí Tribeč

Na svojej túre uvidíte široko ďaleko

Malá vrcholová časť panskej Javoriny je odlesnená. Asi to bol iba krok k tomu, aby tu vyrástla drevená turistická rozhľadňa. Jej výška dosahuje 16 metrov a z vyhliadkovej plošiny sa vám naskytne neopakovateľný pôsobivý kruhový výhľad na hrebeň Považského Inovca, do doliny Váhu a Nitry, na Malé a Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Tríbeč.

Obľúbený vrch leží približne sedem kilometrov severne od obce Podhradie. Je významnou križovatkou turistických ciest. Aj vďaka tomu je lokalita často obľúbeným cieľom mnohých turistov, ktorí sa o zveľaďovanie prostredia zaujímajú aj nad rámec svojich povinností. Len škoda, že sa rôzne dobre mienené aktivity nestretávajú vždy s pochopením. Ničenie vybudovaných prístreškov a oddychových miest pripravuje ostatných o radosť zo zážitku v krásnej prírode. Na toto zaujímavé a vyhľadávané miesto sa dostanete z osady Kulhán, odkiaľ vedie najkratšia trasa; trvá necelé 3 hodiny. Ďalšie trasy vedú z Duchonky, po hlavnom hrebeni od Bezovca alebo z najvyššieho vrcholu Inovec. Aj toto putovanie bolo veľkým zážitkom, ktorý si môže vychutnať naozaj každý.

Tomáš Grman, KST