Spomienky na prázdninové dobrodružstvá – bivak na vrchu Vres v pohorí Tribeč. Zažili ste niečo podobné?


7274   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Zážitok bol veľký, hoci samotný vrch je pomerne malý. Asi priama úmera v našom očakávaní od výletu na Vres. Nevysoká kremencová hôrka (485 m.n.m.) s hojne rastúcim vresom – symbolom nastupujúcej jesene – je ľahko prístupná po neoznačených lesných cestách. Dostanete sa na jej vrchol z osady Sádok, prípadne z obce Klátova Nová Ves. Výstup nie je náročný, no o to zaujímavejší.

Bivak na vrchu VRES - pohorie TRIBEČ

Kto by očakával iba tajomstvá prírody, bol doslova zaskočený. Aj nás prekvapilo niečo iné; ďalší rozmer tohoto výletu bol totiž duchovný.

Na vŕšku Chríb – na mieste starého slovanského hradiska, rozkladajúceho sa kedysi nad osadou Sádok – postavili začiatkom 12. storočia opevnený kostolík. Dnes predstavuje jednu z najvzácnejších sakrálnych pamiatok regiónu.

Neprehliadnite:
Topoľčiansky hrad dýcha históriou.
Turistický výstup odhalí jeho tajomstvá a mnohých prekvapí

Starobylá románsko-gotická stavba – zasvätená Panne Márii – Kráľovnej anjelov – je vďaka svojmu umiestneniu dominantou širokého okolia. Návštevníka zaujme osobitým starobylým vzhľadom i čiastočne zachovanými stredovekými freskami v interiéri. Vôkol stavby sa rozkladá cintorín, ktorého časť zaberá staré pohrebisko s náhrobnými kameňmi pochádzajúcimi z 12. – 14. storočia.

Bivak na vrchu VRES - pohorie TRIBEČ, Stredoveký kostolík v Sádku

Jasné letné noci a plno hviezd nadosah. Ráno v letnom opare, pretlak horúčavou vysilenej pôdy. Také sú letné výlety po Slovensku s nádychom blížiacej sa jesene. A taký bol aj ten náš v pohorí Tribeč. Neopakovateľný zážitok bude v každom zvedavom turistovi dlho rezonovať. Aj ten náš, keď sme na vrchu Vres prežili niečo ťažko opísateľné. Môže to pochopiť vari iba rovnako veľký nadšenec pešej turistiky. Dojem z čistej a tichej prírodnej kulisy predchnutý duchovnou líniou je niečo fakt nezabudnuteľné. Všetkým nadšencom túlavých topánok úprimne odporúčam niečo podobné kedykoľvek a kdekoľvek. Na nové dobrodružstvá sa teší…

Tomáš Grman, KST