Svoj sľub našťastie nesplnila a po Harrym Potterovi napísala ďalší príbeh Ikabog. J.K.Rowlingová ním nadchla aj dospelých


4890   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Prvý príbeh Rowlingovej po Harry Potterovi. Volá sa Ikabog
Reklamy
Predaj kníh online - kníhkupectvo BUX.sk

Po Harrym Potterovi povedala, že sa do sveta fantázie už nevráti. Našťastie svoj sľub nesplnila. Britská spisovateľka J.K.Rowlingová písala síce detektívky pre dospelých pod pseudonymom, no teraz konečne prichádza s novým námetom pre deti, ktorý však nadchne aj dospelých. Ten príbeh sa volá Ikabog.

Odohráva sa v krajine Blahobytia, ktorého väčšina územia prosperuje a žije sa tam príjemne. Napríklad hlavné mesto je preslávené fantastickými zákuskami, iné mestá sa špecializujú na ďalšie všakovaké dobroty. Jednoducho, je to krajina Blahobytia, v ktorej vládne kráľ Ugo Udatný. Oplýva blahom, kopami zlata a množstvom všetkého dobrého.

Na severe kráľovstva je však kraj nazývaný Mokrade, ktorý je veľmi chudobný. Ľudia tam vedú drsný život, tráva je tam zosušená, rastú tam nechutné huby a chovajú tam ovce. No a v týchto pochmúrnych a hmlou zaliatych Mokradiach žije údajne obludný Ikabog. Ten požiera ovce, deti a občas aj zatúlaných dospelých…

Každý obyvateľ Blahobytia vie, že Ikabog je len legenda, ktorou sa strašili neposlušné deti…
Ale je to naozaj len legenda?
„Ako sme už pri J.K.Rowlingovej zvyknutí, aj v tomto príbehu zohrajú dôležitú úlohu deti. V tomto prípade je to Hanka a Bert. Text opäť prekladala Oľga Kráľovičová, ktorá prekladala od 3.dielu aj Harryho Pottera. A odviedla vynikajúcu prácu. Doslova sa pohrala so všetkými názvami, menami, ktoré nádherne poslovenčila,“ približuje knižný skaut Roman Brandtner pre podcast Knižný kompas.

Prvý príbeh Rowlingovej po Harry Potterovi. Volá sa Ikabog

Príbeh na dobrú noc

Príbeh príšery Ikabog vytvorila už pred viac ako desiatimi rokmi. Vtedy ho čítala svojím deťom na dobrú noc. No potom ho vložila do zásuvky a akoby naň zabudla. Tento rok však prišla pandémia koronavírusu a spisovateľka chcela deťom spríjemniť čas doma. Chcela ich potešiť a zaujať ich otupenú pozornosť.
A tak oprášila svoj starý príbeh, upravila ho, vylepšila a vznikol Ikabog v súčasnej verzii.

Neprehliadnite:
Na čiernom kontinente sme objavili Pekelný raj.
Putovanie africkou divočinou za dobrodružstvom stíhate ešte toto leto

Postupne teraz vychádza online, každý deň jedna kapitola na www.ikabogpribeh.sk.
Neskôr v decembri vyjde ako klasická kniha, všetkých vyše 60 kapitol a pozor! S ilustráciami slovenských detí.

Kreatívna súťaž pre deti

Všetky deti tak dostanú nový príbeh od autorky fenomenálneho Harryho Pottera. A navyše môžu tento príbeh aj samé ilustrovať.
Áno, na spomínanej stránke IkabogPribeh.sk sa môžu deti do 13 rokov zapojiť do súťaže, nakresliť k niektorej kapitole obrázok. Potom ho poslať do vydavateľstva Ikar, ktoré pripravilo tento projekt a vydáva aj knihu Ikabog.
Ku každej kapitole vždy dostanú návrhy, čo kresliť. Môže to byť kráľ Ugo Udatný, Mapa Blahobytia, obrázky jedla, zákusky, syry či víno, alebo Berta Bodrého a Hanku Hrdličkovú.
Porota potom bude vyberať tie najzaujímavejšie a najoriginálnejšie ilustrácie, ktoré sa dostanú do knižnej verzie príbehu. Celkovo 34 detí – pričom každý jeden výherca, ktorého obrázok porota vyberie – získa pre svoju triedu v škole knihy v celkovej hodnote 300 eur.

Debra Hurford Brown

Tak si to predstavte: svoje meno v knihe od slávnej J.K.Rowlingovej!
A ešte jedna milá správa. Spisovateľka venuje celý svoj honorár z predaja knižky Ikabog na dobročinné účely, konkrétne na projekty určené na pomoc skupinám najviac postihnutých pandémiou koronavírusu v Spojenom kráľovstve a aj vo svete.

Všetko nájdete na www.IkabogPribeh.sk

Príbeh sa začína…

Kráľ Ugo Udatný

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna maličká krajina, ktorá sa volala Blahobytie, a v nej po stáročia vládol rod plavovlasých kráľov. V časoch, o ktorých píšem, bol kráľom Ugo Udatný. Za Udatného sa vyhlásil sám v deň svojej korunovácie, lebo sa to hodilo k menu Ugo. No i preto, že raz celkom sám a bez cudzej pomoci (ak nepočítame päť lokajov a čističa topánok) chytil a zabil osu.

     Keď kráľ Ugo Udatný nastúpil na trón, tešil sa veľkej obľube. Mal krásne plavé kadere, vykrútené fúzy a v obtiahnutých nohaviciach, zamatovom kabátci a košeli s volánmi, aké v tom čase bohatí muži nosili, vyzeral veľmi elegantne. O Ugovi sa hovorilo, že je veľkodušný, usmieval sa a kýval vždy, keď ho niekto videl, a na portrétoch, ktoré rozoslali po celom kráľovstve, aby si ich zavesili na radniciach, vyzeral ohromne príťažlivo. Obyvatelia Blahobytia boli so svojím novým kráľom nadovšetko spokojní a mnohí si mysleli, že bude vládnuť dokonca ešte lepšie než jeho otec Svetozár Spravodlivý, ktorý mal dosť krivé zuby (i keď v tom čase na to nikto nechcel upozorňovať).

     Hoci kráľ Ugo sa o tom nikomu nezmienil, v duchu mu odľahlo, keď zistil, aké ľahké je vládnuť Blahobytiu. Vlastne to vyzeralo tak, že krajina si vládne sama. Takmer všetci mali dosť jedla, obchodníci zarábali kopy zlata a Ugovi radcovia sa postarali o každučký problém, ktorý sa vyskytol. Ugo nemusel robiť nič. Iba sa usmievať na svojich poddaných, keď sa šiel povoziť na koči alebo keď sa päť ráz do týždňa vybral na poľovačku so svojimi dvoma najlepšími priateľmi lordom Lumpedom a lordom Mľaskotom.

     Lord Lumpedo bol chudý ako trieska a prefíkaný ako líška. Jeho priateľ Mľaskot mal červenú tvár a bol taký objemný, že ho na jeho silného koňa muselo vykladať až šesť chlapov. Hoci nebol taký bystrý ako Lumpedo, predsa len mu to myslelo lepšie ako kráľovi.

Príbeh graduje a hltajú ho malí i veľkí…

     Mokraďania, ktorí chovali ovce, vôbec neboli takí upravení, zaokrúhlení a vyobliekaní ako obyvatelia Demižondu, Tvarožníka, Škvarkovníka či Šamrolburgu. Boli vychudnutí a otrhaní. Svoje slabo živené ovce nemohli predať za dobrú cenu ani v Blahobytii, ani za hranicami. Takže málokto z Mokraďanov ochutnal lahodné blahobytské víno, syr, hovädzinu či zákusky. Zvyčajne jedávali mastný vývar z oviec, ktoré boli už také staré, že ich nikto nechcel kúpiť.

     Zvyšok Blahobytia považoval Mokraďanov za čudákov – boli mrzutí, špinaví a zamračení. Mali chrapľavé hlasy, ktoré ostatní Blahobytčania napodobňovali tak, že zneli ako bľačanie starých zachrípnutých oviec. O ich spôsoboch a jednoduchosti kolovali žarty. Pre ostatných obyvateľov Blahobytia bola jedinou vecou, ktorá vzišla z Mokradí a stála za povšimnutie, legenda menom Ikabog.

Milan Buno, knižný publicista


TagsKnihy