Topoľčiansky hrad dýcha históriou. Turistický výstup odhalí jeho tajomstvá a mnohých prekvapí


8071   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Topoľčiansky kráľovský hrad z 13. storočia sa stal strediskom topoľčianskeho hradného panstva. V 15. storočí ho obsadili husiti, v čase tureckých vpádov plnil dôležitú obrannú funkciu. Začiatkom 18. storočia ho počas Rákócziho povstania silne poškodili cisárske vojská. Hoci ho neskôr opravili, postupne začal pustnúť.

Neprehliadnite:
S batohom na pleciach po Slovensku: hrebeňovka záhadným pohorím Tribeč vás chytí za srdce

Letný Topoľčiansky hrad

V súčasnosti je dominantou hradu v romantickom slohu postavená hlavná veža a pomerne dobre zachované opevnenie. Pohľady z vyhliadky pod hradom sú fascinujúce a doslova ako z rozprávky. Topoľčiansky hrad ponúka úchvatný panoramatický pohľad. Najmä výhľad východným smerom je takmer na celú Hornú Nitru, na Tribeč so Zoborom, na severovýchode Strážovské vrchy a na severozápade bočný hrebeň Považského Inovca.

Slovensko – krajina jaskýň

Okolitá príroda a prekvapujúco odtajní ďalšie tajomstvo. Na našom Slovensku to však nie je nič nezvyčajné. Neďaleko hradu je jaskyňa Opálená skala. Najlepší prístup k nej je od obce Podhradie. Citlivých návštevníkov prekvapí ešte niečo. Daň zvedavým turistom. Táto jedinečná lokalita im už zaplatila priveľa nenávratne poškodenou kvapľovou výzdobou a na mnohých miestach zdevastovanou výzdobou. Pozorní návštevníci však doposiaľ môžu pozorovať ďalšie prírodné divadlo. Žije tu až 6 druhov vzácnych netopierov. Tie v tichosti – akoby symbolicky – dohliadali aj na zvyšky halštadského hradiska na Úhrade. Malá motivácia na veľké dobrodružstvo za poznaním histórie, ktorá formovala ďalší vývoj v celom regióne. Taká je naša aktuálna pozvánka na miesta, ktoré sú obľúbeným turistickým cieľom. V lete zvlášť.