S batohom na pleciach po Slovensku: hrebeňovka záhadným pohorím Tribeč vás chytí za srdce


8568   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Tribeč je krajinný celok vo Fatransko-tatranskej oblasti, jadrové pohorie v oblúku Vnútorných Západných Karpát. Nachádza sa v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske na západnom Slovensku. Má podobu trojuholníkového výbežku do Podunajskej nížiny, ktorá Tribeč obklopuje podcelkom Podunajská pahorkatina zo západu i juhu.

Neprehliadnite:
S batohom na pleciach po Slovensku: Veľký Javorník a Stratenec sa na turistov dobre pripravili

Východne nadväzuje Pohronský Inovec a Vtáčnik, na severe územie klesá do Hornonitrianskej kotliny. Má dĺžku 50 km a maximálnu šírku 18 km. Najvyšší vrch je Veľký Tribeč (829 m n. m.). Prevažujú listnaté bukové lesy a jej prírodné bohatstvo zastrešuje Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie.

Hrebeňovka pohoria Tribeč

TRASA:

1. deň – Nitra – Zobor – Žibrica – Kostoľany pod Tribečom – Veľký Tribeč (28 km)
2. deň – Veľký Tribeč – Zlatno – Breziny – hrad Hrušov (20 km)
3. deň – hrad Hrušov – Lúky pod Kruhom – Skýcovský Mlyn – Penhýbel (Veľké Pole) 20 km. Stúpanie 2 500 m.

Uvedené turistické trasy a ich rozdelenie na tri dni je výborný námet, keď pobyt a zážitky z celodenných túr znásobí aj ustálené letné počasie. A noci pod hviezdami budú tiež nezabudnuteľné… a bezpochyby aj inšpiráciou na dobrodružnú výpravu naprieč týmto – vždy inšpirujúcim – miestom. Nedávno sme sa tejto zaujímavej lokalite venovali. Každá túra je výlet za dobrodružstvom a novými zážitkami. Tribeč láka turistov i neturistov – zvedavcov, ktorí sa o pohorí dočítali mnohé tajomné skutočnosti. Naša výprava je však na istotu – za zdravím, dobrou náladou, pohodou a ako žriedlo nových síl do nadchádzajúceho obdobia.

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk