S batohom na pleciach po Slovensku: Veľký Javorník a Stratenec sa na turistov dobre pripravili


5628   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Tentoraz sme sa s batohom vybrali za zážitkami na Veľký Javorník (1 071,5 m.n.m.), ktorý je najvyšším vrchom hraničného Pohoria Javorníky. Leží v blízkosti hranice medzi Slovenskou a Českou republikou, približne 15 km severozápadne od Bytče. Vrch je súčasťou horského chrbta, ktorý sa tiahne približne v západno-severovýchodnom smere. Nekopíruje však štátnu hranicu, tá vedie zhruba pol kilometra západnejšie.

Veľký Javorník a Stratenec, turistika

Vrchom prechádza hranica rozvodia dôležitých riek – Váhu a Moravy. Vďaka nadmorskej výške a odlesneným plochám ponúka vrcholová časť ďaleké výhľady na okolité vrchy a susedné pohoria. No nad všetkými vyniká najmä jedinečný pohľad na Moravsko-sliezske Beskydy. Vrch Stratenec vypínajúci sa do výšky 1055 m n. m. je najzápadnejším vrchom pohoria Javorníky.

Neprehliadnite:
Haluzická tiesňava, románsky kostolík a bivak na vrchu Hájnica

Náš turistický cieľ leží v katastrálnom pomedzí obcí Papradno a Makov. Na jeho vrchole dominuje drevená turistická rozhľadňa, z ktorej sa naskytajú krásne výhľady na slovenskú i moravskú stranu. V blízkosti rozhľadne sa nachádza pamätník padlých osloboditeľov v podobe troch zdobených betónových krížov.

Očarení krásou

Celá oblasť je významnou lokalitou, ktorá je začlenená do Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (CHKO; 655 km²); vyhlásená v roku 1984. Jej súčasťou je množstvo prírodných rezervácií a prírodných pamiatok. Delí sa na dve časti: Beskydskú (východnú časť) a Javornícku (západnú časť). Príroda je naozaj unikátna s prevahou starého zmiešaného jedľovo-bukového porastu pralesovitého charakteru. Lokalita je významná aj preto, že na mnohých miestach vyvierajú minerálne pramene. Niektoré patria k prírodným pamiatkam – napr. Bukovský prameň, Ochodnický prameň a Vojtovský prameň, ktorý je zvláštny nepravidelnými niekoľko sekundovými únikmi metánu. Asi neostáva iné, len odporučiť krásny letný výlet a prísť sa osobne presvedčiť a nabiť pozitívnou energiou…

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk