Viete, že najdlhšia bobová dráha v strednej Európe je na severe Slovenska? Nájdete tu aj ďalšie skvelé tipy na zimnú turistiku


3888   -   3
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky kraj

Niekoľko zaujímavých tipov na príjemnú prechádzku alebo turistiku nájdeme po celom Slovensku aj v zimných mesiacoch. V neštandardnom čase pandémie je to návod na upevnenie zdravia a podporu imunity. Zároveň dobré námety spoznania napríklad doposiaľ v lete odsúvaných lokalít. Čaro zimy je neopakovateľné a zopár aktuálnych tipov na zimnú turistiku ponúka Žilinský turistický kraj.

Brankovský vodopád

Vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. S výškou 55 m je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách a zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Dostanete sa k nemu z obce Podsuchá pri Ružomberku. Množstvo vody, ktoré preteká vodopádom je závislé od zrážok, čiže aj od ročného obdobia. V zimných mesiacoch sa premieňa na čarovnú ľadovú stenu pokrytú mnohými cencúľmi a inými ľadovými útvarmi.

Iľanovská dolina

Málo navštevovaná, zato turisticky zaujímavá dolina sa nachádza v Nízkych Tatrách. Je dlhá 9 km a rozrezáva triasové vápence a dolomity, z ktorých sa skladajú okolité vrchy. V dolnej časti je široká a smerom na sever sa zužuje. Dolina začína v mestskej časti Liptovského Mikuláša, v Iľanove. Iľanovskou dolinou vedú turistické trasy začínajúce z obcí Iľanovo a Ploštín, vedúce na vrchy Poludnica a Krakova hoľa.

Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky kraj

Turistika na Poludnicu z Liptovského Jána

Panoramatický výhľad z Poludnice (1549 m n.m.) je nezabudnuteľný. Celý Liptov budete mať ako na dlani. Trasa začína v Liptovskom Jáne a vedie cez lokálne lyžiarske stredisko. Počas výstupu sa vám otvárajú pekné výhľady na celý Liptov. Trasa vedie aj popri jaskyni, v ktorej sa podľa pamätnej tabule od jesene 1944 schovávalo asi 40 Židov zo Slovenska a Poľska. Všetci prežili vďaka obyvateľom Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali, riskujúc pritom vlastné životy.

Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky kraj

Foto: Š.Trnka

Jánska dolina

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Okrem pestrej fauny a flóry je bohatá na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň i niekoľko vodopádov. Najväčším lákadlom doliny je Stanišovská jaskyňa. Dokonalým zážitkom je objavovanie čarovného podzemia so sprievodcami-jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov. Pred vstupom dostane každý návštevník čelovku. Raritou Jánskej doliny je i krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno. Dolina začína v Liptovskom Jáne, v ktorom sa nachádza i Park Mini Slovensko, park vybraných slovenských kultúrnych pamiatok.

Neprehliadnite:
4 tipy na zimnú turistiku v Žilinskom kraji

Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky kraj

Tichá a Bobrovecká dolina

Nenáročnú prechádzku vhodnú pre rodiny s deťmi si obľúbite v Tichej a Bobroveckej doline na Orave. Doliny začínajú v osade  Oravice, vzdialenej 10 km od turisticky atraktívnej obce Zuberec. Obe doliny sú dlhé približne 3 km a vedie nimi asfaltová cesta. Lokalita poskytuje návštevníkom nádhernú scenériu okolitej prírody. V zimnom období je cesta vypluhovaná a ľahko prístupná, čím sa stáva vhodná aj pre zimné túry so sánkami. Bobrovecká dolina je navyše výnimočná tým, že sa tu vyskytujú teplé pramene, ktoré zásobujú oravické termálne bazény.  Termálne vonkajšie bazény sú prístupné za každého počasia, voda má teplotu 28 – 38 ° C.

Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Najväčšie stredisko na Kysuciach ponúka návštevníkom až 14 kilometrov zjazdoviek v troch prepojených dolinách. Skvelo si zalyžujú po­kročilí lyžiari i začiatočníci a  okrem lyžovač­ky ponúka adrenalínovú jazdu na najdlhšej bobovej dráhe v strednej Európe i večernú jazdu ratrakom priamo počas úpravy zjazdoviek, takže nudiť sa tu rozhodne nebudete. Pre návštevníkov je prístupná aj nová rozhľadňa Dedovka umiestnená pri vrcholovej stanici lanovky. Ak bažíte po turistickom výstupe a prechádzke v prírode, využite obľúbený turistický chodník smerujúci na vrchol Veľkej Rače. Po dni strávenom na čerstvom vzduchu dobre padne občerstvenie v bufetoch pri dolnej a hornej stanici lanovky.

zilinsky turisticky kraj, Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Foto: Marek Hajkovský

Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Upravená trať, rozprávkové výhľady,  pokoj sálajúci z horských osád, toto všetko ponúka návštevníkom Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála. Upravená trať v dĺžke 50 km vedie z Husárika pri Čadci až na slovensko – české pohraničie v časti Makov – Kasárne, odkiaľ trasa po hrebeni Javorníkov pokračuje až na Kohútku. Najlepšie je trasa magistrály prístupná z Čadce, lokality Husárik, z Melocíka, ktorý sa nachádza medzi obcami Kolárovice a Makov a taktiež z časti Makov – Kasárne. Na trase sa nachádza viacero zaujímavostí, ako sú rozhľadne a umelecké objekty v rámci galérie v prírode.

Foto: archív Žilinský turistický kraj, Š.Trnka, M. Hajkovský, J. Moravčík
Viac tipov a námetov nielen zimnú turistiku nájdete na: www.zilinskyturistickykraj.sk