Na minútku do múzea: Medaila, ktorá pripomína prvú návštevu pápeža Jána Pavla II. na Slovensku


2793   -   3
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Podtatranské múzeum vyhlásilo súťaž – Hrajme sa s históriou – regionálne dejiny, výlet

V rámci pravidelnej pozvánky Podtatranského múzea v Poprade “Na minútku do múzea” je tentoraz aktuálny pohľad späť do histórie a pripomenutie si prvej návštevy pápeža na Slovensku po novembri 1989. Spomienkou na túto výnimočnú udalosť je medaila z fondu numizmatiky Múzea, ktorá s touto udalosťou súvisí. Tematicky sa tak dotkneme plánovanej najbližšej návštevy pápeža našej krajiny v septembri t.r.

V roku 1990 si vo vtedajšej ČSFR všetci len zvykali na novú atmosféru v spoločnosti a návšteva Svätého otca bola dovtedy  nevídaná. Pápež Ján Pavol II. (občianskym menom Karol Józef Wojtyla) zavítal na Slovensko 22. apríla 1990 s cieľom uctiť si pamiatku vierozvestcov a patrónov Európy svätého Cyrila a Metoda. Do Bratislavy priletel z Velehradu (okres Uherské Hradište na Morave). Na letisku vo Vajnoroch odslúžil omšu pred státisícami veriacich a následne odletel z krajiny z letiska v Ivanke pri Dunaji, kde sa s ním rozlúčil vtedajší predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR Alexander Dubček.

Neprehliadnite:
Balíček zdravia v Bardejovských kúpeľoch – Post Covid liečebný pobyt v aktuálnej ponuke

Svätý Otec – tradičný hosť pod Tatrami

Ján Pavol II. neskôr zavítal už na samostatné Slovensko ešte dvakrát a to 30. júna – 3. júla 1995 a 11. – 14. septembra 2003.
V súvislosti s  jeho prvou prelomovou návštevou máme v zbierkovom fonde numizmatiky Podtatranského múzea v Poprade niekoľko predmetov a azda najkrajším je medaila Ioanes Pavlvs II. Bratislava 1990.

Averz Portrét Pápeža Jána Pavla II., lexikon, kultúra, múzeum, galéria, Slovensko

Averz: Portrét pápeža Jána Pavla II. doľava. Kolopis: IOANNES PAVLVS II PONT. MAX.

Do našich zbierok sa dostala ako súčasť kolekcie po zosnulom Ferdinandovi Laukovi zo Svitu, ktorý dlhé roky zastrešoval miestnu Slovenskú numizmatickú spoločnosť pri SAV, pobočka Svit – Tatry. Túto striebornú medailu s hmotnosťou 27,4 g a priemerom 40 mm evidujeme pod evidenčným číslom N 018366. Na averze sa nachádza portrét pápeža Jána Pavla II. pozerajúceho doľava a okolo vyobrazenia je kolopis: IOANNES PAVLVS II PONT.[ifex] MAX.[imus]. Na reverze je tematické vyobrazenie Starého mesta v Bratislave s nápisom Bratislava 1990.

Obr. 2. Reverz Vyobrazenie Siluety Starého Mesta V Bratislave, lexikon, kultúra, múzeum, Slovensko

Reverz: Vyobrazenie siluety Starého mesta v Bratislave. Hore nápis: BRATISLAVA, dole rok 1990

Text a foto: Mgr. Pavol Minarčák, PhD., kurátor fondu numizmatiky, Podtatranské múzeum v Poprade
Viac na: www.muzeumpp.sk