Záhorák na cestách – tentoraz spoznáva na bicykli Bodamské jazero a jeho krásne zákutia. Pridáte sa?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bodamské jazero

Bodamské jazero je druhé najväčšie jazero Švajčiarska a veľmi populárna destinácia letných dovolenkárov. Leží na hranici s Nemeckom a Rakúskom. Jedným z populárnych spôsobov ako toto jazero spoznať je práve zo sedla bicykla. 

Nekonečné čakanie na naše bicykle sa konečne skončilo a meteorológovia hlásia priaznivé slnečné počasie. Rýchlo si píšem dovolenku a nášmu novému dobrodružstvu už nič nestojí v ceste. Plán cesty nemáme. Nechceme sa zbytočne stresovať počtom kilometrov, ktoré treba denne odšliapať. A tak cyklovýlet plánujeme len tak zo dňa na deň. 

 

Prvá etapa: Zürich – Stein am Rhein (65km, prevýšenie 577m)

Po necelej hodine prepletania uličkami Zürichu je vzduch čerstvejší, prostredie pokojnejšie a úsmevy na našich tvárach sú od ucha k uchu. Sme na vidieku. Samotná cesta nás vedie mimo hlavného ťahu. Prechádzame farmami, lesmi, poliami a malebnými dedinkami. Terén sa strieda medzi asfaltom a štrkom, polia striedajú vinice. Naše oči sú neustále vystavené krásam prostredia. Teploty začínajú stúpať a terén je postupne náročnejší. Posledné kopce pod paľbou slnečných lúčov, bičujúcich naše telá 35-stupňovými horúčavami, sú fakt náročné. Vykúpením nám je chladené pivko a kúpeľ v silnom a studenom prúde rieky Rhein (Rýn). 

Bodamské jazero na bicykli

 

Druhá etapa: Stein am Rhein Meersburg (65km, prevýšenie 315m)

Zobudení do krásneho rána a posilnení výdatnými raňajkami sadáme na bicykle spoznávať krásy nemeckej strany jazera. Prvé kilometre sú krásne a lemujú pobrežie jazera. To je posiate nespočetným množstvom kempov. Nakoľko sezóna je v plnom prúde, na bránach kempov je vidno len jednu tabuľu “PLNÉ”. V mestečku Bodman-Ludwigshafen trošku blúdime. Derieme sa stredom, kde práve končia trhy a pred nami sa zjavuje obrová cyklopredajňa. Celú cestu tŕpnem, aby sme nedostali defekt, tak rýchlo kupujeme dušu a pumpičku (no a Mirka asi 5 tričiek a nohavice, lebo sú 50% zľavy…veď poznáte ženy…). Blúdime aj za dedinou. Derieme sa poliami a úzkými cestami, no vraj ideme správne.Ďalšia dedinka ponúka výstavu veteránov.

veteráni Bodamské jazero

Celkom sme vyhladli, nuž mierime do expozície dúfajúc, že tam budú nejaké stánky s občerstvením. Stánky sme sice našli, ponuka jedál nás však vôbec nenadchla, a tak šlapeme ďalej. Zlaté slovenské cigánske pečienky či langoše. Slnko nás opäť nešetrí. Občerstvíme sa vodou z fontány, Mirka konečne nájde aj vysnívané cyklistické okuliare a od našej dnešnej zastávky v Meersburgu nás delí už len 10km…

Neprehliadnite:

leto, Írsko, prístav
Záhorák na cestách: leto a jeho podoby v Írsku – krajine plnej úžasných ľudí a čistej prírody

Tretia etapa: Meersburg Arbon (94km, prevýšenie 300m)

V hoteli bola do skorého rána svadobná veselica, a tak sme toho veľa nenaspali. Predpoveď na dnes je opäť 35 stupňov a my sme si odvážne zvolili destináciu vzdialenú 94 km. Bude to dnes zaujímavé. Krásnu cyklotrasu s vinicami striedaju sady s jablkami. Už 2 dni mám chuť na nejaké dobré ovocie ako zdroj tekutín ale aj cukrov. Veľmi ma teší, že je popri ceste veľa farmárov, predávajúcich svoju úrodu priamo z dvora. U jednej takejto farmárky zastavujem (čo evidentne vyvolalo reťazovú reakciu a zrazu nás tam bolo 20 cyklistov) a kupujeme slivky, maliny a černice.

Bodamské jazero

Dnes prechádzame z Nemecka cez Rakúsko späť do Švajčiarska. Rakúsky úsek je len veľmi krátky, no aby nám nebolo ľúto, zastavujeme v bufete pri jazere a kupujeme si guláš. Konečne poriadne občerstvenie. Guláš je taký chutný, že dávame šancu aj domácemu koláču. Oplatilo sa. V nohách už máme 70 km a dostavuje sa únava, po tieni ani chýru ani slychu a už aj zadok začína bolieť. Šlapeme viac v stoji je stále častejším úkazom… a aj úsmev už začína byť silený. Dopredu nás ženie túžba kúpaliska a studeného pivka. Je nedeľa a kúpalisko je preplnené. A tak volíme prechádzku, z ktorej bolo nakoniec dalších 10 km. A div sa svete, narazili sme na reštauráciu pri jazierku, kde komplet celý personál bol zo Slovenska. Varíť vedeli dobre, veselo sme v rodnej reči pokecali a zakončili večer krásnym výhľadom na ligotajúcu sa hladinu odrážajúcu krásne sfarbenú oblohu zapadajúceho slnka. Bodamské jazero ukázalo aj svoje večerné čaro.

Bodamské jazero

Štvrtá etapa: Arbon Stein am Rhein (58km, prevýšenie 223m)

Nádherné Švajčiarsko nás víta rannými slnečnými lúčmi a my sa nadšene opäť vozíme po úžasnom vidieku. Je síce pondelok ráno, no na ceste je toľko cyklistov, akoby bol stále víkend. Bodamské jazero a okolité prostredie sa opäť krásne mení aj s terénom a my si tieto posledné kilometre užívame plnými dúškami. Ešte raz “zabŕdneme” do nemeckého mestečka Konstanz. Ďalej na nás čaká už len krása švajčiarskeho pobrežia.

na bicykli Bodamské jazero

Voda je opäť azúrovo modrá a priehľadná ako niekde na dovolenke v Chorvátsku. Spokojní, plní energie prichádzame z druhej strany späť do mestečka Stein am Rhein, kde nasadáme aj s bicyklami na vláčik domov a zvyšok cesty si užívame v pohodli kresiel medzimestského spojenia. 

na bicykli

Počas týchto nádherných 4 dní sme prešli 280 kilometrov. Nakúkli sme do okolitých krajín a okoštovali niečo z miestnych kuchýň. Je neuveriteľné, ako sa 4 dni môžu zdať akoby to boli 2 týždne. A preto neváhajte, priatelia, a žite svoj život aktívne!

Váš Vladimír – Záhorák na cestách

Autor textu a foto: Vladimír Klempa
Úvodné foto: pixabay

Redakčne upravené