Potulky po Záhorí pre nenáročných turistov: svoje tajomstvá odhaľuje Jelenia hora a Kršlenica

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jelenia hora, lexikon.sk, KST

Nenáročná turistika s pekným výhľadom v Malých Karpatoch. Aj takto by sa dala definovať túra, ktorú isto privítajú aj menej zdatní turisti. Jeden vhodný tip máme naporúdzi: Jelenia hora a Kršlenica. Sú ideálnou voľbou, keďže ide o pomerne málo frekventované a navštevované lokality. O to viac si vychutnáte výhľad do širšieho okolia, ktorý výlet za odmenu ponúka.

Jelenia hora – poctivých 461 m n.m.

Vrch, ktorý sa nachádza na Záhorí, hneď pri Plaveckom Mikuláši. Určite si ho aj vy obľúbite. Priamo od parkoviska sem vedie žltá turistická značka, z ktorej neskôr zídete na zelenú. Z parkoviska vedie asi 1,5 kilometrový úsek asfaltovou a neskôr poľnou cestou. Pokojnou a nie rýchlou chôdzou sa ocitnete priamo v lese. Cesta je takmer bez stúpania, takže sa pomerne rýchlo dostanete až pod horu. Pri vstupe do lesa je potrebné dávať pozor, aby ste nepremeškali odbočku na samotnú Jeleniu horu.

Jelenia hora, Kršlenica, KST, lexikon.sk

V jarnom a letnom období je totiž cestička zarastená od kríkov, môže sa preto stať, že ju ľahko prehliadnete. Ak sa však na ňu dostanete, už sa nemáte kde stratiť. Bezpečne vás dovedie až do cieľa. Čaká vás síce strmšie stúpanie až na vrchol Jelenej hory. Že to za námahu stojí, presvedčíte sa aj sami. Naše prvé výhľady na okolité lesy a neďaleký Plavecký hrad nás natoľko motivovali, že sme výstup až na samotný vrchol už nebol vôbec problém.

Pri troche šťastia uvidíte až na Alpy

Tento fascinujúci výhľad nás unášal až tam kdesi za horizontom vidíme až na Alpy v Rakúsku. Výhľadom by sme sa dokázali unášať celý deň, no chceli sme stihnúť ešte Kršlenicu. Cestičkou sme pokračovali stále vyššie a vyššie až na vrch Javorinka (562 m. n. m.), kde nájdete posed, alebo lavičku s výhľadom na severnejšiu časť Malých Karpát. Cestička bola na viacerých úsekoch zarastená, takže si treba dávať pozor, aby ste náhodou nezišli mimo značenú trasu.

Neprehliadnite:

Miloj, KST, lexikon.skMiloj – torzo chrámu, ktoré pripomína hriešnikom, že treba žiť podľa Božích pravidiel!

Pokračujeme ďalej smer Kršlenica

Na vrch Kršlenica (jeho názov možno aj u vás evokuje chorvátske názvoslovie vrchu) sme sa dostali pomerne jednoduchou trasou. Keďže sme na vrchol v nadmorskej výške 505 m pokračovali priamo z Jelenej hory, cesta mala iba minimálne prevýšenie. Ak by ste sa však rozhodli ísť na Kršlenicu z obce, čakalo by vás asi pol hodinové stúpanie do pekne strmého kopca.

Jelenia hora, Kršlenica, KST

Dobré rady na záver…

Panoramatický výhľad je neopísateľný natoľko, že pohľad určite vyrazí dych aj vám! A je jedno či ste tu prvýkrát, alebo desiaty. Keďže výhľad z vrchu je orientovaný na západnú stranu, oplatí sa výlet načasovať a prísť sem tesne pred západom slnka. Naša pozvánka však nepatrí iba romantikom; tento celodenný zážitok odporúčame všetkým… Celá turistika vám zaberie aj s veľkou časovou rezervou zhruba viac ako 3 – 4 hodiny. Celý okruh meria približne 10,5 km a bez problémov ho zvládnu aj deti. Treba však myslieť na to, že trasa vedie územím národnej prírodnoej rezervácie Kršlenica, ktorá je v piatom stupni ochrany prírody. A ešte rada na záver: do východiskovej obce Plavecký Mikuláš sa dostanete aj autobusom. Autobusové linky premávajú zo smeru od Bratislavy, Malaciek alebo Senice.

KST logo , lexikon.sk

 

 


Pozvánku pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Viac na: www.kst.sk