Každý deň sme na cestách. Aktuálna je preto otázka – ako sa starať o brzdový systém svojho auta?


1763   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
brzdový systém, lexikon.sk

Brzdový systém je aj podľa vás najdôležitejšia súčasť auta? Alebo motor? Správna odpoveď je niekde uprostred. Pravda však je, že väčšinou pri kúpe auta riešime dve veci: dynamiku a spotrebu. Avšak nie je ani tak dôležité auto rozbehnúť ako je dôležité ho bezpečne zastaviť. A to je už úloha a miesto pre brzdový systém. Nečakajte na problém, nepodceňujte technický stav svojo auta.

O brzdový systém sa zaujíma pri kúpe auta, popravde, málokto. To by sa však ešte dalo ospravedlniiť, horšie je, že o stav brzdového systému sa množstvo ľudí nezaujíma ani počas vlastníctva auta. A to až do okamihu, kým sa neobjaví nejaký problém. A pokiaľ ide o problémy s brzdami, často je v takýchto prípadoch už naozaj neskoro.

Brzdové ústrojenstvo sa pritom opotrebúva aj pri bežnej jazde. A nemusí to byť hneď vidieť ako v prípade rôznych pretekárskych špeciálov, ktorým brzdové kotúče doslova žiaria na červeno, že človek ani nepotrebuje kvalitnú termovíziu HIKMICRO Gryphon, aby mu bolo jasné, že kotúč je horúci.

Preventívna kontrola pri každom prezúvaní je to najmenej, čo môžete urobiť

Ako sa treba o brzdové ústrojenstvo starať? Ideálne je dať si ho skontrolovať vždy pri sezónnom prezúvaní kolies. Vtedy je najideálnejšia príležitosť skontrolovať hrúbku brzdových kotúčov a platničiek, strmene, tesnosť hydraulického systému a kľudne aj bod varu brzdovej kvapaliny, hlavný brzdový valec a posilňovač. Obzvlášť na kotúče a platničky je potrebné sa dívať ako na spotrebný materiál, ktorým rozhodne sú (podobne ako pneumatiky, či stierače).

Neprehliadnite:

Pripravte svoje auto na letnú dovolenku a na servis pred cestou nezabudnite, lexikon.skPripravte svoje auto na letnú dovolenku a na servis pred cestou nezabudnite

Bezpečnosť je na prvom mieste

Hovorili sme o kontrole brzdového ústrojenstva pri prezúvaní kolies. Samozrejme, problém môže nastať aj počas sezóny. Ako teda môžeme laicky spozorovať, že s brzdami nie je niečo v poriadku? Najjednoduchšie to majú tí, ktorých vozidlá sú vybavené systémom, ktorý upozorní na opotrebovanie brzdových platničiek. Dá sa to však aj bez toho. Dávajte pozor, či sa vám pri brzdení netrasie volant, prípadne nepočuť divné zvuky. A pri brzdení na vode a na klzkom povrchu si dávajte pozor, či sa auto nestáča do strany.

Foto: Palitsyn Evgenii / Shutterstock.com