Poznáte dejiny dopravy na Slovensku? Exponáty z malého múzea a atraktívna Jazda storočiami dávajú odpoveď


2598   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Knižná novinka – Jazda storočiami, Dejiny dopravy na Slovensku

Považské múzeum v Žiline na začiatok roka 2021 pripravilo zaujímavú novinku. Napriek všetkým obmedzeniam, nemusíte mať strach. Nevšedná Jazda storočiami si vás určite získa. Knižný titul s podtitulom Dejiny dopravy na Slovensku a výpoveď exponátov z malého múzea určite poteší nielen nadšencov histórie a dopravy. Na viac ako 200 stranách nájdete prehľad dejín dopravy na Slovensku. Zaznamenáva históriu od prvých chodníkov cez stredovekú dopravu na vozoch a pltiach, dunajskú flotilu, železničnú sieť a automobilovú dopravu až po lietadlá a lanovky. 

„Spočiatku sme chceli vydať len katalóg exponátov z Múzea dopravy Rajeckých Tepliciach. No napokon vznikla obsažná publikácia, ktorá sa usiluje predstaviť podstatné medzníky a exponáty spojené s históriou dopravy. Slovensko je totiž – vďaka svojej polohe – od prehistorických čias územím pokrytým sieťou ciest, od polovice 19. storočia i železníc. V niektorých obdobiach z dôvodu “tieňa” Karpatského oblúka čulý obchodný ruch našu krajinu obchádzal. Inokedy zase rozvoj dopravy naštartoval priemysel i spoločenské zmeny,” hovorí autor Jazdy storočiami historik dopravy Peter Šimko.

Neprehliadnite:
Ďalší rozvoj električkovej dopravy v Bratislave podporí ekologickú dopravu v hlavnom meste

“Vďaka tomu v krásach slovenskej prírody nájdeme ukrytých mnoho technických pamiatok z oblasti dejín dopravy. V historickom vývoji objavíme veľa pozoruhodných udalostí spätých práve s touto tematikou,“ pokračuje autor publikácie. Čitateľ tak prostredníctvom predmetov zo zbierky Považského múzea v Žiline, obrázkov z archívu múzea či iných pamäťových inštitúcií a súčasných fotografií exponátov, nahliadne do tajov čarovnej histórie dopravy.

Knižná novinka – Jazda storočiami, Dejiny dopravy na Slovensku

Na zrode publikácie sa podieľalo niekoľko znalcov z danej oblasti. „Recenzentmi boli  Miroslav Sabol z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a Lumír Kunc, odborník na históriu železníc. Som rád, že naša spolupráca vyústila do tohto výnimočného diela a dúfam, že zaujme rovnako odbornú, ako i širokú verejnosť,“ dopĺňa autor. Zaujímavú a – pre mnohých isto vytúženú – publikáciu ako prierez Dejiny dopravy na Slovensku si môžete objednať cez e-shop Považského múzea v Žiline.

Viac informácií nájdete na www.pmza.sk