Pripravte svoje auto na letnú dovolenku a na servis pred cestou nezabudnite


2948   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pripravte svoje auto na letnú dovolenku a na servis pred cestou nezabudnite, lexikon.sk

Predstava oddychu a zaslúženého relaxu je určite lákavá pre každého z nás. Nedajte sa však uniesť natoľko, že si vyhliadnete vysnívané miesto, pobalíte sa, naštartujete auto a jednoducho nedočkavo – ak to, pravda, okolnosti umožnia – vyrazíte. Pozor, váš automobil potrebuje pred dlhšou cestou servis a údržbu. Viete, na čo by ste nemali zabudnúť pred náročnou cestou? Zopár námetov nie je naškodu.

Vyhnite sa nepríjemnostiam na ceste. Či sa vám to páči alebo nie, vášho štvorkolesového miláčika je potrebné pred dlhšou cestou dobre prehliadnuť a uistiiť sa, že vás spoľahlivo dovezie do cieľa. Spísali sme pre vás krátky návod, čo všetko treba skontrolovať pred tým, ako sa – ak to okolnosti konečne umožnia – vyberiete autom na dovolenku.

Skontrolujte hladinu oleja

Hladinu oleja by ste mali kontrolovať pravidelne a pred dlhšou cestou obzvlášť. Overte si, či je ho v aute dostatok a ak nie, rýchlo to napravte. Taktiež skontrolujte aj hladinu brzdovej či chladiacej kvapaliny.

Servis a auto pred cestou olej údržba vozidla bezpečnosť na ceste

V akom stave je batéria vášho auta?

Možno si myslíte, že je všetko v poriadku, keďže auto bez problémov štartuje. Na dovolenke však môže autobatéria dostať zabrať viac než počas bežného jazdenia. Napríklad stačí, ak zapojíte autochladničku a môže sa stať, že zostanete „bez šťavy“. A takýto scenár asi nie je to, po čom na dovolenke túžite. Preto si auto a jeho servis vyžaduje pozornosť. Existujú šikovné, finančne dostupné merače napätia autobatérie, ktoré vám prezradia, v akom je batéria stave. Takto si viete overiť, či vás akumulátor nenechá v ďalekom svete v štichu.

Nepehliadnite:
Modernizácia cestnej infraštruktúry na Slovensku

Nepodceňujte pneumatiky

Sú vaše pneumatiky v dobrom stave? Závisí to aj od toho, ako ste sa k nim správali mimo sezóny. Mnoho vodičov podceňuje skladovanie pneumatík a robia v tomto dôležitom úkone chybu. Tak sa stáva, že sa pneumatiky poškodia a stratia svoje vlastnosti. Určite chcete, aby vaše auto dokonale pripravil odborný servis a zaistil tak bezproblémovú a bezpečnú prepravu celej posádky. Bez dobrého prezutia to nepôjde. Ak ste auto prezuli na staré či zle skladované letné pneumatiky, odporúčame ich vymeniť za nové. Na ceste do cieľovej destinácie vás môže prekvapiť počasie a ľahko sa môže stať, že hoci ste sa vybrali za teplom a slnkom, užijete si mrholenie, dážď či búrky. V tomto prípade je dôležité mať kvalitné pneumatiky, ktoré zaistia stabilitu auta na vozovke. Pred odchodom na dovolenku tiež odporúčame skontrolovať tlak v pneumatikách.

Auto a servis pred cestou, olej údržba vozidla bezpečnosť na ceste, pneumatiky, hustenie

Overte si, ako sú na tom svetlá

Vyhnite sa možným nepríjemnostiam, pred cestou si dobre skontrolujte, akú sú na tom svetlá vo vašom aute. Ak viete, že žiarovky už dlho neboli vymenené, oplatí sa zobrať si so sebou na dovolenku sadu náhradných.

Rátajte so všetkým, aj s tým najhorším

Stačí klinec, výtlk alebo malá nepozornosť a defekt je na svete. Dostať defekt je nepríjemná situácia, zvládnete ju ale ľahšie, ak budete myslieť dopredu a pripravíte sa na ňu. Ak budete dostatočne vyzbrojení, s defektom si ľahko poradíte. Pred cestou určite skontrolujte, či máte v aute rezervné koleso. Chybu neurobíte ani vtedy, ak si zabezpečíte šikovnú sadu na opravu defektu. Je to šikovné a rýchle riešenie, ktoré vás zachráni aspoň na niekoľko kilometrov. Že s defektom ešte nemáte skúsenosti? V tomto prípade je dôležité vyzbrojiť sa čo najviac informáciami: určite si dobre naštudujte celý postup, ako opraviť defekt. Ak k nemu náhodou dôjde, budete vo väčšej pohode, pretože budete mať lepšiu predstavu, ako postupovať.

Servis a auto pred cestou olej údržba vozidla bezpečnosť na ceste, výmena pneu, defekt

Nezabudnite na povinnú výbavu

Na dovolenku by ste mali dôkladne pobaliť sami seba, no zároveň myslieť aj na ďalšieho člena výpravy – svoje auto. O pohodu na ceste pre vás i vaše auto sa postará spoľahlivý servis a nevyhnutné príslušenstvo. Okrem batožiny by ste preto v kufri mali mať aj lekárničku, reflexnú vestu, zdvihák, kľúč na matice, ťažné lano a výstražný trojuholník.

Zdroj foto: freepik.com