Navštívili ste už najznámejšie skanzeny na Slovensku? Ide o vzácny dôkaz identity nášho národa a kultúry

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Skanzeny na Slovensku

Skanzeny na Slovensku patria k najvďačnejším cieľom turistov. Napriek tomu, že Slovenská republika je jedným z najmladších štátov sveta, naša krajina má veľmi bohatú históriu. Jej veľký kus ukrývajú práve skanzeny – jedinečné múzeá v prírodnom prostredí. Tu nájdeme skryté dávne pravdy o našom národe a jeho živote. Obdivovatelia slovenskej ľudovej architektúry, kultúry a tradícií si zaručene prídu na svoje prí návšteve najkrajších slovenských skanzenov.

Ak túžite ocitnúť sa v inom storočí, vyberte sa na výlet do jedného (alebo najlepšie a postupne do všetkých) z našich uvedených tipov. Oboznámite sa so životom našich predkov a zistíte, ako žili generácie pred niekoľkými storočiami.

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Expozícia vytvára obraz tradičného ľudového staviteľstva a spôsobu života obyvateľov Liptova, Oravy, Turca a Kysúc. Čaká tu na vás viac ako 100 stavieb, ktoré sú rozmiestnené v krásnej prírode.

skanzeny na Slovensku

Čičmany ako symbol ľudovej architektúry

Čičmany sú azda najznámejší a jeden z najkraších skanzenov. Vzory, ktoré nájdete na drobných domčekoch v tejto malej dedinke, sa objavujú na rôznych prezentačných predmetoch Slovenska. Lákadlom skanzenu sú zruby vyrobené z dreva s typickou ľudovou pravidelnou ornamentálnou výzdobou.

Čičmany, skanzeny na Slovensku

Medzi najkrajšie skanzeny na Slovensku patrí Vlkolínec

Osada Vlkolínec predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí. Najcharakteristickejším znakom vlkolínskych domov je sedlová strecha pokrytá šindľom a pestrofarebné maľby domov. 

Skanzeny na Slovensku, Vlkolínec

Neprehliadnite:

Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky krajObjavujeme málo známe lokality Slovenska: Ráztocká hoľa 1565 m.n.m. – Národný park Nízke Tatry

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Pri návšteve Oravy určite navštívte Múzeum oravskej dediny, ktoré sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí Západných Tatier. Nájdete tu viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry a tiež technické stavby ako mlyn na vodný pohon.

Skanzeny na Slovensku

Skanzen v Humennom

Síce nepatrí medzi tie najväčšie skanzeny (úvodná fotografia, autor: Przykuta), napriek tomu zaujme vystihujúcim charakterom Horného Zemplína. Nachádza sa takmer v strede mesta a nájdete v ňom 10 stavieb, ktoré približujú život ľudí v rôznych dedinách východného Slovenska.Je veľmi pravdepodobné, že niektorý skanzen a jeho okolie vás natoľko očarí, že sa vám nebude chcieť odísť. V okolí skanzenov sa nachádzajú rôzne možnosti ubytovania, ktoré nájdete na ubytovacom portáli Hauzi. Stačí si len vybrať to najvhodnejšie pre seba.

skanzeny na Slovensku

Skanzen Stará Ľubovňa

Ľubovniansky skanzen (úvodné foto) patrí medzi najmladšie skanzeny na Slovensku. Najväčšou dominantou skanzenu je zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Najväčšie zastúpenie tu však majú zrubové obytné domy z dedín Veľký Lipník, Veľká Lesná, Údol, Jakubany, Kremná, či Litmanová. Nechýbajú ani hospodárske objekty, technické stavby, či dielňa stolára z Piľkovčíka.

Text a medzititulky: redakcia
Foto: Jaroslav Moravčík, Walkerssk, Xtrodinary, Vilam M., Ivo Houska, Przykuta, archív redakcie