Andrássy 200 – začína sa rok v znamení významného výročia narodenia grófa Júliusa Andrássyho

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kaštieľ Trebišov

ANDRÁSSY 200 – je príznačný názov výstavy, ktorú pripravilo Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pri príležitosti 200. výročia narodenia grófa Júliusa Andrássyho. Ovplyvnil dejiny nielen v regióne južného Zemplína, ale aj celej našej krajiny. S ľudským i politickým rozmerom grófa Andássyho sa budeme stretávať na rôznych podujatiach počas celého roka.

Výstava o živote a diele

„Rod Andrássyovcov zohral významnú rolu v dejinách župy. V roku 200. výročia narodenia tohto významného politika a diplomata stredoeurópskeho rozmeru sa budú konať na rôznych miestach kraja zaujímavé podujatia, prehliadky a výstavy. Priblížia históriu grófskej rodiny aj život pred stáročiami. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove (sídli v kaštieli Andrássyovcov) si dalo obzvlášť záležať na jedinečných aktivitách pre širokú verejnosť aj fanúšikov histórie. Bude to naozaj veľkolepé. Verejnosť sa má na čo tešiť,“ uvádza o výstave Košický samosprávny kraj, jeden z organizátorov podujatia.

Andrássy 200,

Gróf J. Andrássy , Zdroj foto: wikipédia

Míľniky života

Výstava je umiestnená na prízemí kaštieľa v priestoroch galérie. Prezentuje život jedného z najväčších politikov 19. storočia – predsedu uhorskej vlády a neskoršieho ministra zahraničných vecí Rakúsko-Uhorska. Je pochovaný v rodinnom neogotickom mauzóleu na brehu jazierka v trebišovskom mestskom parku.

Andrássy 200, Trebišov

Mauzóleum Trebišov, miesto posledného odpočinku grófa Andrássyho, Foto: J. Mareček

Výstava prevedie návštevníkov životom grófa Andrássyho od narodenia v marci roku 1823 cez politickú kariéru až po jeho smrť vo februári 1890. Okrem iného sa návštevníci dozvedia aj o jeho rodinnom živote či o vzťahu k cisárskemu páru – cisárovi Františkovi Jozefovi I. a cisárovnej Alžbete – Sisi.

Neprehliadnite:

Andrássy 200, Kaštieľ v Trebišove
Život na panstve Andrássyovcov. Výstava, ktorá nás vo virtuálnej realite vráti o desiatky rokov späť

Andrássy 200 a vzácne exponáty

Medzi vystavovanými zbierkovými predmetmi môžete uvidieť viacero vzácnych exponátov. Napríklad trónne kreslo vyrobené samotným Júliusom Andrássym pre cisára Františka Jozefa I. pri príležitosti pobytu cisára v trebišovskom kaštieli v roku 1887. Ale napríklad aj jurácku šabľu, ktorú gróf Andrássy daroval podžupanovi Zemplínskej župy. Nechýba replika korunovačných šiat cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety (Sisi) a replika svätoštefánskej koruny, ktorou Andrássy korunoval cisára a cisárovnú za uhorského kráľa a kráľovnú. Zaujímavá je napríklad aj maľba, pochádzajúca z osobnej zbierky cisára Františka Jozefa I. a mnohé iné exponáty.

Andrássy 200 

Človek ako každý iný…

Prostredníctvom rôznych zaujímavostí či pikantérií chceme návštevníkom priblížiť osobnosť grófa Andrássyho nielen ako manžela, otca, dobrého priateľa, vtipného človeka, šľachtica, ale aj ako významného politika 19. storočia.
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove (kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja) pripravuje v tomto roku niekoľko ďalších podujatí k 200. výročiu narodenia grófa Andrássyho. Spomeňme napríklad Aristokratický ples, Hon na líšku či medzinárodnú odbornú konferenciu o Andrássym.

Táto zaujímavá výstava potrvá do 30. septembra 2023.

Text: Mgr. Nikola Radová, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.muzeumtv.sk