Život na panstve Andrássyovcov. Výstava, ktorá nás vo virtuálnej realite vráti o desiatky rokov späť

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kaštieľ Trebišov

Život na panstve je nová virtuálna expozícia, ktorá vznikla pomocou aplikácie. Využíva technológiu rozšírenej reality, takzvanú Augmented Reality. Táto technológia umožňuje, aby sa návštevníci prostredníctvom svojich mobilných zariadení stretli s niekdajšími pracovníkmi a obyvateľmi trebišovského kaštieľa.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v rámci najúspešnejšieho projektu kraja z internej výzvy „Tradície inšpirujú inovácie 2022“ oživuje život na niekdajšom panstve Andrássyovcov. 

Život na zámku

Tradície v centre pozornosti

„V tomto roku podporil Košický samosprávny kraj v rámci internej výzvy Tradície inšpirujú inovácie štyri projekty. A toto je jeden z nich. Na ich realizáciu sme  vyčlenili 200 000 eur. Župa kladie veľký dôraz na podporu regionálneho turizmu. Som preto rád, že, sme mohli podporiť takúto inovatívnu a zaujímavú myšlienku, ktorú sme v kraji doposiaľ ešte nerealizovali. Verím, že aj vďaka tejto expozícii pritiahneme k spoznávaniu vlastnej  histórie aj mladšiu generáciu,“  hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Život na zámku

Vedeli ste, čo trápilo služobníctvo a čo šľachtu?

Návštevníci múzea získajú vedomosti o tom, aké hospodárske a obytné budovy fungovali v areáli trebišovského kaštieľa. Alebo ako vyzerali, kto pracoval na panstve v Trebišove, ako sa obliekali naši predkovia začiatkom 20. storočia – obyčajní ľudia, no napríklad aj grófska rodina. Zaujímavé bude poznanie, čo trápilo a čo potešilo služobníctvo a šľachtu, či aké tradície a zvyky mali obyvatelia kaštieľa a tí, ktorí im slúžili. „Hlavnou myšlienkou je zábavným a vzdelávacím spôsobom prezentovať život, pocity, odievanie a zvyky na panstve Andrássyovcov v Trebišove začiatkom 20. storočia s využitím modernej a digitálnej techniky a zároveň tak viac spopularizovať areál múzea,“  povedala riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.

Neprehliadnite:

KOCR KE, urbex
Objavovanie dávno poznaného so zmenenou tvárou.
Impulz na túlačky po Košickom kraji: Urbex na ex

Život na panstve a zázrak menom virtuálna realita…

V rámci aplikácie múzeum oživí 6 postáv a jedna hudobná skupina. Návštevníkom sa tak naskytne príležitosť spoznať kuchárku, slúžku, koniara, záhradníka, grófa a grófku ako aj cigánsku kapelu, ktorá osadenstvu kaštieľa kedysi vyhrávala do tanca. Predstaviteľmi týchto postáv budú známi slovenskí a maďarskí herci a herečky. Slávnostné sprístupnenie virtuálnej prehliadky sa uskutoční 13. októbra 2022. Projekt je realizovaný v rámci internej výzvy “Tradície inšpirujú inovácie 2022”

Text: Imrich Kováč, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.muzeumtv.sk