Levický jarmok – stáročná tradícia prežíva dodnes. Najbližšie bude veselo v centre Tekova už o pár dní


2113   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Levický jarmok

Levický jarmok a trhy sú známe od roku 1388. Patrili k významným udalostiam a boli preslávené po celej krajine. Jarmočné právo patrilo k najdôležitejším právam mesta, zabezpečovalo jeho ekonomickú stabilitu. Podľa privilégia z roku 1733 mohlo mesto usporadúvať štyri jarmoky ročne. Od roku 1819 mali Levice právo usporiadať päť jarmokov ročne a začiatkom 19. storočia mali jarmok šesťkrát do roka. Jarmoky trvali tri dni a boli aj spoločenskou udalosťou.

Októbrový jarmok v Leviciach je jedným z najvýznamnejších spoločenských podujatí mesta. Nesporne tomu bude tak aj počas toho najbližšieho jarmočného podujatia od štvrtka 13. októbra do nedele 16. októbra. Všetci návštevníci zažijú pravú jarmočnú atmosféru. Vieme, čo k tomu patrí: tradičné špeciality, lahodný burčiak, vínko, medovníkové srdce… Počas štyroch dní sa v centre mesta predstaví vyše 300 obchodníkov s bohatou ponukou občerstvenia, remeselníckymi výrobkami aj rôznym spotrebným tovarom.

Levický jarmok, Levice

Atmosféra Levického jarmoku na tom istom mieste v súčasnosti…

Nielen jedlom je človek živý…

Na pódiu na námestí čaká domáce Levičanky a Levičanov i hostí spoza chotára bohatý jarmočný program a kultúrne vystúpenia rôznych hudobných žánrov. Niet pochýb, každý si určite dokáže vybrať podľa svojej chuti v mnohých pestrých stánkoch na Ul. Čsl. armády, Nám. hrdinov, Ul. SNP, na Vojenskej, Bernolákovej i na ulici P. O. Hviezdoslava.

Neprehliadnite:

Levické hradné slávnosti
Levické hradné slávnosti – návrat v čase do slávnej histórie.
Atraktívny program pre návštevníkov

Levický jarmok v minulosti

Na jarmoku sa stretli predajcovia dobytka, pestovatelia obilia, remeselníci z mesta i okolia. Obchodovalo sa aj s tovarmi každodennej potreby, od kuchynského riadu, pukanskej keramiky, odevov až po výrobky, ktoré sa v regióne nevyrábali a dovážali sa z orientu. Koreniny, látky a iný exotický tovar zabezpečovali do začiatku 19. storočia grécki kupci, neskôr židovskí obchodníci.

Levický jarmok

Jarmok na Námestí hrdinov okolo roku 1928

Od začiatku 19. storočia sa v Leviciach dvakrát do týždňa konali chýrne trhy, na ktorých vyhľadávaným artiklom boli vykŕmené husi. Vďaka pečeným husiam, husacím štvrťkám (fertálom) a pečiankam sa mesto preslávilo až za hranicami. Na trhoch sa schádzali predávajúci z Levíc a širokého okolia, najmä z čilejkárskej oblasti; tu ju priekupníci skupovali a dodávali až do Viedne, Paríža i Londýna.

Levický jarmok

Počas štyroch dní sa od 13. októbra do 16. októbra v centre mesta predstaví vyše 300 obchodníkov s bohatou ponukou občerstvenia, remeselníckymi výrobkami aj rôznym spotrebným tovarom. Všetci milovníci tradičnej jarmočnej atmosféry, dobrého jedla a zábavy na Levickom jarmoku 2022 isto chýbať nebudú!

Text: M. Švolíková a kol. – Monografia mesta Levice, Cs. Tolnai – Levice na starých pohľadniciach
Medzititulky: redakcia
Foto:
súkromný archív Csaba Tolnai, Mesto Levice

Viac informácií: www.levice.sk , www.mskslevice.sk