Súľovské skaly vedia prekvapiť nadšencov aj zimnej turistiky. Tu sú dôkazy hodné nasledovania…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Súľovské skaly, lexikon.sk, KST

Súľovské skaly patria k tým frekventovanejším a turistami vyhľadávanejším cieľom. Zimu nevynímajúc. V roku 1971 bola lokalita vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Nachádzajú sa tu viaceré netradičné prírodné úkazy, ktoré stoja za povšimnutie. Ak niekomu pripomínajú Slovenský raj, nemýli sa. Našťastie, je to “podoba čisto náhodná”. Rozdiely sú zreteľné a neprekryje ich ani zimná perina. Poďte s nami do čistého sveta. Nemusíte sa báť…

V chráme slovenskej prírody

Ak ste motorizovaní lovci zážitkov, odporúčame trasu zo súľovského parkoviska pod skalami. Tu začína zelená trasa strmším stúpaním vedúcim na prvé skalky nad parkoviskom. Po tom, čo prekonáte jedno zúžené miesto medzi skalami, stúpanie sa zvoľní a cesta vedie lesným žľabom ukončeným dreveným rebríkom. Nasleduje krátky strmší výstup lesom a už sa dostanete k prvým skalným vyhliadkam. Táto oblasť sa nazýva Organy. Ich hlavnou dominantou je 13m vysoká Gotická brána. Je umiestnená trochu bokom od hlavnej zelenej trasy a tak si dajte pozor, aby ste ju neminuli. Gotická brána je jednou z najnavštevovanejších a najznámejších skalných brán v Súľovských skalách. Meno dostala podľa typu zalomenia, ktoré silno pripomína gotické portály. Dosahuje výšku 13 metrov a vznikla zvetrávaním skalného zlepenca. Vedie k nej neznačená krátka trasa.

Súľovské skaly, KST, lexikon.sk

Neprehliadnite:

Vysoká, Malé Karpaty, lexikon.skVrch Vysoká v Malých Karpatoch je vďačný cieľ turistov.
Zimná pozvánka do malokarpatského objatia lesov

Dominanty nadosah…

Popod Gotickú bránu môžete prejsť zospodu a z druhej strany sa zľava napojiť späť na zelenú trasu. Z vyhliadok je krásny výhľad severozápadným smerom a obec Jablonové. Odtiaľto uvidíte zrúcaninu Súľovského hradu na skalnom brale. Zelená trasa pokračuje vpravo lesom, striedavo klesá a následne znova stúpa po skalách, miestami sú úseky zaistené kovovými kruhmi. Asi po 20 minútach sa dostanete až na Súľovský hrad k rozcestníku. Pre krajšie výhľady vystúpte až na horné hradné vyhliadky – od rozcestníku sa vydajte doprava do chodby medzi skalami. Vystúpte po rebríku, prelezte cez hradné kamenné okno a už si môžete vychutnávať výhľady na celý hrebeň Súľovských skál. Pri dobrej dohľadnosti uvidíte v pozadí Martinské hole, na západe je Malý a Veľký Manín, na severe Javorníky.

Súľovské skaly, KST, lexikon.sk

Náročnejšia príprava sa oplatí

Náročnosť tejto trasy je stredná. Znamená to, že miestami je dosť nepríjemný výstup a miestami krásna rovinka. Celkový čas na zdolanie sa odhaduje približne na 5 hodín. Je však predvídavé dobré vymedziť si na trasu – najmä v zimnom období – dostatočnú časovú rezervu. Ide síce iba o osem kilometrov, no z dôvodu náročnejšieho stúpania je trasa časovo o niečo náročnejšia. Nehovoriac o tom, ak si ju chcete naozaj vychutnať a dosýta užiť. S určitou časovou rezervou treba počítať.

Pozvánku do zimných slovenských hôr aj tentoraz pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, KST

Viac na: www.kst.sk