Kráľovský nástroj a jeho vznešený zvuk v Malom Ríme. Trnavské organové dni už po 25. krát.


4408   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Organy sa v Malom Ríme opäť rozozvučali skladbami hudobných velikánov v rámci medzinárodného festivalu Trnavské organové dni. Festival oslavuje 25. výročie svojho vzniku a opäť privíta nadšených divákov i účinkujúcich.

Tento rok zaznie spolu 7 koncertov v rôznych kombináciách organu a iných hudobných nástrojov a ansámblov. Na podujatí zaznejú skladby v časovom rozptyle od obdobia baroka až po súčasnosť. Na nedávnom otváracom koncerte nás uchvátil koncert, na ktorom sa predstavil organista Ilja Voellmy. Na ďalšie podobné umelecké zážitky sa môžeme tešiť až do septembra.

Trnavské organové dni

„Je to pre nás výnimočný rok, keďže oslavujeme 25. výročie vzniku festivalu a zároveň stále platia obmedzenia, ktoré musíme pri organizovaní podujatia zohľadniť. Veríme, že tento ročník bude pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom. Umelci i publikum si vznešené tóny kráľovského nástroja užijú naplno a dokonale precítia mohutnosť organu. Počas 25 rokov sme zorganizovali viac ako 150 koncertov, uviedli renomovaných umelcov. Stačí spomenúť hudobného skladateľa Petra Ebena, herca Mareka Ebena, organistov Oliviera Latryho, Daniela Rotha, Davida di Fioreho a ďalších. Našou úlohou je aj prehlbovať záujem o uchovanie vzácnych historických nástrojov v Bazilike sv. Mikuláša. Vďaka tomu Trnava získala za zreštaurovanie najstaršieho organu v meste cenu ministra kultúry za rok 2012,“ hovorí Stanislav Šurin, organista a zakladateľ medzinárodného festivalu.

Bohatý zoznam umelcov

Počas tohto jubilejného ročníka sa v auguste predstavia poľský organista Błażej Musialczyk s basistom Jakubom Gubkom, nemecký organista Johannes Skudlik, slovenský organista Stanislav Šurin so sopranistkou Zuzanou Šebestovou či Španiel Tomé Olives s Miešaným speváckym zborom Tirnavia, ktorý vedie zbormajster Michal Stahl. Záverečný koncert 30. augusta bude patriť Američanovi pôsobiacemu na Slovensku Davidovi di Fioremu a Cirkevno-hudobnému spolku pri Bazilike sv. Mikuláša v Trnave s dirigentom Danielom Ruzzierom.

Trnavské organové dni

Medzinárodný festival Trnavské organové dni bude pokračovať aj v septembri. V utorok 29. septembra bude otvorenie výstavy Kráľovský hudobný nástroj v slobodnom kráľovskom meste v Štátnom archíve v Trnave, ktorá potrvá do konca tohto roka.

Program Trnavských organových dní

Nedeľa, 2. august, 20.00 h

BŁAŻEJ MUSIAŁCZYK, (organ) / PL
JAKUB GUBKA, (bas) / SK
Daquin, J. S. Bach, C. Franck, A. Guilmant, G. Bizet, A. Stradella, M. Surzyński

Nedeľa, 9. august, 20.00 h

JOHANNES SKUDLIK, (organ) / DE
J. S. Bach, W. A. Mozart, A. B. Bethorgan, C. Franck, F. Liszt

Nedeľa, 16. august, 20.00 h

STANISLAV ŠURIN, (organ) / SK
ZUZANA ŠEBESTOVÁ, (sop) / SK
J. S. Bach, G. F. Händel, W. A. Mozart, S. Šurin, P. Eben

Nedeľa, 23. august, 20.00 h

TOMÉ OLIVES, (organ) / ES
MIEŠANÝ SPEVÁCKY ZBOR TIRNAVIA / SK
MICHAL STAHL, (zbormajster)
Carnicer, W. A. Mozart, F. Schubert, J. S. Bach, G. Beliere, C. Franck, K. Jenkins, J. Rheinberger, T. Olives

Nedeľa, 30. august, 20.00 h

DAVI DI FIORE, (organ) / USA – SK
CIRKEVNO-HUDOBNÝ SPOLOK PRI BAZILIKE SV. MIKULÁŠA / SK
DANIELE RUZZIER, (dirigent) / IT – SK
Balbastre, V. Petrali, J. S. Bach, C. Franck, N. Rawsthorne, M. Schneider-Trnavský, M. E. Bossi