28. Stretnutie drotárskych majstrov


3512   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
drotárskych majstrov

Považské múzeum v Žiline privíta 21. – 22. júna v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu už po dvadsiaty ôsmy raz umeleckých remeselníkov zo Slovenska a Čiech na podujatí s názvom Stretnutie drotárskych majstrov.

Sústredení budú v piatok 21. júna a sobotu 22. júna v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu.

Zúčastnení drotárski majstri budú v rámci tvorivej dielne pokračovať v minuloročnej téme venovanej architektúre. „Tento raz pôjde o stvárnenie architektonických objektov Slovenska, ku ktorým má konkrétny autor špeciálny vzťah. Prostredníctvom svojej práce odhalia aj kúsok seba a projekt tak nadobudne výrazne osobný rozmer. Tému sme nazvali Miesto z môjho srdca a prezentované budú rôzne, aj menej známe stavebné pamiatky od drotárskych majstrov.

drotárskych majstrov

Niektoré diela sú už hotové, na ďalších budú majstri pracovať počas podujatia a technicky náročnejšie dokončia v priebehu nasledujúcich mesiacov,“ priblížila Katarína Hallonová historička drotárstva. Výsledkom bude kolekcia artefaktov, ktorá sa stane základom pre nevšednú výstavu predstavujúcu Slovensko cez drôtené modely rozličných historických i turistických stavieb.

Neprehliadni: V Považskom múzeu to v júni žije…

Podujatie doplnia sprievodné akcie. Jednou z nich bude aj výstava „Drotármi bez krošne“, ktorá predstaví štvorgeneračný remeselný rod Hozákovcov. „Prezentáciu sme pripravili pri príležitosti 120. výročia narodenia Alexandra Hozáka – posledného majstra, ktorý uzatvoril slávnu kapitolu pôvodného drotárstva a odovzdal znalosti unikátnej technológie súčasným autorom,“ uviedla Katarína Hallonová. Návštevníci sa môžu počas oboch dní tešiť na obľúbenú školu drôtovania, ktorá ich vtiahne do tajov tohto špecifického remesla. Budú tak nielen obdivovať prácu majstrov, ale svoju fantáziu premenia na skutočný originál.

drotárskych majstrov

Stretnutie sa uskutoční v piatok 21. júna od 10. do 16.30 a v sobotu do 15. hodiny. Ako hlavný partner projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

www.pmza.sk