Začepčený Spiš je pastva pre oči s nádychom nostalgie i úcta k tradíciám kultúry odievania

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Začepčený Spiš, lexikon.sk
Podtatranské múzeum v Poprade pripravilo atraktívnu výstavu o súčasti ľudového odevu, ktorá bola nutnosťou ženského odevu a nesmela chýbať pri žiadnej príležitosti. Aktuálna výstava Začepčený Spiš prezentuje tradíciu pokrývok hlavy vydatých žien na Spiši prostredníctvom čepcov z obcí bývalej Spišskej župy.
 
Čepiec tvorí časť ľudového odevu. Je, (presnejšie) bol typický pre vydaté ženy. Táto pokrývka hlavy bola známa u Slovanov už za čias pred pokresťančením. Nosenie tejto pokrývky hlavy žien súviselo s obradom čepčenia, ktorý sa konal pred koncom svadby, no niekde aj krátko po nej. Tradícia sa zachovala aj tam, kde iné tradičné obrady už postupne vymizli. To svedčí o dôležitosti obradu, v ktorom žena menila svoj spoločenský status – začepčená slovanská žena po vydaji už nesmela chodiť bez pokrývky hlavy.
 
Začepčený Spiš, lexikon.sk

Každý slovenský región je originál

Na Slovensku je viac ako dvadsať krojových oblastí s charakteristickými motívmi výšiviek a takmer trojnásobok rôznych variantov krojov. Podľa odevu a výšivky sa určovalo nielen to, do akého regiónu patril, ale aj na akú príležitosť bol pridelený. Pri určovaní odevných regiónov je práve čepiec spoľahlivým dokladom. Túto vlastnosť si zachoval aj vtedy, keď ostatné odevné súčasti získali nadregionálny charakter. 
 

Výstava nás vracia späť v čase…

Okrem tradičných čepcov sú súčasťou výstavy aj meštianske typy čepcov, šatky a dievčenské party.
Aktuálna výstava Začepčený Spiš predstavuje spojenie ukážky zbierkových predmetov Podtatranského múzea v Poprade, Múzea v Kežmarku a predmetov zo súkromných zbierok.
 
Začepčený Spiš, lexikon.sk

Výstava je sprístupnená v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade do 30.9.2022.

Realizácia výstavy:
Elena Bekešová, Marek Ružinský, Adam Benko
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Podtatranského múzea v Poprade
Viac na: www.muzeumpp.sk