Ružindolská bosorka – čarovné podujatie v Ružindole, ktorý preslávili bosorky


3464   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ružindolská Bosorka

 

Jesenné hmly v nás prebúdzajú túžbu po tajomnosti, po tom neznámom, čo je medzi nebom a zemou. V Ružindole preto v čase, keď začína poletovať babie leto, oživujú svoju bosorácku tradíciu a chystajú čarovné podujatie – Ružindolská bosorka. Celá obec spojila sily a pripravila na 5. októbra 2019 atraktívny a bohatý program pre celé rodiny. Príďte sa presvedčiť!

Ružindolská Bosorka

Ružindolská Bosorka

Zábava s Ružindolskou bosorkou

Hoci Ružindolčania majú hody okolo Bartolomeja (24. augusta), ktorému je zasvätený rímskokatolícky kostol z roku 1215, na svoje jesenné podujatie – Ružindolská bosorka, sú nesmierne hrdí. Preto, ak sa s deťmi túžite naladiť už na blížiaci sa halloween, vydajte sa 5. októbra do Ružindola, kde sa toto populárne podujatie uskutoční. Dozviete sa prečo sa práve bosorky spájajú s touto krásnou a mimoriadne upravenou obcou. „V rámci bohatého programu pre deti i dospelých, ktorý začne o 12. hodine a bude prebiehať až do 18., sa návštevníci dozvedia o bylinkách, ktoré ružindolské ľudové liečiteľky v minulosti využívali, ale aj to, ako sa s nimi dá pracovať dnes. Príde tiež učiteľka lietania na metle, kováči odetí v čertovských kostýmoch či výrobcovia čarovných prútikov. Okrem toho milovníkom vína a medu predstavíme to najlepšie, čo obec ponúka,“ pozýva na podujatie Michaela Potočárová, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Ružindolská Bosorka

 

Na príprave podujatia sa zúčastňuje celá dedina. Za obecným úradom na malom námestí budú stánky ponúkať najlepšie tunajšie vína a medovinu, chýbať však nebudú ani záhradkári, ktorí sa pochvália svojimi najchutnejšími kúskami zeleniny i ovocia a klub seniorov sa postaral o prípravu lokálnych gastro špecialít a rôznych dobrôt starých mám. Na nudu nebude čas. Sú pripravené rôznorodé aktivity pre dospelých i deti. Vystúpi spevácka skupina Ružindolčané. Žiaci zo základnej školy v Ružindole si pripravili divadelné predstavenie, v rámci ktorého sa predvedú v dobových kostýmoch. Hlavnú kulisu im vytvorí budova ich školy, ktorá akoby bola vystrihnutá z českej filmovej klasiky – z filmu Dívka na koštěti o čarodejnici Saxane. Okrem toho sa deti naučia tvoriť herbár a spoznávať liečivé vlastností byliniek, vyrábať tradičné mešce a prichystané sú aj rôzne interaktívne hry a súťaže. Nechajte sa zlákať príjemnou rodinnou atmosférou na magické podujatie Ružindolská bosorka a spoznajte popritom aj krásy trnavského regiónu.

Ružindolská Bosorka

Z ružindolskej histórie

Razna, Vallis, Rosarum, Rusren, Rosenthal, Rossindol, Rozsavölgy, Rošindol – to boli v priebehu storočí názvy Ružindola, ležiaceho na úrodnej zemi sotva 10 km od Trnavy. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1215. Tunajší sedliaci a vinári boli chytrí a príčinliví. Rozumeli prírode a vedeli si v mnohých situáciách poradiť. Niektoré ženy dokázali využívať liečivé bylinky v prospech zdravia ľudí i dobytka a túto znalosť si odovzdávali v rodine z pokolenia na pokolenie. Pomáhali ľuďom v súžení a chorobách. Na tom nie je nič zlé. Keď však do toho vstúpila závisť, nenávisť, pomsta či osočovanie, mohli sa v minulosti diať hrozné vecí… Tak to asi bolo aj s povesťou dedinských pôrodných báb, bylinkariek či mastičkariek. Ak komusi začali prekážať, označenie, že ide o čarodejnícu či bosorku malo svoju silu. Dokonca aj Matej Bel si vo svojich Notíciách poznamenal: „Ružindolčania sú do jedného Slováci a ich manželky sa venujú čarám.“

Ružindolská Bosorka

Príďte zistiť, ako to bolo s ružindolskými bosorkami naozaj

Historik Jozef Šimončič vo svojej knihe Mojej Trnave opísal posledné súdne procesy s ružindolskými bosorkami: V auguste roku 1684 stáli pred trnavským súdnym tribunálom Zuzana Schneiderová, rodená Čarpusová, a Katarína Počtaričová, rodená Schneiderová, z Ružindola, ktoré upodozrievali z bosoráctva. Obe boli upálené ako bosorky za to, že „brali úžitok od kráv, polí, záhrad a vinohradov“. Vo februári 1744 skončili na popravisku dve bosorky z Ružindola – Anna Chlebová-Jamborka a Magdaléna Görögová, zvaná Abdonička. Podľa rozsudku sa obe bosorky dopúšťali hrozných činov, škodili ľuďom, zvieratám i majetku, jedna sa vedela premeniť na žabu a druhá na mačku. „Čítanie zápisnice zo súdneho pojednávania je smutným dokladom toho, kam až vie zájsť ľudská zášť, pomsta či nenávisť“, poznamenáva autor.

Ružindolská Bosorka

Bola to posledná poprava bosoriek. Krátko po tejto udalosti cisárovná Mária Terézia vydala dekrét o tom, že bosorky neexistujú. 

Udalosť o upálení bosoriek z Ružindola inšpirovala aj známy film z 50. rokov minulého storočia – Posledná bosorka, ale príbeh filmu je, samozrejme, fikcia. Obyvatelia Ružindola sú napriek všetkému hrdí na chytrosť a schopností svojich predkov. Hlásia sa k svojej bosoráckej tradícii a aj preto si spoločne pripravujú jesenné podujatie Ružindolská bosorka.

Ružindolská Bosorka 2019 plagat

Foto: Trnava Tourism
www.regiontrnava.sk