Ladislav Mednyánszky – Výber z tvorby nájdete v Tatranskej galérii


7550   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ladislav Mednyánszky reštaurovane kresby

V Tatranskej galérii v Poprade je až do 3. novembra 2019 prístupná výstava: Ladislav Mednyánszky – Výber z tvorby. Predstavuje kolekciu nedávno reštaurovaných kresieb Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919) zo zbierok Liptovskej galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši a Tatranskej galérie v Poprade. Súbor kresieb je doplnený aj niekoľkými autorovými olejomaľbami. Organizátori si výstavou pripomínajú 100 rokov od smrti tohto významného slovenského umelca.

Ladislav Mednyánszky reštaurovane kresby

Ladislav Mednyánszky

Ladislav Mednyánszky

Rodák zo Slovenska (narodil sa v Beckove 1852, ale vyrastal v Strážkach), patrí medzi hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia. Kresliar, krajinár európskeho významu, stúpenec barbizonskej školy a impresionizmu mal ateliér na parížskom Montmartri, neskôr aj vo Viedni a na území Maďarska. Umelecké vzdelanie získal v Mníchove a Paríži.

Domov mal v Strážkach

Kastiel Strazsky

Ladislav Mednyánszky bol svetobežník. S regiónom Vysokých Tatier je však silno spätý vďaka kaštieľu v Strážkach, v ktorom prežil väčšiu časť detstva. Počas svojho dospelého života sa na toto miesto neustále vracal, najprv k otcovi, neskôr, keď otec zomrel, k tete. Tu sa nachádzal aj jeho jediný stály ateliér, ktorý mu dal postaviť otec v areáli kaštieľa.

Neprehliadni: Expozícia univerza podľa Eduarda Ovčáčka

Maliarske motívy

Tatry, podtatranská príroda a okolie Strážok patria medzi hlavné motívy Mednyánszkeho diel. Krajinárske maľby sa vyznačujú majstrovským zachytením svetla, ale aj istou melanchóliou a nostalgiou. V maľbe sa len sporadicky venoval portrétnej a figurálnej tvorbe, ale v kresbe sa im nevyhýbal. Počas 1. svetovej vojny pôsobil na fronte ako vojnový kresliar.

Ladislav Mednyánszky, Štúdia rozkvitnutých stromov v sade

Poslednou z autorovej rodiny bola jeho neter grófka Margita Czóbelová. Žila v kaštieli až do svojej smrti v roku 1972. Počas 2. svetovej vojny šikovne ukryla Mednyánszkeho obrazy a tak ich pre nás zachránila.

Ladislav Mednyánszky: Krajina s práčkami a rybármi

V súčasnosti sa v renesančnom kaštieli v Strážkach nachádza aj jediná stála expozícia diela Ladislava Mednyánszkeho na Slovensku. Ak navštívite výstavu v Poprade, môžete zájsť aj do neďalekých Strážok (nachádzajú sa kúsok za mestom Kežmarok, asi 20 km vzdialené od Popradu) a pozrieť si ďalšiu časť Mednyánszkeho tvorby.

Vzácne reštaurované kresby na výstave

Ladislav Mednyánszky reštaurovane kresby

Projekt reštaurovania 43 najpoškodenejších Mednyánszkeho kresieb zo zbierok Liptovskej galérie P. M. Bohúňa bol realizovaný pod vedením Prof. Borisa Kvasnicu v období rokov 2015 – 2018. Kresby sa nachádzali v rôznom štádiu poškodenia. Sú datované do druhej polovice 19. storočia a boli vytvorené rôznymi technikami. Diela nepochádzajú z jednotného autorského celku. Každé z nich je špecifické svojim charakterom, materiálovým zložením, ako aj rozmermi.

Súčasťou výstavy je aj premietanie životopisného dokumentárneho filmu Mednyánszky režiséra Vladimíra Štrica (2006).

Ladislav Mednyánszky 2019 Plagat

www.tatragaleria.sk