Rozárium hudby L. van Beethovena v Dolnej Krupej. Tu sa zrodila veľká láska a tu znova životný príbeh ožíva

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kaštieľ Dolná Krupá

Rozárium hudby je tam, kde sa zrodila Beethovenova láska a kde ožíva jeho výnimočná hudba. Park kaštieľa v Dolnej Krupej sa rozozvučí nádhernými skladbami Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmsa v sobotu 25. septembra 2021 na výnimočnom koncerte. Čarovné partitúry a tóny huslí, violy, violončela a klavíra – v podaní špičkových slovenských interpretov – sľubujú výnimočný hudobný večer pri odkrývaní skrytých príbehov miest Trnavského kraja zážitkov.

Ludwig, bol si tu?

Hlavným námetom koncertu je príbeh Ludwiga van Beethovena, spojený s jeho pobytom v kaštieli v Dolnej Krupej. Tu mal geniálny skladateľ učiť mladé dámy z rodiny Brunsvikovcov hru na klavíri. Práve nešťastná láska, ktorú tu Beethoven prežil, sa mu mala stať inšpiráciou pre komponovanie jeho slávnych skladieb. Poprechádzajte sa rozľahlým parkom s rozáriom, ktoré založila tzv. Ružová grófka Choteková.

Glora Dei, Rozárium hudby, Trnavský kraj zážitkov

Všetky zmysly sa budú prelínať…

Dodnes sa v tamojšom rozáriu nachádza odroda ruže, ktorú vyšľachtila sama pani grófka. Spojenie večných tónov Beethovenových skladieb s vôňou ruží je prísľubom výnimočného umeleckého zážitku.

Beethoven Rozárium hudby Dolná Krupá, Trnavský kraj zážitkov, lexikon

Neprehliadnite:
Dolná Krupá – oáza námetov a pohody. Pamätník plný hudby o živote a diele Ludwiga van Beethovena

Sviatok pre milovníkov komornej hudby

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj vám primáša kvalitnú komornú hudbu v podaní slovenských interpretov svetového formátu, ktorú si budú môcť návštevníci koncertu vychutnať v jesennej atmosfére parku kaštieľa. Už účasť nášho popredného violončelistu Jozefa Luptáka (na obr.) je zárukou nezabudnuteľného hudobného večera. Len okrajovo pripomenieme, že J. Lupták je zakladateľom a umeleckým riaditeľom festivalu Konvergencie.

Rozárium hudby Jozef Lupták, Trnavský kraj zážitkov, lexikon, umenie

Patrí k umelcom, formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo mu bolo udelených niekoľko ocenení. Ako vyhľadávaný a aktívny komorný hráč spolupracuje s množstvom popredných svetových umelcov a ansámblov. Pravidelne vedie majstrovské kurzy (Taliansko, Maďarsko, USA, Veľká Británia), v posledných rokoch ich organizuje v rámci festivalu Konvergencie aj na Slovensku.

Výnimočný večer – výnimoční interpreti

Klaviristka Nora Skuta je zakladajúca členka súboru Opera Aperta. V súčasnosti patrí medzi najvýznamnejších medzinárodne aktívnych slovenských klaviristov. Je vyhľadávanou komornou i sólovou hráčkou a zanietenou interpretkou súčasnej hudby. Pravidelne vystupuje na medzinárodných festivaloch. Podobne, známy huslista Igor Karško výborne reprezentuje našu hudobnú kultúru v zahraničí. Je profesorom na Musikhochschule v Luzerne a umeleckým vedúcim súboru Camerata Zürich. Pôsobí už dve dekády ako koncertný majster Luzernského symfonického orchestra a člen súboru The Serenade Trio. S týmto telesom vyhral prestížne súťaže komornej hudby vo Florencii, Caltanissette a Trapani. Je pravidelným hosťom festivalu Konvergencie. Marián Svetlík je rovnako výnimočný a t.č. jeden z najdisponovanejších huslistov svojej generácie. Pôsobí tiež ako vyhľadávaný sólista, komorný a štúdiový hráč. Bol členom sláčikového kvarteta Icarus Quartet, s ktorým získal viaceré ocenenia na súťažiach komornej hry. Do r. 2018 pôsobil ako koncertný majster Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Neprehliadnite:
Slovenská filharmónia otvára novú koncertnú sezónu. Neváhajte, abonentka na klasiku je už v predaji

Slovenskí interpreti opäť pred domácim publikom

Martin Ruman je člen Slovenskej filharmónie, kde zastáva post sólo violistu. Je aktívnym komorným hráčom a ako sólista účinkoval s poprednými slovenskými telesami. Pravidelne spolupracuje s renomovanými domácimi i zahraničnými umelcami. Pôsobí ako lektor Slovenského mládežníckeho orchestra a akadémie festivalu Konvergencie, kde je pravidelným hosťom. Vo Švajčiarsku pôsobil ako praktikant v orchestroch Musikkollegium Winterthur a Sinfonieorchester Biel-Solothurn huslista Daniel Rumler. Je členom skupiny 1. huslí v Slovenskej filharmónii. Pravidelne vystupuje s barokovým orchestrom Ensemble Corund Luzern, s komorným orchestrom Camerata Zürich a Bach Ensemble Luzern. Daniel Rumler sa venuje aj aranžovaniu a kompozícii. Jeho transkripcie zazneli na významných festivaloch.

Úspechy slovenkej violončelistky

Na Konzervatóriu v Žiline študovala ďalšia účinkujúca v programe Rozárium hudby – violončelistka Katarína Zajacová (na obr.), ktorá v štúdiu pokračovala na VŠMU v Bratislave.

Rozárium hudby Trnavský kraj zážitkov, Katarína Zajacová, lexikon, umenie, kultúra,

Tu získala Cenu rektora, vzdelanie zavŕšila doktorandským štúdiom. Absolvovala medzinárodné kurzy (J. Podhoranský, P. Prause, D. Sella, D. Veis a M. Kliegel). Zaznamenala úspechy na viacerých súťažiach (SŠSK 1999, 3. miesto; Súťaž B. Martinů 2003, 3. miesto; Zoltán Kodály Preis Semmering 2004, 1. miesto; Yamaha Music Foundation of Europe 2004). K jej aktivitám patrí aj účinkovanie v komornom orchestri Hilaris, kde pôsobí aj ako prvá violončelistka. Od r. 2013 je koncertnou majsterkou violončiel v Orchestri Opery SND.

Rozárium plné hudby, vôní i vizuálneho vnemu

16:00
Vstup do parku, prehliadka Hudobného múzea
16:30 – 17:00
Workshop – hudobné predhovory
17:00 – 17:40
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827): Sonáta pre violončelo a klavír č. 4 C dur, op. 102/1
Ludwig van Beethoven: Klavírne trio č. 4 B dur, op. 11 „Gassenhauer“
18:15 – 19:00
Ludwig van Beethoven: Bagately (výber, úprava pre sláčikové sextet D. Rumler)
Johannes Brahms (1833 – 1897):
Sláčikové sexteto č. 1 B dur, op. 18

Rozárium hudby, Trnavský kraj zážitkov, lexikon, umenie, kultúra

Lístky sú už v predaji TU.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Text: KOCR Trnavský kraj zážitkov, upravené
Medzititulky: redakcia
Foto: KOCR Trnavský kraj zážitkov a pixabay a archív redakcie

Viac na: www.krajzazitkov.sk