Spoznávajte svoje mesto, objavte stoličkovú ulicu. Banskobystrické kultúrne leto odštartovali Dni mesta

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Noc múzeí a galérií

Banskobystrické kultúrne leto aj tento rok odštartujú v meste pod Urpínom Dni mesta. Banskobystričania i návštevníci sa môžu tešiť na pestrý kultúrny a spoločenský program už koncom týždňa od 17. do 19. júna. Takmer 30 mestským kultúrnym inštitúciám, občianskym združeniam a jednotlivcom pôsobiacim v meste, sa podarilo spojiť sily. A napriek epidemiologickým opatreniam spoločne pripravili takmer 60 podujatí pre všetky vekové kategórie.

Obyvateľov i návštevníkov čakajú tri dni plné výstav, spevu a tanca. Ale aj menej tradičných atrakcií, napríklad pozorovania hviezd, či objavovania a spoznávania stoličkovej ulice. A počas celého leta nebudú chýbať obľúbené Sídliskové večerníčky pre najmenších, Promenádne koncerty v mestskom parku, Potulky mestom, Voľné pódium a mnoho ďalších podujatí. Návrat kultúrneho života do ulíc mesta podčiarknu v rámci Dní mesta známi banskobystrickí hudobníci, speváci, výtvarníci, no i vrtké tanečníčky. Spríjemňovať budú atmosféru v rôznych uliciach v okolí Námestia SNP. V prvý deň Dní mesta rozozvučia Robotnícky dom tóny úspešného banskobystrického gitaristu Karola Samuelčíka s názvom Gitarová hudba romantizmu.

BanskobystrickékKultúrne leto, Banská Bystrica 2021

Banskobystrické kultúrne leto 2021 bude plné umenia a stretnutí s priateľmi

Pestré ulice a pestré podujatia

O nadchádzajúcom víkende plnom kultúry a zábavy v Bystrici (nielen) pre Bystričanov prezradila Zuzana Chrenková Srncová z oddelenia kultúry Mestského úradu: Hoci sa opatrenia postupne uvoľňujú, program sme zostavili tak, aby sa ľudia veľmi nezhromažďovali. Zároveň, cieľom tohtoročných Dní mesta bolo využitie a prepojenie obrovského kultúrneho potenciálu, ktorý sa v našom meste nachádza. Vďaka tomu môžu účastníci spoznať jednotlivé miesta, na ktorých sa tvorí a prezentuje kultúra. Malí i veľkí záujemcovia majú možnosť za zvýhodnené vstupné navštíviť výstavy, expozície a tvorivé dielne alebo si oddýchnuť napríklad na pikniku v Stredoslovenskej galérii.

Neprehliadnite:
So slávnou baníckou minulosťou stredovekého kráľovského mesta sa stretávame dodnes.
A aká je Banská Bystrica v súčasnosti?

Keď sú na ulici stoličky a nie autá 

Zaujímavosťou Dní mesta bude aj spoznávanie stoličkovej ulice. Návštevníci ju budú môcť objaviť pomocou omaľovaných stoličiek umiestnených v Lazovnej ulici. Pre milovníkov čítania je pripravená burza v Štátnej vedeckej knižnici a umelecké duše si prídu na svoje počas divadelných predstavení v Divadle z Pasáže, v Bábkovom divadle na Rázcestí alebo pri tanečnom predstavení zoskupenia SKOK!. Súčasťou atraktívnej ponuky Dní mesta je aj pozorovanie oblohy na Vartovke, načerpanie síl v tieni stromov Záhrady CNK a oddychové čítanie v ArtFore. V 365. labbe sa môžete naučiť pripraviť si kvalitnú filtrovanú kávu alebo si vyrobiť vlastnú svietiacu hračku. Lákadlom bude aj Rozprávkový dom pod Urpínom, ktorý predstaví svet rozprávok Pavla Dobšinského. Na amfiteátri si zas môžu milovníci filmu vychutnať atmosféru VI. ročníka Prehliadky panoramatických filmov.

A to nie je všetko…

V historickej radnici, kde budú mať základňu mestské informačné centrá, bude možnosť zapožičania si elektrobicykla za 5 eur na hodinu. Na tomto mieste sa môžete zoznámiť aj s novou spoločenskou hrou Ratujte Cesnaka. Vďaka nej sa dozviete mnoho zaujímavostí z histórie nášho mesta. Novinkou budú napríklad aj Potulky mestom v anglickom jazyku o Stoličkovej ulici a niekdajšej opatrovni. Na nádvorí radnice bude 18. júna od 15,30 hod. stretnutie s mimovládnymi organizáciami pôsobiacimi v našom meste. Dozviete sa o nich viac a budete sa môcť zapojiť do ich aktivít. O 17. hod. sa z nádvoria radnice bude ozývať koncert v podaní speváčky Lary Abou Hamdan, ktorá účinkovala v známej talentovej súťaži.

Pre malých i veľkých, pre každého niečo…

Primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko: Veľmi ma teší, že aj podujatia sa postupne vracajú do bežného života. A my tak môžeme potešiť Banskobystričanky a Banskobystričanov bohatou ponukou rôznych aktivít. Poďakovanie patrí všetkým zamestnancom, ktorí sa podieľali na zostavení Banskobystrického kultúrneho leta, ako aj inštitúciám, ktoré sa po pandemickom období môžu opäť nadýchnuť a vítať u seba desiatky návštevníkov. Verím, že každý si počas týchto dní príde na svoje. Všetkých srdečne pozývam.“ 

Lákavé Banskobystrické kultúrne leto sa práve začína. Štartuje ho pestrý program Dni mesta od 17. do 19. júna 2021.

Všetky aktuálne informácie o podujatiach nájdete na: www.banskabystrica.sk.