90. roky minulého storočia boli aké boli… Pamätáme si ich aj vďaka historkám spoza tanečného parketu


1392   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
90. roky, dídžej

90. roky minulého storočia sa spájajú na Slovensku s nástupom divokého kapitalizmu, nekoordinovaného podnikania, s mafiou, podvodmi, výpalníkmi, vekslákmi, priekupníkmi, prostitúciou a zlodejinou. No niekde na pozadí toho všetkého bolo hlavné mesto aj dejiskom koncertov, diskoték, nových nočných klubov a búrlivého života bratislavskej smotánky. Dnes sú mnohí z nich politikmi a podnikateľmi, no v tej dobe boli tzv. “zlatou” mládežou.

V týchto dňoch vyšlo pokračovanie úspešnej knihy Romana Fleba Juhása o živote dídžeja v Bratislave 80. a 90. rokov minulého storočia. Legendárny dídžej približuje a spomína na Bitky, bony, bellaspon. Taký je totiž podtitul tohoto druhého pokračovania spomienok. Dídžej 2 je o ére, ktorá sa s odstupom času vníma prinajmenšom ako kontroverzná. A tu aj ako úsmevná.

Napríklad…

Aj Maťo Ďurinda mi spomínal príhodu o fanúšičke z mäsiarskej rodiny, ktorá mu nosila rôzne výrobky a vešala ich na kľučku domových dverí. Maťo, ktorý bol dlhé roky slobodný, sa na tom aj dnes zabáva, vraj aspoň nemal núdzu o kvalitné a čerstvé klobásky. Naopak, úplne šialené skúsenosti s prenasledovateľkou mal Karel Gott, no aj tak to bral s veľkorysosťou a zhovievavosťou.

90. roky, dídžej

Vtedy išlo o veľa…

Flebo pri tom všetkom bol, stál za mixpultom v mnohých vychytených podnikoch, na diskotékach, či súkromných večierkoch.
V prvej knihe Dídžej 1 priniesol prvú sériu bizarných a často aj nebezpečných historiek. V tejto druhej ponúka voľné pokračovanie a spomínanie na 90. roky. Ak si túto dobu živo pamätáte a boli ste jej súčasťou, možno sa tam nájdete… Autor spomína na mafiánske historky z bratislavských podnikov. Delí sa aj o vtipné, niekedy až bizarné zážitky z obdobia osemdesiatych rokov. Priama skúsenosť s ŠtB, nákupy v tuzexe či osobné spomienky na priateľstvo s Mekym Žbirkom zaujmú nielen priaznivcov populárnej hudby, ale aj čitateľov každého veku.

Neprehliadnite:

Greta Thunberg
Greta Thunberg zostavila Veľkú knihu o klíme. Dotýka sa všetkých, veď žijeme na jednej planéte…

Alebo táto spomienka na 90. roky …

Vtipná je historka o Rambovi a Lambade, či ochrankárovi Zoltánovi. Píše o brutalite v puboch, baroch, o mafiánoch a celkovo 90. rokoch, ktoré boli naozaj divoké a neraz išlo nielen o zdravie, ale aj o život. Je pravda, že aj na zábavách boli v 80. rokoch bitky, to si spomíname mnohí…ale násilie v 90-tkach, mafia, hrubokrkí, to bolo niečo celkom iné:
Cestou späť sme mali dlhšie medzipristátie v Paríži. Nás dvoch lákalo jediné miesto: cintorín Pére-Lachaise, konkrétne hrob Jimma Morrisona. Keď sme tam tak stáli a pili nad hrobom fľaškový Heineken, uvedomil som si, že mám práve 27 rokov, rovnako ako mal Jim Morrison, keď odišiel z tohto sveta. To, že som tam stál bez rodiny a že som v Amerike mohol prísť o život, vo mne vyvolalo po prvý raz clivotu a naliehavú túžbu po domove a rodine.”

90. roky, dídžej

Kto je Roman Flebo Juhás?

Celý život sa venuje populárnej hudbe. Najprv bol dídžejom v kluboch a baroch, neskôr moderátorom v rádiách a hudobným dramaturgom. Aktuálne moderuje relácie v Rádiu Vlna: v stredu a vo štvrtok vysiela Hity rokov 80-tych, v nedeľu má program Hity overené časom a ich hudobné príbehy.

90. roky, dídžej, Flebo

Okrem toho pripravuje podcast Hudobní džentlmeni s Jurajom Čurným a niekoľko rokov predsedá porote Krištáľového krídla v kategórii hudba. V Ikare mu vyšla kniha Dídžej – Historky z kultových bratislavských barov (2021), a táto kniha je jej pokračovaním. Je ženatý, má dvoch dospelých synov a žije v Bratislave.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk