Dámska kožená taška – ako ju čistiť a udržiavať? Obľúbený dámsky doplnok si pozornosť zasluhuje.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
kožená taška

Kvalitná kožená taška nadčasový a veľmi univerzálny kúsok, ktorý sa v šatníku mať jednoducho oplatí. Aj keď si častokrát vyžaduje vyššiu investíciu, je to investícia, ktorú zaručene nikdy neoľutujete. Avšak ako čas plynie, aj na taške vyrobenej z tej najkvalitnejšej kože sa, aj z dôvodu nesprávnej starostlivosti, môžu rýchlo objaviť známky opotrebovania.

Nezúfajte, v nasledujúcom článku vám prinášame pár praktických tipov. Ide o čistenie a údržbu koženej tašky. Ak sa rozhodnete ich poctivo dodržiavať, vaša obľúbená taška vám bude robiť radosť po celé dlhé roky.

kožená taška


Kľúčová je prevencia

Áno, rovnako ako v našich životoch, tak aj v životoch našich kožených tašiek je kľúčovým faktorom práve prevencia. Preto ju pravidelne utierajte mäkkou handrou alebo jemnou kefou, vďaka čomu jednoducho odstránite z povrchu tašky nechcený prach a špinu, ktoré by sa inak mohli usadzovať do pórov kože. Okrem týchto základných postupov môžete použiť aj kvalitný kondicionér, vďaka ktorému vaša kožená kabelka bude vyzerať stále “fresh”.
Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam spôsobeným pri kontakte s vlhkosťou a vodou, zvážte použitie impregnačného prostriedku určeného na kožené výrobky, ktorý vašu tašku ochráni. A, samozrejme, nikdy do nej nevkladajte príliš veľa vecí. Nadmerná hmotnosť totiž namáha kožu a mohli by ste tým veľmi jednoducho zdeformovať jej tvar.

kožená taška


Skvelý výber kožených tašiek, aj iného kvalitného sortimentu, nájdete v obchode CCC. Navštíviť môžete ich internetovú stránku alebo kamenné predajne. V kamenných predajniach sa vám bude s radosťou venovať ich ochotný personál, ktorý vám s výberom vždy poradí.

Kožená taška – ako na jej čistenie?

V prvom rade je dôležité používať prostriedky primárne určené na čistenie kožených materiálov. Pred použitím čistiaceho prostriedku ho najskôr naneste na neviditeľné miesto a presvedčte sa o tom, že nenastala žiadna nežiaduca reakcia. Mohla by viesť k nechcenému poškodeniu a znehodnoteniu. Príliš mokré miesta ihneď utrite suchou handrou, aby sa koža nezačala krčiť. A na záver – vašu dôkladne vyčistenú tašku nechajte vyschnúť, ideálne na čerstvom vzduchu.

Neprehliadnite: 

biele balerínky

Hľadáte ideálne topánky na jar? My sme ich našli: biele balerínky ako symbol jari!  

 

Čo, naopak, nerobiť pri čistení koženej tašky?

Ako precízne vyčistiť koženú tašku sme si už napísali, teraz si v bodoch zhrňme to, čo sa robiť neodporúča:

  • koženú tašku nikdy nežehlite, neperte v práčke a nesušte v sušičke na bielizeň,
  • na údržbu nikdy nepoužívajte agresívne chemické prostriedky,
  • tašku nikdy nemočte celú a nikdy ju nepreplachujte vo vode,
  • skladujte ju mimo miest, ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu,
  • skladujte ju mimo miest, ktoré sú v blízkosti tepelných zdrojov (napríklad radiátor).

Kožená taška a hydratácia nadovšetko

Ako pri ľudskej pokožke, tak aj pri kožených taškách platí, že hydratácia je, kvôli zachovaniu jemnosti a pružnosti kože, nevyhnutným krokom. Po tom, čo ste tašku precízne vyčistili naneste malé množstvo hydratačného prípravku, napríklad balzamu, oleja či kondicionéru, na mäkkú handru. Krúživými pohybmi ho jemne vmasírujte do tašky. Prípravok nechajte pôsobiť tak dlho, ako je uvedené v príbalovom letáku a tašku utrite.

kožená taška


Dôležité je aj správne skladovanie

V čase, keď svoju tašku nepoužívate, odporúčame vám ju skladovať na suchom mieste, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Taktiež ju nenechávajte zavesenú za popruhy príliš dlhý čas, nakoľko by to mohlo viesť k deformovaniu tvaru tašky a zbytočnému naťahovaniu popruhov. Skvelým pomocníkom pri skladovaní je, napríklad, priedušné vrecko. Tašku doň odložíte a zabránite tým tomu, že na ňu bude zbytočne sadať prach a iné nečistoty.

Tak to sami vidíte, čistenie a udržiavanie kožených tašiek nie je žiadna veda. Stačí len dodržiavať pár základných zásad a životnosť tej svojej obľúbenej môžete predĺžiť pokojne aj o pár rokov. (WP)