Sedembolestná Panna Mária a jej zjednocujúci vplyv. Aký má pre náš národ význam patrónka Slovenska?


128   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Sedembolestná Panna Mária

Sedembolestná Panna Mária a jej vplyv na začiatok pútnickej tradície na Slovensku. Za prelomový sa považuje rok 1564, keď Angelika Bakičová dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach. Vrcholom je sviatok patrónky Slovenska, ktorý pripadá na 15. septembra.

Úcta k našej patrónke

Úcta k Sedembolestnej Panne Márií u Slovákov začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Ľud k jej úcte staval kaplnky a chrámy. V Šaštíne napríklad uctievali spočiatku obraz Sedembolestnej zavesený na strome. Za začiatok pútnictva v Šaštíne sa považuje rok 1564, keď Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach. Angelika prosila Sedembolestnú o pomoc práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí podnes.

 

Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii do Šaštína


Turecké nájazdy

Počas tureckých vojen (1654) preniesli sochu Sedembolestnej Panny Márie do kaplnky v zámku. Až v roku 1710 ju vrátili na pôvodné miesto. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu na čele s ostrihomským kanonikom Jurajom Agnelym, šaštínskym rodákom. Komisia preskúmala prípady, ktoré sa pripisujú duchovnej sile, akú má Sedembolestná Panna Mária. Komisia celkovo skúmala spolu 726 zázračných prípadov. Na ich základe slávnostne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky.

Neprehliadnite: 

 

Svätí Cyril a Metod

Svätí Cyril a Metod zanechali silný odkaz pre dnešnú Európu.
Solúnski vierozvestci šírili poznanie a vieru.


História pútnického chrámu

Neskôr mnísi radu Paulínov sa podujali postaviť pútnický chrám (1748) a kláštor. Vysvätený bol 12. augusta 1762 za účasti ostrihomského arcibiskupa Barkóczyho, cisárovnej Márie Terézie a jej manžela Františka Lotrinského, mnohých duchovných a tisícov pútnikov. Milostivá socha bola slávnostne prenesená na hlavný oltár.

Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii do Šaštína


Sedembolestná Panna Mária 

Nasledovali roky pokojné i veľmi ťažké. Vyberáme z nich pár kľúčových medzníkov: 8. septembra 1864 sa konala oslava tristoročného výročia uctievania sochy Sedembolestnej v Šaštíne. Ostrihomský arcibiskup, kardinál Ján Scitovský, korunoval sochu zlatými korunami, ktoré posvätil pápež Pius IX. Slávnosti sa zúčastnilo 300 duchovných a vyše 120 tisíc pútnikov. 22. apríla 1927 vyhlásil sv. Otec Pius XI. Dekrétom “Celebre apud Slovaccham gentem” Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. V roku 1964 pri výročí 400 rokov uctievania sochy pápež Pavol VI. povýšil svätyňu Sedembolestnej dekrétom “Ad perpetuam rei memoriam” na baziliku minor. Počas Mariánskeho roka 1987 navštívila baziliku Matka Tereza z Kalkaty a 1. júla 1995 Šaštín a baziliku navštívil pápež Ján Pavol II., počas svojej druhej pastoračnej návštevy Slovenska. (RE)

Foto: archív redakcie