… a nazvali ju Dobro®. Slovenské korene americkej hudby s charakteristickým zvukom gitary

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dobro, SNM, lexikon.sk

… a nazvali ju Dobro®. A presne takto ju dnes pozná celý svet. Prvú rezofonickú gitaru na svete pod názvom Tricone a neskoršie aj jej slávny drevený model so slovenským menom Dobro® skonštruovali v 20. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických slovenskí rodáci. Narodili sa v Strážach a detstvo prežili v Dolnej Krupej pri Trnave. Zoznámte sa: Ján/John Dopjera/Dopyera (1893 − 1988)  a jeho brat Rudolf/Rudolph „Rudym” Dopjera/Dopera (1885 – 1978).

 

Dobro, John Dopiera, lexikon.sk, SNM

John Dopyera s rezofonickými husľami (dokončené 1936), okolo r. 1960 

Tajomstvo originálneho zvuku

Rezofonická gitara Dobro, dnes považovaná za americký ľudový hudobný nástroj, je súčasťou amerického kultúrneho dedičstva. V posledných desaťročiach je aj symbolom „unplugged” hudby. Svoj domov s výnimočným zvukom si našla najmä v country, bluegrassovej, havajskej i bluesovej hudbe. Pomenovaním DOBRO® sa dostalo toto slovenské slovo do slovníka hudobníkov na celom svete.

 

Rudy Dopiera, SNM, lexikon.sk

Rudy Dopera s rezofonickou balalajkou – Lulabajkou, 1973 

Príbeh vzniku nielen nástroja Dobro, ale aj rezofonických a elektroakustických nástrojov s množstvom fotografií, charakter doby a hlavne jedinečné zbierkové predmety, z ktorých niektoré sú dokonca darom rodiny Dopyerovcov, sú základom výstavy, pod ktorú sa autorsky podpísal Mgr. art. Peter Jantoščiak, kurátor zbierky hudobných nástrojov Hudobného múzea.

 

Dobro, Dopyera, www.lexikon.sk

Dobro® Model 175 Special De Luxe (1929 – 1932)            

Neprehliadnite:

Balneologické múzeum v PiešťanochBalneologické múzeum Imricha Wintera ukrýva vzácne exponáty.
Výlet do zákulisia jedinečného múzea

Poslanie a história múzea 

Hudobné múzeum je dokumentačným, vedeckovýskumným a metodickým múzejným pracoviskom s celoštátnou pôsobnosťou, ktoré cieľavedome získava, ochraňuje, vedecky a odborne spracováva, využíva a sprístupňuje múzejné zbierky hudobnej povahy, dokumentujúce oblasť hudobnej kultúry na Slovensku od najstarších čias po súčasnosť. Inštitúcia pôsobí aj v sieti medzinárodných hudobno-dokumentačných inštitúcií (IAML – International Association of Music Libraries, Archives and Dokumentation Centres). Je centrálnym pracoviskom pre evidenciu a spracovanie zachovaných hudobných prameňov na území Slovenska a národnou centrálou medzinárodného súpisu hudobných prameňov (RISM – Répertoire International des Sources Musicales).
Hudobné múzeum, ktoré vzniklo začiatkom roku 1991, nadväzuje na výsledky práce a aktivity Hudobného oddelenia Historického múzea SNM.

Výstava vzácnych a originálnych hudobných nástrojov, ktoré vynašli slovenskí bratia Dopyerovci je aktuálne pre návšteníkov prístupná. 
Foto: archív SNM-HuM

Viac na: www.snm.sk