Hrady 3D – prechádzka s telefónom v ruke? Na Trenčianskom hrade pribudla novinka – rozšírená realita

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na Trenčianskom hrade, Hrady 3D

V lete na Trenčianskom hrade pribudlo ďalšie lákadlo pre návštevníkov. Nová rozšírená realita, ktorá je využiteľná v celom priestore Barborinho paláca. Na to, aby ju mohli návštevníci využiť, si stačí stiahnuť bezplatnú aplikáciu „Hrady 3D“ do mobilného zariadenia obsahujúceho gyroskop.

Prechádzka po hrade s telefónom v ruke bola donedávna vnímaná ako prejav neúcty k histórii. Dnes vás mobil počas návštevy na Trenčianskom hrade a Barborinho paláca môže doslova preniesť v čase, a to rovno do stredoveku. Aplikácia očarí vyobrazením dobového nábytku, historických postáv, zaujímavými animáciami, mini hrami či reliéfmi a freskami na stenách miestnosti.

KOCR Trenčín región Hrady 3D

Takto to vyzerá v praxi…


“Aplikácia by mala doplniť, zatraktívniť a zmodernizovať ponuku služieb pre návštevníkov tejto národnej kultúrnej pamiatky. Predpokladáme, že vďaka tomu hrad priláka ešte väčšie množstvo návštevníkov, ktorí vyhľadávajú inovácie a moderné technológie,” ozrejmil účel aplikácie predseda KOCR Trenčín región, Juraj Gerlici.

Neprehliadnite:
V Trenčianskom kraji má jeseň svoje čaro. Keď príroda maľuje, je čas ísť von – je čas ísť von, príroda maľuje

Jeseň v Trenčianskom kraji

Opäť bližšie k histórii 

Vďaka aplikácii si návštevníci doplnia komplexné informácie o histórii Barborinho paláca, ako aj o Hedvige Tešínskej, Jánovi Zápoľskom či kamenárskych značkách. Zaujímavé sú aj 2 mini hry, ktoré potešia nielen malých návštevníkov. Stačí prísť s telefónom bližšie k veľkému jedálenskému stolu či svietniku a hneď sa môžu zapojiť do stolovania a zapaľovania sviec. Pri spustenej aplikácii sa odporúča voľne sa pohybovať po miestnosti, vďaka čomu neujde ľudskému oku jediný detail priestoru. Rozšírená realita ponúka unikátny pohľad na to, ako to v stredoveku mohlo vyzerať v tejto časti hradu.

KOCR Trenčín región Hrady 3D

Hop! A sme o pár storočí späť…


“Je to niečo nové. Je to aplikácia, ktorá spestrí prehliadku. Už to nebude len prehliadka so sprievodcom. Hoci je priestor v skutočnosti zariadený len jedným stolom a niekoľkými stoličkami, aplikácia ich prenesie do miestnosti, kde sa nachádzajú historické osobnosti v dobových odevoch, hostina a budú si môcť vďaka mini hre napríklad zapáliť sviečky na svietniku. Aplikácia prináša nové informácie zaujímavou formou,” ozrejmil riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko.  

Dostupná pre každého

“Pri vývoji aplikácie sú vždy dôležité stretnutia, kde sa okrem funkcionalít rieši aj samotný vizuál. Preto sme s Trenčianskym múzeom v Trenčíne a KOCR Trenčín región mali veľa stretnutí, kde sme tieto veci spoločne preberali. Museli sme kompletne vymodelovať celý priestor, postavy či nábytok,” opísal priebeh tvorby aplikácie Ivan Zelenay zo spoločnosti Yahart s.r.o.

KOCR Trenčín región , Hrady 3D

…všade prítomné mobily…

Aplikáciu s názvom Hrady 3D zobrazujúcu 3D priestor Barborinho paláca na Trenčianskom hrade je možné si stiahnuť do mobilného zariadenia bezplatne, a to v prípade oboch operačných systémov, teda aj Android, aj iOS. Okrem slovenského jazyka je dostupná aj v angličtine a nemčine. Bezproblémová funkčnosť je garantovaná pri zariadeniach starších menej ako dva roky s funkčným gyroskopom.  

Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Text a foto: KOCR Trenčín región
Úvodná fotografia: Stanislav Hladký
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.trencinregion.sk