Veľká noc vo svete. Atraktívny online výlet za tradíciami Svätého týždňa

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Veľká noc vo svete, USA, tradície, zvyky

Veľká noc už-už klope vo svete na dvere… Svätý (alebo tiež pašiový) týždeň sa začína Kvetnou nedeľou a končí Veľkonočnou nedeľou. Aj ostatné dni v týždni majú svoje vlastné meno – Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. U nás do sviatočného obdobia Veľkej noci zahŕňame aj Veľkonočný pondelok.

Pre väčšinu kresťanov vo svete je tento sviatok najmä o oslave vzkriesenia Krista. Veriaci si v kostoloch pripomínajú Kristovo utrpenie, sebaobetovanie a vzkriesenie. Židia oslavujú v tomto období tiež významný sviatok, ktorý sa volá Pesach. Je pohyblivý a práve vďaka nemu je pohyblivý výpočet Veľkej noci, keďže Ježiš pri poslednej večeri v podstate s učeníkmi oslavoval práve tento židovský sviatok. Na základe neho sa potom počíta smrť Ježiša a jeho vzkriesenie, ktoré je hlavnou myšlienkou oslavy Veľkej noci.

Zaujímavé a ojedinelé

Vo svete je množstvo kultúr a spoločenstiev, ktoré majú vlastné a ojedinelé spôsoby osláv Veľkonočnej sviatosti. Niekde sa jedia čokoládové zajačiky, „bijú a oblievajú“ sa ženy, inde sa hľadajú schovávané veľkonočné vajíčka, či púšťajú šarkany. Tieto sviatky sa totiž vždy prelínajú s oslavou jari, ktoré pôvodne oslavovali pohanské národy. Po pokresťančení však tieto ľudové zvyky dostali často nový náboženský význam. Aké sú teda tradície v niektorých krajinách?

Veľká noc vo svete

Taliansko

Veľká noc je v Taliansku vnímaná ako náboženský sviatok. Zaužívané je spojenie Veľkonočných sviatkov s náboženskými procesiami, ktoré majú zabezpečiť lepšiu úrodu a sú spojené s oslavou zmŕtvychvstania. Napríklad na Sicílii je výnimočný sviatok „Abballu de daivuli“, keď miestni obyvatelia majú na sebe rôzne desivé masky zo zinku, ktoré reprezentujú diabla, a oblečenú majú červený habit. Tí, ktorí sú oblečení za diablov, obťažujú, naháňajú a chytajú nové „duše“. V samotnom Ríme si počas Veľkej noci pápež pripomína Krížovú cestu, ktorá vedie okolo Kolosea. Najdôležitejšie omše týchto sviatkov sa konajú v sobotu večer a na Veľkonočnú nedeľu. V nedeľu sa na námestí pred Bazilikou sv. Petra zhromaždí množstvo ľudí, ktorí čakajú, až pápež vykoná slávnostnú omšu a z balkóna kostola udelí svetu známe požehnanie mestu a svetu – Urbi et Orbi. Tuto omšu sledujú veriaci z celého sveta a stala sa neodmysliteľnou tradíciou osláv Veľkej noci na celom svete.

Veľká noc vo svete, Taliansko, tradície, zvyky

Poľsko

V strednej Európe sú počas Veľkej noci veľmi podobné rôzne ľudové zvyky. Poľskí veriaci idú počas Bielej soboty do kostola, aby dostali požehnanie jedla, ktoré zjedia až v nedeľu ráno. Väčšinou je to biela klobása, vajcia, chren, chlieb so soľou a s čiernym korením (na obr.). Menej katolíckym zvykom je poľská veľkonočná oblievačka, ktorá má názov Smingus-Dyngus. Na Veľkonočný pondelok sa chlapci a muži usilujú pooblievať – podobne ako u nás – dievčatá vedrami vody. Legenda hovorí, že dievča, ktoré oblejú, sa do roka vydá. Táto tradícia má vraj pôvod v krste poľského kniežaťa Mieszka, ktorý bol pokrstený na Veľkonočný pondelok v roku 966 n.l.

Veľká noc vo svete, Poľsko, tradície, zvyky

Veľká Británia

Anglicko má množstvo rôznorodých zvykov, ktoré sú rôzne v rôznych častiach krajiny. Napríklad počas Veľkej noci sa tancuje ľudový tanec, ktorého názov je Morris dancing. Tanečníci sú sprevádzaný hudbou, majú krokovú choreografiu a na predkoleniach majú pripnuté zvončeky. Taktiež majú palice, ktoré predstavujú meče. Zvláštnou súčasťou choreografie je mávanie vreckovkou. V rámci kresťanskej línie veľkonočných sviatkov je významný Zelený štvrtok, keď sú ľudia požehnávaný posvätným olejom, a časté je aj symbolické umývanie nôh. V tento deň sa kráľovná Alžbeta II. – podľa tradícií – stretáva so staršími seniormi a dáva im “almužnu”.

Veľká noc vo svete, Anglicko, tradície, zvyky

Neprehliadnite:
Tradičné recepty na Veľkú noc: tieto pochúťky určite nebudú chýbať ani na vašom sviatočnom stole

Nórsko

Nóri majú neobyčajnú tradíciu, ktorá sa volá Paaskekrim – Veľkonočný zločin. Nie, nepáchajú sa vtedy vo veľkom vraždy či lúpeže. V tomto období väčšina ľudí číta detektívky alebo trilery a pozerá v televízii detektívne seriály alebo filmy. Tradícia vraj pochádza z roku 1923, keď vydavateľ kníh podporoval predaj svojej novej kriminálnej detektívky na titulných stránkach novín. Reklama sa podobala na skutočné správy o vražde. Mnohí nevedeli, že ide – našťastie – iba o reklamu. Časť rodín obyčajne odchádza cez sviatky na dovolenku. Trávia čas na chatách, v horách a – pravdaže – v dosahu lyžiarskych svahov, kde pripravujú svoje tradičné pokrmy (na obr.).

Veľká noc vo svete, Nórsko, tradície, zvyky

USA

V Spojených štátoch amerických majú zaujímavú tradíciu na oslavu Veľkonočných prázdnin. Pomaly sa prenáša aj do iných častí sveta – vyfarbovanie vajíčok, kraslíc. Najzaujímavejšia americká tradícia je udalosť Easter Egg Roll, ktorá sa uskutočňuje na trávniku pred Bielym domom. Americký prezident pozve deti a tie hľadajú ukryté čokoládové vajíčka na záhrade. Vajíčka schováva takzvaný Veľkonočný zajačik. Každý rok sa pripravujú rôzne ďalšie témy tejto udalosti a tá tohtoročná vraj bude zameraná na to, aby mali deti pohyb, a bude formou hier propagovať aktívny život. Hľadanie vajíčok má však európsky pôvod. Do Nového sveta ho priniesli noví osadníci z Európy a v Bielom dome sa koná už od roku 1878.

Veľká noc v USA

Pestré tradície a zvyky si uchovávajú všade vo svete. Aj Veľká noc má rôzne podoby. A tá tohtoročná bude všade ešte aj o čosi iná…

Autor: PK