Cestovný ruch bude žiť! Terra Incognita podporuje všetky regióny v Košickom kraji

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Turistický sprievodca, aplikácia do mobilu, Košice region, Cestovný ruch bude žiť! Terra Incognita podporuje všetky regióny v Košickom kraji

Košický samosprávny kraj (KSK) spoločne s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT) predstavil úspešných žiadateľov, ktorí získajú v tomto roku finančnú podporu z programu Terra Incognita v celkovej výške viac ako 800-tisíc eur. V Košickom kraji tak pribudne 11 nových projektov zameraných na ekoturizmus a 4 veľké zážitkové atrakcie.

O úspešných žiadateľoch Výzvy na podporu cestovného ruchu v Košickom kraji informoval predseda KSK Rastislav Trnka spoločne s výkonnou riaditeľkou KRT Lenkou Vargovou Jurkovou. Žiadatelia o podporu mohli predkladať projekty v grantovej výzve Terra Incognita. V každej zadefinovanej oblasti výzvy boli vybrané najzaujímavejšie projekty a podujatia, ktoré  obohatia návštevnícku ponuku v kraji.

Neprehliadnite:
Košický kraj a regióny Gemer a Zemplín boli – napriek obmedzeniam – splneným snom a cieľom mnohých turistov

Téma ekoturizmu a udržateľného cestovného ruchu

Dôležitosť udržateľnosti, najmä v kontexte masového turizmu a konzumnej spoločnosti, si uvedomuje aj krajská organizácia KRT. „Zodpovedné cestovanie do prírodných oblastí a oblastí s kultúrnou tradíciou je potrebné podporovať a propagovať aj z dôvodu, že vedie k ochrane prirodzeného rázu krajiny a k zachovaniu zvykov a pôvodného charakteru života v regiónoch. Teším sa, že turistickú ponuku našej destinácie obohatí 11 nových atrakcií s dôrazom na ekoturizmus,“ uvádza výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.

Cesta na kraj sveta, Košický kraj

Kroky na ceste k ekoturizmu

Zrekonštruovaný bude napríklad polovičný Medzevský hámor. Obce Ochtiná a Ruská Bystrá prepoja najvýznamnejšie pamiatky vo svojom okolí novými cyklistickými chodníkmi. Vo vodnom mlyne v Kováčovej zas obnovia lámačku konope, ktorá by mala byť jedinou na Slovensku. V Moravanoch vznikne živý včelársky skanzen, obohatený o služby apiterapie. Návštevníkom Východoslovenskej vinohradníckej oblasti poskytne nové Infocyklo centrum komplexné služby v oblasti cykloturistiky a pešej turistiky. Taktiež sa rozšíri ponuka vodných zážitkov na priehrade Ružín a na jazere Smolník. A pribudne tam ešte jedna novinka – geoturistický náučný chodník s využitím informačných technológií, ktorý priblíži bohatú banskú históriu areálu Rotenberg. Podpora poputuje aj do Národného parku Slovenský raj na rekonštrukciu drevenej terasy reštaurácie Kláštorisko. Na hrade Vinné pribudne uvítacia miestnosť tzv. Dom kapitána, galéria a bezpečnejšia vyhliadka.

Prianie nás všetkých

Ak to pandemická situácia dovolí, Košický kraj by mal v tomto roku žiť podujatiami a dohnať, čo vlani zameškal. ,,Prajem si, aby sa situácia na Slovensku čo najskôr upokojila a aby sme mohli podporiť nielen všetky menované podujatia, ale aj tie, ktoré sa v minulom roku z dôvodu pandémie uskutočniť nemohli, doplnil predseda KSK Rastislav Trnka.

Foto: kosiceregion.com
Viac na: www.kosiceregion.com