Unikátne Rešovské vodopády, cesta na Krížový vrch i hrad Sovinec


3352   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rešovské vodopády

 

Aj vy máte chuť aspoň na chvíľu zahodiť každodenné starosti za hlavu a splynúť, ako sa povie, s matkou prírodou? Tri slová. Čo vám bráni? Slovensko má v ponuke množstvo lesných cestičiek, kde sa z plných pľúc nadýchate čerstvého vzduchu, ale zájsť môžete aj k našim českým susedom. Ani my sme na chvíľu nezaváhali a rozhodli sme sa obzrieť si Rešovské vodopády. To však nie je všetko, čo vám Nízky Jeseník ponúka. Z Rešovských vodopádov vedie turistický chodník na Krížový vrch a nazrieť môžete aj do neďalekého hradu Sovinec.

Rešovské vodopády

Prechádzka popri žblnkotajúcom potôčiku, na ktorej jedným z cieľov sú Rešovské vodopády, nie je náročná, ale na začiatok varujeme, že treba siahnuť po pevnejšej obuvi, aby vás nič nerozptyľovalo pri kochaní sa prírodou. Obzerať sa určite treba, pretože za zastavenie nestoja iba vodopády. Ale aj cesta k ním je fascinujúca vďaka lesným porastom, ktoré pokrývajú svahy údolia. Táto oblasť je nepoškvrnená, pretože Rešovské vodopády sú od roku 1966 vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku pre ochranu unikátneho geologického fenoménu, ktorý vytvára rieka Huntava. Rieka vyhĺbila na hornom toku skalnaté údolie s viacerými kaskádami a niekoľkými vodopádmi.

Rešovské vodopády

Najväčšie vodopády v Nízkom Jeseníku sú práve Rešovské vodopády a ako súčasť Prírodného parku Sovinecko boli v roku 2012 vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu. Tento výlet nepredstavuje len prechádzku vystlanú lupeňmi kvetov, ale vyžaduje si aj miernu dávku odvahy, ak si chcete vychutnať vodopády v plnej kráse, pretože turistická cesta je obohatená o drevené lávky a schody. Konečný pohľad rozhodne stojí zato.

Cesta na Krížový vrch

Keď budete kráčať po žltom turistickým chodníku, ktorý vedie z Rešovských vodopádov ku Krížovej ceste v Rudě z prírodných krás si všímajte najmä machorasty. Nájdených bolo až 95 druhov. K najvýznamnejším patrí Buxbaumia viridis, teda kyjanôčka zelená, kritický druh zaradený medzi druhy Natura 2000. Upútajú vás aj rôzne druhy drevín i bylín.

Krížový vrch

Obec Ruda sa v 18. storočí stala pútnickým miestom Panny Márie Snežnej a s budovaním Krížovej cesty sa začalo v roku 1760. Krížová cesta je pozoruhodná aj vďaka umeleckým plastikám, ktoré zobrazujú posledné kroky Ježiša Krista. Sochy prežili výkyvy počasia i dejinné zvraty, keďže počas 2. svetovej vojny bolo južne od Krížového vrchu zhodených šesť leteckých bômb, a tak bola Krížová cesta v roku 1963 vyhlásená za Štátnu kultúrnu pamiatku. Na vrchu kopca Krížový vrch (589 m. n. m.) na vás čaká súsošie v nadživotnej veľkosti a vychutnať si môžete aj očarujúci výhľad.

Neprehliadnite: Oživená filmová tradícia v Zlíne

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec založili bratia Pavel a Vok zo starého moravského rodu Hrutovicov niekedy v prvej polovici 14. storočia. V roku 1490 získal hrad Jan Pňovský zo Sovinca a za jeho pôsobenia sa na hrade uskutočňovali niekoľko rokov trvajúce stavebné úpravy, ktoré priniesli objektu neskorý goticky charakter. Ako sa menili majitelia, renovovali i hrad. Hrad Sovinec si toho pamätá mnoho. Niektoré jeho časti vyhoreli, slúžil ako zdroj stavebného kameňa i ako zajatecký tábor pre francúzskych dôstojníkov. Hrad vyhorel aj v roku 1945. Pod strechou vtedy zostali len bývalé koniarne a budovy v predhradí. V tom istom roku bol hrad zoštátnený a o dvadsať rokov bol prevedený do správy múzea v Bruntále. V rekonštruovaných priestoroch hradu sú inštalované expozície, ktoré sa týkajú histórie objektu. Hlavná veža hradu poskytuje výhľad do prekrásnej krajiny Prírodného parku Sovinecko.

Hrad Sovinec

Keď plánujete navštíviť Sovinec rozhodne si najprv pozrite program plánovaných udalostí, pretože sa na hrade organizujú rôzne kultúrne akcie, ako napríklad vystupovanie šermiarskych skupín, divadelných súborov, hudobníkov alebo môžete ochutnať tradičné pokrmy aj z dobovej kuchyni

Petra Piknová
Foto: Petra Piknová, Alžbeta Takácsová