Vydajte sa po 4 dolnorakúskych cyklotrasách

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
dolnorakúskych cyklotrasách

V Dolnom Rakúsku vás čakajú nezabudnuteľné cyklistické zážitky. Na svojich 10 najlepších trasách, v dĺžke takmer 4 200 kilometrov, ponúka starostlivo udržiavané a značené cyklotrasy. Až 4 z nich presahujú hranice a sú súčasťou európskych cyklotrás. Dolnorakúske úseky zahŕňajú ľahšie aj náročnejšie cesty a vedú tými najkrajšími oblasťami krajiny – okolo Dunaja, hlbokými lesmi alebo pozdĺž železničných koľají.

Dolné Rakúsko vďaka bezchybnému značeniu cyklistických trás, hustej železničnej sieti a perfektnému servisu, ponúka nezabudnuteľnú cyklistickú dovolenku plnú zážitkov.

Dunajská cyklotrasa (EuroVelo 6)

je jedným z priekopníkov veľkých európskych cyklotrás a patrí k najkrajším a najobľúbenejším v strednej Európe. Na území Dolného Rakúska má 260 km. Cestu lemuje množstvo pamiatok, zaujímavostí a krásnych miest, ktoré nabádajú cyklistov k zastaveniu. Na trase je veľa možností na prenocovanie a ochutnávky lahodnej rakúskej kuchyne a lokálnych vín. Cesta pretína národný park Donau-Auen a dostanete sa po nej až do Bratislavy.

Na dolnorakúskom úseku trasy Iron Curtain Trail (EuroVelo 13),

dolnorakúskych cyklotrasách

Iron Curtain Trail, EuroVelo 13, Foto: Bartl, Weinviertel Tourismus

ktorá ide z Fínska až po Čierne more, sa vydáte po stopách železnej opony. Na asi 400 km dlhej trase pod Dolnom Rakúsku preskúmate prírodný park Blockheide v regióne Waldviertel, vychutnáte si husté lesy, rozľahlé lúky a objavíte fascinujúce kamene, o ktorých sa dodnes hovorí, že majú magickú silu. Na východe vo Weinvierteli na vás čakajú kopcovité vinice a malebné vínne pivničky. Navštívite najväčšiu historickú vínnu pivnicu v strednej Európe – Retz. Súčasťou trasy je aj Národný park Thayatal, ktorý vás uchváti svojimi strmými skalnými stenami a s trochou šťastia môžete uvidieť aj divokú mačku.

Trasa Eurovelo 9

dolnorakúskych cyklotrasách

Thermenregion, Foto: Raimo Rumpler, Wienerwald Tourismus GmbH

vedie z českej Břeclavi cez hraničný prechod Reintal a cez idylický Weinviertel až do Viedne – 212 km. Cestou na vás čaká Viedenský les vedúci do Wechselu, kde sa mení na trasu pre horolezcov. Viedenský les si zamilujete, rovnako ako krátku zastávku pri nádhernom hrade Laxenburg alebo prehliadku mesta Wiener Neustadt, kde sa tento rok konajú národné výstavy s témou „Svet v pohybe“.

Pozrite si: Stretnutie partnerov zapojených do projektu EcoVeloTour

Vo Waldvierteli

dolnorakúskych cyklotrasách

Thayarunde, Foto: Studio Kerschbaum, Waldviertel Tourismus

využívajú pre cyklotrasy bývalé železničné trate. Thayatal-Bahn a Göpfritz-Raabs-Bahn udávajú smer 111 km dlhej cyklotrasy Thayarunde. Bola otvorená v roku 2017. Pozdĺž cezhraničnej cyklotrasy medzi Rakúskom a Českou republikou je toho veľa na objavovanie: zrúcaniny a hrady, staré pozostatky železnice alebo divoko rastúce ovocné stromy, pod ktorými sa dá príjemne odpočívať a načerpáť sily na ďalšiu cestu.

Skvelé tipy a mapy cyklotrás v Dolnom Rakúsku nájdete aj na stránke
www.dolne-rakusko.info/cyklistika
a na
www.dolne-rakusko.info

Titulná fotka: Andreas Hofer, Donau Niederösterreich