Bratislavské mestské dni 2019


3161   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bratislavské mestské dni

Mesto Bratislava už od svojich počiatkov rástlo ako sebavedomé a perspektívne sídlo. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. V tom čase to bola významná a celkom ojedinelá výsada v Európe. Dialo sa to na svätého Juraja – 24. apríla. Táto udalosť sa spájala s oslavami i neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi mesta. V novodobej histórii Bratislavy práve na túto tradíciu nadväzuje mesto organizovaním Bratislavských mestských dni.

V tomto roku sa 16. ročník Bratislavských mestských dni koná od 25. do 28. apríla. Neodmysliteľne k Mestským dňom patria Dni otvorených dverí samosprávy. Aj tento rok samospráva bezplatne sprístupní desiatky podujatí vo svojich mestských organizáciách – v múzeách, galériách, divadlách, knižniciach, na športoviskách a tiež na výletnej lodi či v ZOO. Bratislavské mestské dni opäť prinesú atraktívny víkend strávený v meste, v jeho kultúrnych organizáciách, na námestiach, ale aj v blízkej prírode.

Bratislavské mestské dni

V minulosti bola slobodná voľba richtára a jeho zástupcov v meste veľkou udalosťou. Aj v tomto roku sa v sobotu ráno za účasti „mestských radných pánov“ zhromaždia pod Michalskou bránou obyvatelia mesta, aby videli, ako sa symbolicky odpečatí brána mesta a pozvú sa Bratislavčania i návštevníci Bratislavy do mesta, kde ich čakajú otvorené historické miesta. Mestské múzeá, galérie, knižnice, divadlá i ďalšie kultúrne a športové zariadenia nachystali pri tejto príležitosti pre návštevníkov veľa bezplatných aktivít. V priestoroch Novej Cvernovky sa napríklad koná festival Sharpe. Prinesie počas „bratislavského víkendu“ dni nabité koncertmi, prednáškami a sprievodnými akciami.

Bude ťa zaujímať: Vynovená Bratislava CARD City & Region

V sobotu a v nedeľu si budú môcť návštevníci užiť aj nový festival IXPO o moderných technológiách a „budúcnosti v súčasnosti“. Ide o najväčší technologický a zážitkový festival na Slovensku, určený nielen mladým výskumníkom, ale všetkým rodinám so stále zvedavými deťmi.

Bratislavské mestské dni

Bratislava sa počas Mestských dní predstaví aj ako mesto, ktoré číta; preto nechýba ani Bratislavská burza kníh.

Už vo štvrtok 25. apríla sa na priečelí Starej radnice premietala animácia mestského privilégiapanovníka Ondreja III., teda pomyselného „rodného listu“ nášho mesta. Originál je vystavený až do 5. mája v Súdnej sieni Starej radnice.

Tohoročné Mestské dni budú v predvečer víkendu opäť ako každý rok spojené s udelením najvýznamnejšieho samosprávneho ocenenia – Ceny primátora Bratislavy.

Viac informácií i podrobný program akcií nájdete na stránkach:
www.visitbratislava.com