Cena Oskára Čepana 2021 – výtvarný prejav 42 umelcov a umelkýň vizuálneho umenia


3087   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Cena Oskára Čepána, Strieborný štvoruholník v Šarišskej galérii v Prešove

Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom do veku 40 rokov. Účasť v projekte nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Zastrešuje ju Nadácia – Centrum súčasného umenia v spoluorganizácii s platformou na podporu umenia collective, s podporou programu Residency Unlimited a nadácie Trust for Mutual Understanding. Z verejných zdrojov projekt podporuje Fond na podporu umenia. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení YVAA – Young Visual Artists Awards.

Do Ceny Oskára Čepana 2021 sa – v súlade s podmienkami a štatútom projektu – prihlásilo 42 vizuálnych umelcov/umelkýň, čo je opäť vyšší počet než vlani. Do medzinárodnej poroty prijali pozvanie aj tohto roku špičkové osobnosti vo svojom obore z USA, Nemecka, Nórska, Švajčiarska, Česka. O finálovej štvorici budú diskutovať na konci apríla, mená tohtoročných finalistov/finalistiek by mali byť známe 26. 4. Výstava 26. ročníka sa uskutoční v Kunsthalle Bratislava. Laureáta/laureátku Ceny spoznáme 9. 12. 2021.

Globálna komunikácia

V rámci organizácie Ceny Oskára Čepana je prioritou medzinárodné zloženie poroty. Umenie vnímame ako globálnu komunikáciu, ktorej kvality nelimitujú národné ohraničenia. Veríme, že je pre prihlásených umelcov a umelkyne prínosom, keď sa na ich dielo nahliada cez univerzálnu optiku vycvičeného oka profesionálok a profesionálov so špičkovou praxou na medzinárodnom poli, bez prílišného zaťaženia lokálnym prostredím, či vzťahmi, “ uviedla riaditeľka Nadácie – Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová.

Tento rok prijali pozvanie do poroty Ceny Oskára Čepana traja noví členovia a dvaja pokračujú z minulého roka – Kathrin Bentele z KW Institute for Contemporary Art Berlin a Jan Verwoert z Oslo National Academy of the Arts. Novými členmi sú: Søren Grammel z Kunstmuseum Gegenwart v Bazileji, Edith Jeřábková, ktorá je aktívna ako kurátorka v PLATO Ostrava a zároveň stojí za mnohými neinštitucionálnymi platformami ako Institut úzkosti, Společenství pro pěstování, teorii a umění a Margot Norton, kurátorka z New Museum v New Yorku a súčasne kurátorka New Museum Triennial (na obr.).

porotkyňa Margot Norton

Neprehliadnite:
Slovenský úspech na svetovej súťaži!
Radoslav Orenič sa zaradil k top fashion fotografom sveta

„V aktuálnom zložení poroty sú veľmi dobre zastúpené inštitucionálne trendy aj nastavenie jednotlivcov v rámcoch najaktuálnejších tendencií na poli vývoja súčasného umenia vo svete. Skutočnosť, že porotcovanie v projekte prijali vážené osobnosti, si v rámci jeho organizácie ceníme a veríme, že bude zárukou opäť raz kvalitného výberu finalistiek a finalistov z prihlásených umelkýň a umelcov,“ dodala Lucia Gavulová.

V súvislosti s výstavou finalistov/finalistiek organizátori oslovili rakúsku kurátorku a architektku Lauru Amann (na obr.), ktorá aktuálne pôsobí v Kunsthalle Wien. Výstava sa uskutoční od 18. 11. 2021 do januára budúceho roku v Kunsthalle Bratislava.

Laureáta/laureátku Ceny Oskára Čepana čaká dvojmesačný rezidenčný pobyt v New Yorku v programe Residency Unlimited, finančná odmena a samostatná výstava.
Cena Oskára Čepana je organizovaná v spolupráci s Nadáciou – Centrom súčasného umenia, spoluorganizátorom je platforma pre podporu umenia collective.
Ilustračné foto: Strieborný štvoruholník – Šarišská galéria v Prešove

Viac na: www.oskarcepan.sk