Oživená filmová tradícia v Zlíne

Share:
Uzel

 

Moravské Baťovo mesto Zlín ponuka návštevníkom jedinečnú naučno-zábavnú atrakciu, ktorou na jednej strane zoznamujú hostí s tradíciou zlínskych filmových ateliérov, na druhej strane poskytujú priestor na tvorivosť a nezabudnuteľné zážitky.

Filmový uzel Zlín
Súčasný Filmový uzel Zlín na kopci nad mestom v častí Kudlov je jedinečné filmové, kultúrne, vzdelávacie a zároveň produkčné centrum. Vznikol v roku 2016 rekonštrukciou dvoch budov v areáli filmových ateliérov. V novšej budove sú historické expozície a štýlová kaviareň. Staršia časť z roku 1936, ktorú dal postaviť Jan Antonín Baťa ako súčasť ateliérov na výrobu reklamných a inštruktážnych filmov obuvníckeho koncernu, slúži aj dnes ako ateliéry animovaného filmu.

Uzel

Aktívne oživovanie histórie
V Zlínskych ateliéroch postupne vznikali aj filmy. Za viac ako osemdesiat rokov tu pôsobilo veľa osobností československej kinematografie. Tvoril tu napríklad Karel Zeman a Hermína Týrlová, ale tiež neskorší oskároví režiséri Elmar Klos a Alexander Hackenschmied, hudobní skladatelia Zdeněk Liška, Josef Pinkava a ďalší. Práve tu v ateliéroch a laboratoriách vznikli slávne filmy ako Vynález skazy, Cesta do praveku, Ferdo Mravec a veľa ďalších. Nové centrum dostalo meno podľa známeho filmu Hermíny Týrlové Uzel na vreckovke. Spomínaným osobnostiam a ich tvorbe je tu venovaná zaujímavo koncipovaná historická expozícia.

Uzel

Animovaný zlínsky film
Cieľom iniciátora celého projektu, za ktorým stal Zdeněk Talaš, predseda predstavenstva verejnoprospešnej spoločnosti Kudlovské ateliéry, ktorá dnes Filmový uzel prevádzkuje, bolo nadviazať na bohatú filmovú tradíciu a poskytnúť priestor na vzdelávanie, kultúru, zábavu, filmovú a predovšetkým animovanú tvorbu. Popritom je súčasný Filmový uzel zároveň producentom nového českého animovaného seriálu O prasátku Lojzíkovi a ďalších projektov. Súčasne intenzívne spolupracuje so študentmi Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne a ďalšími školami.

Uzel

Poučenie zábavnou formou
Filmový uzel Zlín má celoročný program – výstavy, kultúrne akcie, besedy, autorské čítanie pre detí i dielne animovanej tvorby pre veľkých a malých. Pravidelne sa tu konajú workshopy, exkurzie a komentované prehliadky pre školy, materské školy i dospelých. Deti, dospelí i seniori si tu pod vedením lektorov tvoria vlastné krátke snímky. Vyskúšali sme si to aj my počas výletu na Moravu. Bola to naozaj zábava a nezabudnuteľný zážitok, ale i príklad ako sa dá sprítomňovať miestna história.

www.filmovyuzel.cz

Foto: archív FU

Share: