Oživená filmová tradícia v Zlíne

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Oživená filmová tradícia v Zlíne

 

Moravské Baťovo mesto Zlín ponuka návštevníkom jedinečnú naučno-zábavnú atrakciu, ktorou na jednej strane zoznamujú hostí s tradíciou zlínskych filmových ateliérov, na druhej strane poskytujú priestor na tvorivosť a nezabudnuteľné zážitky.

Filmový uzel Zlín
Súčasný Filmový uzel Zlín na kopci nad mestom v častí Kudlov je jedinečné filmové, kultúrne, vzdelávacie a zároveň produkčné centrum. Vznikol v roku 2016 rekonštrukciou dvoch budov v areáli filmových ateliérov. V novšej budove sú historické expozície a štýlová kaviareň. Staršia časť z roku 1936, ktorú dal postaviť Jan Antonín Baťa ako súčasť ateliérov na výrobu reklamných a inštruktážnych filmov obuvníckeho koncernu, slúži aj dnes ako ateliéry animovaného filmu.

Oživená filmová tradícia v Zlíne

Aktívne oživovanie histórie
V Zlínskych ateliéroch postupne vznikali aj filmy. Za viac ako osemdesiat rokov tu pôsobilo veľa osobností československej kinematografie. Tvoril tu napríklad Karel Zeman a Hermína Týrlová, ale tiež neskorší oskároví režiséri Elmar Klos a Alexander Hackenschmied, hudobní skladatelia Zdeněk Liška, Josef Pinkava a ďalší. Práve tu v ateliéroch a laboratoriách vznikli slávne filmy ako Vynález skazy, Cesta do praveku, Ferdo Mravec a veľa ďalších. Nové centrum dostalo meno podľa známeho filmu Hermíny Týrlové Uzel na vreckovke. Spomínaným osobnostiam a ich tvorbe je tu venovaná zaujímavo koncipovaná historická expozícia.

Oživená filmová tradícia v Zlíne

Animovaný zlínsky film
Cieľom iniciátora celého projektu, za ktorým stal Zdeněk Talaš, predseda predstavenstva verejnoprospešnej spoločnosti Kudlovské ateliéry, ktorá dnes Filmový uzel prevádzkuje, bolo nadviazať na bohatú filmovú tradíciu a poskytnúť priestor na vzdelávanie, kultúru, zábavu, filmovú a predovšetkým animovanú tvorbu. Popritom je súčasný Filmový uzel zároveň producentom nového českého animovaného seriálu O prasátku Lojzíkovi a ďalších projektov. Súčasne intenzívne spolupracuje so študentmi Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne a ďalšími školami.

Oživená filmová tradícia v Zlíne

Poučenie zábavnou formou
Filmový uzel Zlín má celoročný program – výstavy, kultúrne akcie, besedy, autorské čítanie pre detí i dielne animovanej tvorby pre veľkých a malých. Pravidelne sa tu konajú workshopy, exkurzie a komentované prehliadky pre školy, materské školy i dospelých. Deti, dospelí i seniori si tu pod vedením lektorov tvoria vlastné krátke snímky. Vyskúšali sme si to aj my počas výletu na Moravu. Bola to naozaj zábava a nezabudnuteľný zážitok, ale i príklad ako sa dá sprítomňovať miestna história.

www.filmovyuzel.cz

Foto: archív FU